Sinema uzakları yakın eder!

8. Malatya Uluslararası Film Festivali Malatya’da var olan hızıyla devam ediyor. 15 Kasım Perşembe akşamı Ödül Töreni ile kapanışı yapılacak festival için hafta sonu kayısı diyarı da denilen güler yüzlü insanların bulunduğu Malatya’daydım. İki gün boyunca dolu dolu seanslarda film izleme imkanı buldum.

Haftanın öne çıkanları

Suat Köçer himayesinde gerçekleşen festivalde birbirinden özel filmler Malatya izleyicisi ile buluşuyor. Seçkiler çok zengin, söyleşiler ve sergiler ile bütünleşen festivale bu yıl Malatya Film Platformu da eklenmiş.

Festivalin açılış akşamı yani 9 Kasım geccesi Onur Ödülleri Şener Şen, Perran Kutman ve Osman Sınav’a verilirken Emek Ödülü makyaj sanatçısı Derya Ergün’e takdim edildi. Türk Sinemasına Katkı Ödülleri ise Hüseyin Yeşil ve Cemal Okan’a verildi. Festival kapsamında Malatya’ya davet edilen bu sanatçılar ve Cem Yılmaz keşke daha fazla kalabilselerdi Malatya ‘da, çünkü günler evvelinden yollar boyunca billboardlara asılan fotoları ile ‘’belki görebilirim’’ diyordu Malatya halkı sevdiği sanatçıları.


Festivalin "Ustalık Sınıfı" bölümüne katılan Nuri Bilge Ceylan soru- cevap olarak devam eden söyleşinden uzun zamandır Türkiye’de böyle bir Master Class yapmadığını, tanıdık simalar görmekten mutluluk duyduğunu ifade etti. Halka Avm söyleşine katılan Haluk Piyes okumanın ufkumuzu genişleteceğini bi rkez daha savundu Malatya halkına.

Festival seçkileri bu yıl sanki geçen yıllara oranla daha kapsamlı hazırlanmış, Reis Çelik, Şerif Sezer, Haluk Piyes, Gökhan Tiryaki, Ali Ağa’dan oluşan Ulusal Film Yarışma Jürisinin işi zor gibi. Çok başarılı işler, çok iyi oyuncular ile bakalım 15 Kasım akşamı Malatya’nın galibi kimler olacak?

Küllerin Arasından’da

Tiyatronun gerçek ustalarından Haldun Dormen’in hem metnini yazdığı hem de başrolünde oynadığı “Küllerin Arasından” adlı yeni oyunu; 2 Kasım’da prömiyer yapmıştı, geçen hafta Profilo Kültür Merkezi’nde izledim oyunu.

Arena oyuncularının yeni prodüksiyonunu “Küllerin Arasından”; sahnelere uzun süre önce veda eden, bir zamanların büyük aktörünün duyguları ve yaşadıkları üzerinden, sahne arkasının merak edilen yüzünü seyirciyle buluşturuyor.

Kerem Atabeyoğlu yönettiği ve yönetmen rolünü oynadığı karakteri ile tiyatro dünyasının ve seslendirme sanatçılığının üst noktalarında olduğunu birkez daha kanıtlıyor, aynı zamanda eşi olan Almila Uluer zarif kişiliği yanında sahne performansı ile o da Atabeyoğlu gibi sahnede alkışı alıyor.


"Küllerin Arasından" da öyle iki isim var ki iki perde boyunca sizi adeta büyülüyorlar. Bu isimler tiyatronun mihenk taşı Haldun Dormen ile Defne Yalnız her iki sanatçı için söylenecek sözler az ekranın vazgeçilmeyen Döndü karakteri burada Suat Hanım karakteri ile sahnede yine gümbür gümbür, herkesin Haldun Hocası için diyecek birşey bulamıyorum, oyunu izlerken kendimi, bir anda yıllar önce Dormen Tiyatrosunda günler evvelinden aldığımız tiyatro bileti kuyrukları geliyordu.

Ve genç yetenekler Emre Taşkıran, Onur Birgi,Oytun Terzi,Murat Buyruk, Serap Naldemir ve Hamit Mutlu hepsi birbirinden başarılı, keyif ile izleyeceğiniz "Küllerin Arasından’’ın kostümlerini Haldun Dormen’in kız kardeşi Güler Yiğit hazırlamış, o kadar şık kıyafetler ki Almila Uluer adeta sahnede defile yapıyor.

Oyun 23 Kasım'da Kenter Tiyatrosu'nda 26 Kasım'da Kadıköy Halk Eğitim Merkezi'nde.


Soner Arıca’dan yeni cover!

Severim Soner Arıca’yı şarkılarılarını elektiriğini yıllardır bozmadığı çizgisini, Türk Pop Müziğine kattığı şarkılarını .

Yaklaşık 10 yıldır BVS Grubun Anadolu Yakasındaki gözdesi Küçükyalı Nanna’da Cumartesi akşamları sahnede sanatçı dünden bügüne şarkıları ile sevenlerine nostalji tadında müzik ziyafeti çekiyor adeta.


Geçtiğimiz günlerde Yeşim Salkım’dan sevdiğimiz ‘’Ben Yoldan Gönüllü Çıktım ‘’ şarkısını coverlayarak sevenlerine ulaştı yeniden. Aslında zor bir iş yaptı sanatçı hiç eskimeyen ve sevilen bir parçayı yeniden yorumlamak cesaret ister ama başardı da, Leyla Tuna’nın sözlerini yazdığı Onno Tunç’un müziğini yaptığı ‘’ Ben Yoldan Gönüllü Çıktım ‘’ şarkısının düzenlemesini Miraç Kutlu oldukça keyifli yapmış. Kaş, Kekova, Saklıkent, Akyaka, Alaçatı da çekilen klibin yönetmenliğini Gökhan Özdemir yapmış, sonbahar da yazı yaşatan cıvıl cıvıl bir klip.

Galeri’de sergi ve eğlence!


Gama Gallery ve Fırı[email protected] işbirliğiyle, Paris’in ünlü street art sanatçıları Guate Mao ve Kofi Frimpong bu haftasonu İstanbul’a geliyor.

Büyük boyuttaki çarpıcı çalışmaları; sadece iki gün, 16 Kasım, Cuma ve 17 Kasım, Cumartesi tarihlerinde sıra dışı mekan Fırın’da, sanatçıların canlı performansları eşliğinde bir parti modunda sergilenip, aynı zamanda satışa sunulacak.

Geccenin devamında dünyaca ünlü Dj/ Prodüktör &ME’nin soluk kesen performansı sahnede olacak.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: