Sinemanın gerçek ödülleri…

Türk Sineması 100.yılında ON’larını ödüllendirdi.

Haftanın öne çıkanları

Beyoğlu Belediye Başkanlığı ve TÜRSAK Vakfı işbirliğince T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Başkanlık Tanıtma Fonunun destekleri ile Türk Sinemasının 100 yıllık geçmişini taçlandırmak ve özel bir proje ile Gümüşsuyu’nda CVK Hotel'de gerçekleşti.

Neredeyse Türk Sineması'nın tüm bireylerinin buluştuğu geccede Türkiye’nin ilk ON’ları ödüllerini aldı. Günler evvelinden heyecana kapıldığım hayranı olduğum sinema sanatının bu onur geccesinde bulunacak olmam benim için adeta bir şeref idi.


Gayet başarılı ve keyifli sunumları ile gecceye renk katan Ceyda Düvenci ve Yekta Kopan’ın sunumu ile başlayan gecce Türsak Vakfı Başkanı Engin Yiğitgil ve Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ın konuşmaları ile devam ederken ENBE Orkestrasının muhteşem performansı ile devam etti. Sahneye Medcezir dizisinin Mira’sı Serenay Sarıkaya çıktı başarılı bir şekilde "Firuze" şarkısını yorumladı. Beyaz kostümüyle TV oyunculuğundan sonra müzik de de başarılı olacağını kanıtladı. Daha sonra Zafer Algöz "Dağlar Dağlar" ile Bergüzar Koral de "Fırat" türküsüyle epey alkış adı. ENBE Orkestrası ödül aralarında seslendirdiği film müzikleri ile Hülya Avşar başta olmak üzere tüm misafirleri dans ettirdi.

Serenay Sarıkaya'dan 'Firuze' yorumu!
video...


Geccenin finalinde dağıtılan sinema duayeni Ağah Özgüç’ün hazırladığı 1914- 2014 yıllarını kapsayan Türk Filmleri Sözlüğü biz sinema severler için adeta bir ödül oldu. 1048 sayfalık bu kitapta sinemanın 100 yıllık süreçteki tüm filmler bulunuyor.

Birbirinden ünlü ismin katıldığı geccede 4 yapraklı yoncanın olmaması dikkat çekti. Fatma Girik, Hülya Koçyiğit, Filiz Akın ciddi mazeretleri olduğu için katılamazken Türkan Şoray, Müjde Ar, Zuhal Olcay, Kadir İnanır, Şener Şen ve Tarık Akan gibi isimlerin olmayışı acaba sorusunu sordurdu insanlara. Geccede dikkatimi çeken iki isim Hülya Avşar ve Barış Kılıç idi. Her iki oyuncu da çok şıkdılar. ON’lar geccesinde Nebahat Çehre, Ömür Gedik ve Serenay Sarıkaya özel kostümleri ile farklılık yarattı. Geccede ödül alan ve veren bazı erkek sanatçıların halen bu tür davetlere kot pantolon ve kazak ile geliyor olmaları hayret uyandırdı.


Benim oturduğum masada Ekrem Bora Ailesi, Erol Taş Ailesi ve görüntü yönetmeni Ertunç Şenkay’ın da ON’lar Ödülünü alması geccemize renk kattı.

Geccede En İyi On Drama Filmini Bergüzar Korel & Selçuk Yöntem sunarken Susuz Yaz, Eşkıya, Selvi Boylum Al Yazmalım, Yol, Sürü, Umut, Masumiyet, Muhsin Bey, Gelin, Bir Zamanlar Anadolu filmleri ödül aldı.

En İyi On Yönetmen Ödülünü Melisa Sözen'e Serkan Keskin verdi.

Atıf Yılmaz, Halit Refiğ, Metin ERKSAN, Nuri Bilge Ceylan ,Ömer Lütfi Akad, Şerif Gören, Yavuz Turgul, Yılmaz Güney, Zeki Demirkubuz, Zeki Ökten adılar.

En İyi On Senaryo Ödüllerini Nesrin Cevadzade ve İlker Kaleli verirken ödüller Masumiyet, Babam ve Oğlum, Susuz Yaz, Eşkiya, Kış Uykusu, Muhsin Bey, Selvi Boylum Al Yazmalım, Sürü,Yol ve Züğürt Ağa’nındı.

En İyi On Drama Kadın Oyuncu ödüllerini Farah Zeynep Abdullah ve Buğra Gülsoy takdim etti. Fatma Girik, Filiz Akın, Hülya Avşar, Hülya Koçyiğit, Meltem Cumbul, Müjde Ar, Nebahat Çehre, Zuhal Olcay, Türkan Şoray, Selda Alkor aldı.

En İyi On Drama Erkek Oyuncu ödüllerini Serenay Sarıkaya sunarken ödüller Ayhan Işık, Çetin Tekindor, Fikret Hakan, Fikret Kuşkan, Haluk Bilginer, Kadir İnanır, Tarık Akan, Tuncel Kurtiz, Şener Şen, Yılmaz Güney’e verildi.

En İyi On Komedi Filmi Ödüllerini Hatice Aslan ve Barış Kılıç sundu. Hababam Sınıfı, Züğürt Ağa, Vizontele, Eyvah Eyvah, Herşey Güzel Olacak, Hokkabaz, Kapıcılar Kralı, Arabesk, Turist Ömer, Çiçek Abbas adlı filmlere verildi. Turist Ömer filminin yapımcısı Hulki Saner’in Bodrum da yaşayan oğlu Metin Saner merhum babasının ödülünü aldı.

En İyi On Komedi Kadın Oyuncu Ödüllerini Sinem Kobal ve Zafer Algöz sundu. Ata Demirer, Cem Yılmaz, Engin Günaydın, İlyas Salman, Kemal Sunal, Metin Akpınar, Sadri Alışık, Şener Şen, Halit Akçatepe, Zeki Alasya aldılar.

En İyi On Müzik Ödüllerini Hülya Avşar ve Ata Demirer sundu. Geccede Atilla Özdemiroğlu, Cahit Berkay, Erkan Oğur, Mazlum Çimen, Melih Kibar, Metin Bükey, Nedim Otyam, Rahman Altın, Yalçın Tura, Zülfü Livaneli aldı.

En İyi On Görüntü Yönetmeni Ödüllerini Hatice Şendil, Cansel Elçin sundu. Ali Uğur, Aytekin Çakmakcı, Çetin Tunca, Ertunç Şenkay, Gani Turanlı, Gökhan Tiryaki, İlhan Arakon, Kriton İlyadis, Soykut Turan, Uğur İçbak aldı.

Seçici Kurul Saygı Ödüllerini Engin Altan Düzyatan ile Nihal Yalçın sunarken Ömer Kavur, Münir Özkul, Erol Taş, Öztürk Serengil, Ekrem Bora, Cüneyt Arkın, Memduh Ün, Safa Önal, Erol Günaydın, Yılmaz Atadeniz, Türker İnanoğlu, İzzet Günay ve Ediz Hun aldılar.


Türk Sineması adına muhteşem bir organizasyona imza atan Türsak Vakfı ve Beyoğlu Belediyesine sonsuz teşekkürler.

Yaşasın Sinema, yaşasın Yeşilçam...
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: