Tiyatro iyidir!

Her zaman keyif alarak izlediğim sanatın en eğitici ve keyif verici dallarından biri olan tiyatroyu seyirci olarak da takip etmek bana mutluluk veriyor, Kış aylarında tiyatroya gitmeden yapamayan ben sezonun en yeni en popüler üç oyununu sizler için izledim. Kulislerinde oyuncuları ile görüştüm.

Haftanın öne çıkanlarıHedwig ve Angry Inch, Ahududu ve Vahşet tanrısını bir de benim kalemimden okuyun ama illaki izleyin. Hedwig’i Yılmaz Sütçü performansı ile izlemelisiniz.

Hedwig’i Yılmaz Sütçü performansı ile izlemelisiniz.

Son yıllarda izlediğim en farkındalık yaratan bir müzikalden bahsedeceğim sizlere;

John Cameron Mitchell’in 1998 yılında yazıp sahnelediği oyun “Hedwig ve Angry Inch” müzikali; trans şarkıcı Hedwig'in seyirciyi koltuğuna kilitleyen benzersiz hikayesini anlatıyor. Hikaye de Doğu Berlin’de yaşayan Hansel’in iki hayali vardır; rock yıldızı olmak ve öteki yarısını bulmak. Amerikalı bir askere aşık olunca ameliyatla cinsiyet değiştirmeyi kabul eder ama operasyon beklediği gibi sonuçlanmaz ve “bir ‘inch’ et öbeği” ile ortada kalır. Adını Hedwig olarak değiştirir ve Amerika’ya kaçar. Dindar genç şarkıcı Tommy’ye aşık olur. Tommy, onun şarkılarını kendine mal edip şöhrete adım atınca, Hedwig kendi kurduğu grupla onu gölge gibi izlemeye başlar... Ünlü şarkıcı Tommy Gnosis’in peşinden tüm dünyayı turlayan Hedwig’in yolu bu sefer İstanbul’a düşer.İnce esprilerin yerleştirildiği başarılı Türkçe uyarlaması ve cesur göndermeleriyle dikkatleri çeken “Hedwig ve Angry Inch”, Kazan Dairesi bünyesinde tiyatroseverlerle buluşmaya devam ediyor. Trans şarkıcı Hedwig rolüne Yılmaz Sütçü’nün, Yitzhak karakterine ise Ayşe Günyüz’ün hayat verdiği oyunun yönetmen koltuğunda Barış Arman oturuyor. Angry Inch orkestrası ise Kaan Bıyıkoğlu, Sinan Altıparmak, Eren Turgut ve Can Kalyoncu’dan oluşuyor. Türkçe çevirisi ve şarkı sözleri, müzikalin aynı zamanda başrol oyuncusu da olan Yılmaz Sütçü’nün imzasını taşıyor.

Kostümleri ve sahnesiyle de bir hayli dikkat çeken müzikalin, kostüm tasarımı ünlü modacı Tanju Babacan, sahne tasarımı sanatçı Cemal Yiğit Sütçü, dramaturjisi Dilek Tekintaş, koreografisini ve müzik direktörlüğünü Didem Atasoy, ışık tasarımını Önder Arık, ses tasarımını ise Timuçin Aksuer imzası taşıyor.

Yaklaşık iki saat süren müzikal başladığı ilk dakikadan bitimine kadar seyirciyi büyülüyor, Yılmaz Sütçü o kadar başarılı o kadar içten ve gerçek oynuyor ki oyun sonrası kulis ziyaretimde tebriklerimi sunarken şaşkındım sahnedeki o çoşkulu panter gibi yerinde duramayan şarkılarını dialoglarını peş peşe sıralayan sanatçı mütevazi kişiliğiyle sorularımı cevapladı.

Kült bir Brodway müzikali olan "Hedwig ve Angry Inch" yüksek bir performans gerektiriyor, içinde hem tiyatro, hem dans hem de müzik var. Çok fazla bir şey yazmak istemiyorum aslında tiyatroya çok sık gidenin de gitmeyenin de böyle cesur bir oyunu Yılmaz Sütçü nün performasını tavsiye ediyorum.Çünkü içinde anlatılan çok ama çok gerçek mevzular var. Ayşe Günyüz’ü de es geçmemek lazım.Melek Baykal "Ahududu" ile yeniden sahnede...

Dünyada en çok sahnelenen oyunlardan olan, Joseph Kesselring’in “Arsenic and Old Lace” adlı eseri, “Ahududu” adıyla Nedim Saban tarafından yeniden derlenerek seyirciyle buluştu.. Kara komedinin en iyi örneklerinden sayılan “Ahududu”, insanları huzura kavuşturmak, yalnızlıklarından kurtarmak için zehirleyen Müşfike ile Mürşide ve onların çevresindekilerin hikayesini anlatıyor. Oyundaki Ahududu kadınlarını usta oyuncular Suna Keskin ve Melek Baykal oynuyor.Melek Baykal, yıllar sonra bu oyunla sahneye dönüyor. Oyunun diğer rollerinde Cem Güler, Halim Ercan, Bülent Seyran, Dicle Alkan, Birol Engeler, Özgür Yetkinoğlu var. Nedim Saban da bu oyunda, deli tiplemesiyle yıllar sonra, tiyatronun perde arkasından perde önüne geçiyor. Tam tamına ikibuçuk saat süren ‘’ Ahududu ‘’ da hiç performanslarını düşürmeden neredeyse her dialogda alkış alan tiyatronun gerçek isimleri Suna Keskin ve Melek Baykal’ı ayakta alkışlamak lazım. Türkiye de daha önceki yıllarda Suna Pekuysal, Ani İpekkaya ve Vasfi Rıza Zobu gibi tiyatro duayenlerinin rol aldığı ‘’ Ahududu’’ sanırsam 2017 yılının kapalı gişe olacak oyunlarından biri olacak.

Ahududu 2 Ocak da Kozzy de,7-21 Ocak da Profilo da, 8 Ocak da Kenter Tiyatrosunda,12 Ocak CKM de 14 Ocak da Ataköy Yunus Emre Kültür Merkezinde,20 Ocak da Moi Sahne de,22-28 Ocak da Kadıköy Halk Eğitim Merkezinde sahnelenecek.


Çocuk kavgası ile başlayan "Vahşet Tanrısı"

Fransız oyuncu, senarist ve oyun yazarı Yasmina Reza’nın kaleme aldığı ödüllü oyun, 11 yaşında iki çocuğun kavga etmesinin ardından aileleri arasında başlayan tartışmanın doğurduğu ilginç olayları konu alıyor. 2009 yılında Zerrin Tekindor, Selçuk Yöntem, Ülkü Duru ve İştar Gökseven den izlediğim oyun şimdilerde yeni başarılı bir kadro olan Roza Erdem, Tansu Biçer,Tülin Özen ve Çetin Sarıkartal tarafından sahneleniyor.

Kronik Kolektif tarafından sahneye konan “Vahşet Tanrısı”, eğlenceli ve düşündürücü bir tiyatro deneyimi sunuyor. Yönetmenliğini Saim Güveloğlu’nun üstlendiği oyun, Zeynep Avcı çevirisi ile sahneliyor.“Vahşet Tanrısı”’nda, on bir yaşındaki Ferdinand Reille, Bruno Houillié'nin suratına bir ile sopayla vurur. Ancak Bruno'nun annesi Veronique Houillié, ifadesini "Bu eylem sonucunda üst dudakta bir şişkinlik meydana geldi, iki dişi kırıldı, soldaki kesici dişin siniri hasar gördü." şeklinde verir. Houillié ve Reille çiftleri bu olayı tatlıya bağlamak için bir araya gelirler fakat oyun devam ettikçe aile bireyleri gittikçe çocuklaşmaya başlar ve oyun bir kaos içinde sonuçlanır.

Tüm oyuncuların muhteşem bir performans ile sergiledikleri oyunda Tülin Özen ve Roza Erdem’in çılgın performansları ile seyirci gülmekten yerinde duramıyor, çok gerçekçi bir rol sergiliyorlar. Daha ziyade sanat filmlerinden bildiğim Tansu Biçer ve Tülin Özen’in komedi de başarılı oldukları kesin. Oyun öncesi bir çay içimlik buluştuğum sanatçılar pozitif kimlikleri ile sanki kırk yıllık dostmuşsun ki söyleşileri güzeldi.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: