Türk Sineması Frankfurt'u kuşatmaya geldi...

14.Frankfurt Türk Filmleri Festivali 07 Eylül & 13 Eylül tarihleri arasında Almanya'nın Frankfurt şehrinde gerçekleşiyor.

Haftanın öne çıkanları

Bu yılda heyecan verici filmler yanında "Altın Elma Sinema Ödülleri", "Türkiye-Almanya Üniversite Öğrencileri Arası Kısa Film Yarışması" film galaları, sergiler, panaller, konserler ve birçok etkinlikle gerçekleşecek olan Festival sinema seyircisi için bulunmaz bir etkinlik olacak.

Almanya da yaşayan Festival Başkanı Hüseyin Sıtkı, Festivalin Türkiye ayağında sinema insanları Serap Gedik ve Ali Can Sekmeç'in danışmanlığında gelişen 14. Frankfurt Türk Filmleri Festivali aslında Frankfurt da yaşayan Türk gençlerinin adeta imece usülünde gerçekleştirdikleri bir özel etkinlik. Geçen yıl benimde ön jüri olarak katıldığım ve muhteşem insanlar tanıdığım Festival de gurbet de yaşamanın ne kadar zor olduğu ama muhteşem bir gençliğin var olduğuna bir kez daha tanık olmuştum..

Dün gecce Nursel Köse ve Haluk Piyes'in sunumu ile başlayan geccede Zuhal Olcay ve Perihan Savaş Onur Ödülü aldılar, Unutulmaz Filmlerin oyuncusu Halit Akçatepe de Cuma günü rahatsızlanmasaydı o da Onur Ödülünü alacakdı. Gecce Frankfurt Botanik Bahçesi Salonunda gerçekleşirken Wolfgang Schineder'in piyano resitali yanında Zuhal Olcay sevilen şarkılarından oluşan bir konser ile gecceye keyif kattı. Ayrıca Hindistanlı grup Bollywood danslarıyla epey alkış aldı.

Bu yıl Yetkin Dikinciler, Fusün Kostak, Yekta Kopan, Gülay Baltacı, Deniz Yayın, Mutena Açık Güven, Serdar Saffet Akbıyık’tan oluşan 7 kişilik Türk ön jürinin seçtiği filmleri 13 Eylül akşamı 7 Alman jüri belirleyecek. Daire, Gözümün Nuru, Karnaval, Meryem, Sen Aydınlatırsın Gecceyi, Senin Hikayen, Tamam mıyız!, Kadın İşi, Zerre, Sev Beni, Patron Mutlu Son İstiyor, Jin, Halam Geldi, Dağ, Yozgat Blues, Özür Dilerim, Köksüz, Benimle Oynar Mısın?, Eve Dönüş: Sarıkamış 1915 gösterilecek filmler arasında.

Bu arada Festivalin açılış filmi olarak 08 Eylül de Kerem Deren'in yönettiği Engin Akyürek, Farah Zeynep Abdullah’ın başrollerini paylaştığı "Bi Küçük Eylül Meselesi" gösterilecek film sonunda yönetmeni Kerem Deren seyirciler ile söyleşi de bulunacak.

Festival boyunca Zuhal Olcay ve Perihan Savaş yanında Ayla Algan, Fusun Kostak, Güven Kıraç, Ercan Kesal, Nazan Kesal, Ufuk Bayraktar, Uğur Polat,Miray Akay, Nur Onur gibi özel isimler sevenleri ile buluşacak.Harbiye Tarkan fırtınası...

Daha ilk şarkısı "Kıl Oldum Abi" yi dinlediğimden beri takipdeyim Tarkan'ı herhalde İstanbul da gerçekleştirdiği hiçbir konserini kaçırmadım diyebilirim. Son yıllarda artık gelenek haline getirdiği Harbiye Açık Hava Konserlerinin biletleri için internet sayfalarını dört gözle takip ederken sosyal medyanın son gereçlerinden Instgram dan Ramazan Bayramı öncesi Tarkan'ın kendi hesabından öğrenip koşa koşa gidip aldım gala geccesi için biletimi.

O gecce Harbiye de adeta bir izdiham vardı. Sanki devlet erkanı gelecekmiş gibi bir koruma ordusu, kadınlar yanında genç yaşlı erkek yoğunluğu vardı. İlk şarkı "Hop" ile kırmızı perdeden seyirci ile bütünleşen Tarkan sahnede tam iki saat kaldı, ilk şarkıdan itibaren kimse yerinde oturmadı ilk sırada protokolda oturanlar dahil.

Evet kıyafetleri pek iç açıcı değildi ama sahnesi ve güçlü orkestrası ile muhteşemdi. Bildiğimiz şarkıları, cover ve sanat müziği şarkıları, Sibel Can’ı aratmayan oryantal sahnesi, tebessümü ile bir başka idi Harbiye de gala geccesinde Tarkan, ikinci yarıyı yakında çıkacak Kayahan albümünde seslendirdiği "Yemin Ettim" ile açan sanatçı bir ara yağan aşırı yağmura rağmen ( sırılsıklam olsakda ) enerjisini hiç kaybetmeden gecceye devam etti. Adeta kapalı gişe giden konserler şimdi 8-10-11 Eylül tarihlerinde devam ediyor, bilet bulamadım diyorsanız takip edin yeni konserlerde eklenebilir.

ÇEMBERİME TAKILANLAR;

1- Kış geccelerinin popüler mekanı Beyoğlu Zarifi de sezon açıldı.

2- 20 Eylül de Sarıyer Life Park da MFÖ & DUMAN konseri kaçmaz.

3- Bağdat Caddesinde Caddebostan ışıklarda Çapamarka’nın yenisi LİMONATA çok yakında açılıyor.

4- Sezen Aksu 28-29 Eylül de Harbiye Açıkhava Sahnesinde.

5- Kanal D ekranında bu yaz adeta alışkanlık haline gelen "GÜLLERİN SAVAŞI" yeni yayında döneminde artık cumartesi akşamları yayınlanacak. Dizide Barış Kılıç, Canan Ergüder, Damla Sönmez, Sercan Badur’un oyunculukları yeni sezonda söz ettirecek gibi.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: