Yaz konserleri başladı!

Denizbank Açıkhava Konserleri başladı. Sadece Türkiye’nin değil, dünyanın da en önemli seslerinden biri olan Selda Bağcan’ı geçtiğimiz hafta sahnede ilk defa izledim. Adeta tüylerim diken diken sanatçıyı dinlerken, insan seline dönen Harbiye’de duygu yüklü onlarca insan Bağcan şarkılarını söylerlen ağlıyordu.

Haftanın öne çıkanları

Gecceye “Neredesin Sen” şarkısıyla başlayan Bağcan: “Çok çok heyecanlıyım. Bu konserimde sizlere özgün bestelerimden oluşan protest şarkılar ve halkımızın türkülerini söylemek istiyorum” derken "Anneeeee diyip kaçasım var sahneden" diyerek de espri yaptı.

Bağcan, konserin ilk bölümünde Osman İşmen yönetimindeki 40 kişilik dev senfoni orkestrasıyla herkesin anılarında yer etmiş şarkılarını seslendirdi. Selda Bağcan’ın bu unutulmayacak konseri, her şarkısına hep bir ağızdan binlerce seyircinin de eşlik etmesiyle dev bir koroya dönüştü. Neler neler yoktu ki repertuarda; Neşet Ertaç’dan Uğur Mumcu ve Mustafa Kemal Atatürk’e hitap ettiği şarkılar ile muhteşemdi sahnede sanatçı.


Tarihi bir gecceye imza atan Selda Bağcan bir hikayesiyle de çok güldürdü. “Selda Selda” sloganları dinmeyince Bağcan; “Polonya Krakov’da bir konserdeydim açık alanda. 40.000 kişilik bir seyirci var, aralarında neredeyse hiç Türk yok. Onlar 2-3 şarkıdan sonra ‘Selda Selda’ diye slogan atmaya başladılar. Onlara da bir cevap vermem gerekiyordu. Ben de kısıtlı İngilizcemle 'thank you amigos' dedim” diyerek herkesi güldürdü.

Selda Bağcan, “Sıradaki türküyü sizin söylemenizi istiyorum” deyince tüm sevenleri telefonlarının ışıklarını açarak büyülü bir atmosfer yarattı. Orkestra ‘Gesi Bağları’nı bu sefer seyircilerin söylemesi için çaldı. Türkünün finalinde Selda Bağcan: “Epeydir sahnedeyiz. En çok bu türküyü sevdiniz siz. Bizi böyle ortak değerlerimizde buluşturan bambaşka bir türkü bu” dedi.

Sanatçıya ünlü Tel Avivli “Boom Pam” rock grubunun ve bağlama virtüözü Kemal Esen’in eşlik ettiği ikinci bölümde ise müziğin ritmi arttı, binlerce seyircinin elleri hep havadaydı. “Halaylara hazır mıyız” diyerek başladığı ikinci yarıda Bağcan ‘Mehmet Efendi’, ‘Sivas’ın Yolları’, ‘Yuh Yuh’, ‘Yaylalar’ gibi şarkılarla Harbiye’yi coşturdu. Sanatçının her şarkısı uzun uzun ayakta alkışlandı.

Konserin finalinde, seyirci tezahüratları ve alkışlarıyla Selda Bağcan’ı göndermek istemedi. Bağcan, selamdan sonra sahneyi terk eden Boom Pam rock grubunu “Come here” diyerek tekrar sahneye çağırdı. Selda Bağcan, “İzmir Marşı” ile bitiş yaptı. Baştan sona ayakta söylenen marşın sonunda Bağcan: “Nice nice konserlerde buluşmak üzere” diyerek seyirciyi selamladı. Yakında birçok Rock festivalinde sahne alacak sanatçıyı izlemeye gelen sanatçılar arasında Halil Ergün, Metin Uca, Nükhet Duru, Soner Arıca gibi özel isimler vardı.

Sibel Can’lı geceler başlıyor !

İlk albümü "Günah Bize" den beri takip ettiğim her albümü arşivimde nadide bir çiçek gibi saklı olan Sibel Can’ın yeni albümü "Yeni Aşkım" Ramazan Bayramı öncesi müzik marketlerde yerini aldı. Süpervizörlüğünü Orhan Alkan’ın yaptığı yepyeni şarkılardan oluşan bu özel albüm Sibel Can’ın değişmeyen çizgisinin başarılı örneklerinden.


Çıkış şarkısı Bahadır Tatlıöz imzalı "Kuyu" ile daha şimdiden radyolarda ilk sıralarda. Yalın imzalı "Bahçenden Bir Çiçek Yolla" duygusallığın aşkın en güzel örneği. "Beş Dakika" Tan Taşçı'nın hazırladığı ve vokal olarak katıldığı şarkı albümün ağır toplarından. Burak Ayvaz ve Kürşad Zengin’in "Kalp Yolu" yine duygu yüklü.

Geçtiğimiz Bahar aylarında başarılı geçen Avrupa Turnesinden sonra Sibel Can, Antalya ve Kıbrıs konserleri arasında Ege Bölgesi'ni kapsayacak yoğun bir konser maratonuna başlıyor.

Sivrihisar’da Nasreddin Hoca geceleri !

Sivrihisar’da düzenlenen ‘Nasreddin Hoca Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali’ büyük bir çoşkuyla gerçekleşti. 29 Haziran geccesi başlayan festivalde Eskişehirli sanatçı Mithat Körler ve Hababam Sınıfı’nın efsane oyuncuları Ahmet Arıman, Tuncay Akça ve Teoman Ayık’tan oluşan oluşan "HababamFest" sahne alırken Cumartesi geccesi Tuğba Yurt, ve festivalin son gecesi adeta Koray Avcı izdihamı yaşandı. Avcı, yurtdışından festivale gelen dansçıları konser sırasında sahneye davet ederek onlarla birlikte mistek oynadı.

Alkış yağmuru eşliğinde konserine başlayan Koray Avcı, 3 saat süren konser boyunca en sevilen şarkılarını seslendirdi.

Son klip şarkısı ‘Adeletin Bu mu Dünya’ ile konserine başlayan sanatçı ‘ Doğduğum ve gençliğimin geçtiği topraklarda olmaktan büyük mutluluk duyuyorum’ dedi ve sevenlerine kendisini yalnız bırakmadıkları için teşekkür etti.


Avcı, konserinde kaybettiğimiz usta isimleri de anmayı ihmal etmedi. Repertuarında Neşet Ertaş, Kayahan, Kıvırcık Ali, Nurettin Rençber,Müslüm Gürses gibi bir çok efsane ismin şarkılarına yer veren sanatçı, "Özel insanların şarkılarını okuyoruz, yükümüz çok ağır. O sanatçılarımız çok değerli hepimiz sahip çıkalım" dedi.

Konser sonunda tesbih koleksiyonu yaptığı bilinen Koray Avcı’ya, Sivrihisar Belediye Başkanı tarafından kehribar tesbih hediye edildi. Avcı’nın sahneye çıkan temsili Nasreddin Hoca ile esprili atışmaları ise eğlenceli anlara sahne oldu.

Protokol konuşmalarıyla başlayan festival; Hindistan, Makedonya, Güney Kore, Karaçay-Çerkes Cumguriyeti ve Türkiye’den halk dansları topluluklarının gösterileriyle devam etti.

Sivrihisar Belediyesi Başkanı Hamid Yüzügüllü yaptığı konuşmada “Ülkemizin dört bir yanından ve yurtdışından binlerce misafiri Sivrihisar’da ağırlayacak ve kültür-sanat çatısı altında buluşturacak olmaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz. Nasreddin Hoca’mızı anlatmak, Sivrihisar’ın tarihini, kültürünü, lezzetlerini dünyaya tanıtmak istiyoruz. Herkesi, Sivrihisar’ı görmek ve kültürümüzü tanımak için festivalimize davet ediyorum” dedi.

Bunlarda ilginizi çekebilir: