Zeynep Demirel ilk defa AslıAlev defilesinde podyumda...

Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul İlkbahar/Yaz 2017 sezonu 11-15 Ekim 2016 tarihleri arasında Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde gerçekleşecek. Moda dünyasının önemli aktörleri tarafından heyecanla beklenen etkinlik için moda endüstrisinin oyuncuları İstanbul’a gelerek defile ve sunumlara katılacak, trendleri takip edecek ve satın alma seçeneklerini değerlendirecekler.

Haftanın öne çıkanları

Fashion Week Istanbul’un sekizinci sezonunda, uzun bir aradan sonra yeniden İstanbul’da koleksiyonlarını sergilemeye hazırlanan Arzu Kaprol, Atıl Kutoğlu, Bahar Korçan, Dilek Hanif, Lug Von Siga (Gül Ağış), Özgür Masur, Özlem Kaya, Özlem Süer gibi Türk modasının önde gelen isimleri dikkat çekiyor. Geçtiğimiz sezonun ardından bu sezon da Bora Aksu İlkbahar/Yaz 2017 koleksiyonuyla, DICE KAYEK ise Istanbul Moda Akademisi ile gerçekleştireceği moda konuşması ile etkinlikte yer alacaklar. Her sezon desteklediği tasarımcının koleksiyonunu sunan etkinlik isim sponsoru Mercedes-Benz ise, bu sezon Türk moda sektörünün en değerli isimlerinden, İstanbul’un moda haftasına kavuşmasının mimarlarından, öncü tasarımcı Bahar Korçan’ın “Toz” koleksiyonunu, “Mercedes-Benz celebrates Bahar Korçan” adıyla sunacak.

Aslı Doğan ve Alev Borançılı kardeşlerin ortaklığı ile kurulan AslıAlev markası ise yeni sezon koleksiyonu “Unchained”, Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul 2017 İY kapsamında Zorlu Center’da 11 Ekim 2016 da gerçekleşecek defile ile sunulacak.

AslıAlev'in günümüzün modern çağında hala nesneleştirilen, toplumda ve sokakta baskıya maruz kalmadan korkusuzca yaşamak gibi insani haklardan mahrum bırakılan kadınlardan yola çıkarak hazırladığı koleksiyonu kadının özgürce varolabilme arzusunu anlatıyor.

Dört ana rengin dört mevsimi temsil ettiği koleksiyonda turuncu-sonbahar, mavi-kış, yeşil-ilkbahar ve sarı-yaz ile özdeşleştiriliyor. Kadının ruhunu, dört mevsimi içinde barındırırarak yaşadığı ve yaşattığı dile getiriliyor. Geometrik kesimlerin hakim olduğu koleksiyonda kesikler arasındaki açıklıklar, baskı altındaki kadının ruhunda oluşan anlamsızlık ve boşluk duygusunu veriyor. Duvak tülünün üzerine biyeler ve perde ipleri ile oluşturulan kafes çalışması kabuğundan sıyrılıp bağımsızlaşamayan kadını anlatıyor. Parçalar halinde kullanılan zincirler ile de zincirlerini kıran özgür kadın figürü vurgulanıyor.

Cesaretiyle içindeki gücün farkına varan ve zincirlerini kıran AslıAlev kadını zarif, feminen bir o kadar da kendine güvenen ve ayakları üstünde sağlam durabilen güçlü bir kadın. Tuba Ünsal, Güllerin Savaşı dizisinde Canan Ergüder ve Damla Sönmez'in kreasyonlarını, Müge Anlı, Belçim Bilgin, Çağla Şıkel, Tuba Büyüküstün gbi popüler isimleri giydiren AslıAlev son dönemin en dikkat çeken tasarımları ile dikkat çekiyor.

Özge Ulusoy ve Fenerbahçe kalecisi Volkan Demirel'in eşi 2009 Miss Belgium güzellik kraliçesi seçilen Zeynep Demirel’in podyuma çıkacağı defile, özel sponsorlar tarafından gerçekleşecek. Koreografisi Öner Evez tarafından yapılacak defilede saç Erdem Kıramer imzasıyla, makyajda MAC ürünleriyle yapılacak.Marka ve tasarımcıların İlkbahar/Yaz 2017 koleksiyonlarını yerli ve yabancı satın alma sorumluları ile buluşturarak etkinliğin ticari ayağını oluşturan The Core Istanbul da kapılarını 12-13 Ekim tarihlerinde Zorlu PSM’de açacak. Defile, sunum ve sergiler haricinde farklı etkinlikler İstanbul’un farklı noktalarında moda, yaşam stili ve farklı sanat disiplinlerini birleştirerek uluslararası ölçekte ses getirecekler. Bu sezon da etkinlik fotoğraflarında Getty Images’ın, videolarında da InDigital’in imzası olacak.

Fashion Week Istanbul kapsamında koleksiyonlarını sergileyecek olan marka ve tasarımcılar arasında AFFFAIR, ARZU KAPROL, ASLIALEV, ATIL KUTOĞLU, AYŞE DENİZ YEĞİN, BASHAQUES’, BELMA ÖZDEMİR, BORA AKSU, BRAND WHO, CAN YUNUS ÇETİNKAYA, CİHAN NACAR, ÇİĞDEM AKIN, DB BERDAN, DERYA AÇIKGÖZ, DICE KAYEK, DİLEK HANİF, DOĞAY CAN, KİĞILI, LES BENJAMINS, LUG VON SIGA, MEHTAP ELAIDI, MELTEM ÖZBEK, MERCEDES-BENZ CELEBRATES BAHAR KORÇAN, MERT ERKAN, MİİN, MUDO, MURAT AYTULUM, NEW GEN, ÖZGÜR MASUR, ÖZLEM KAYA, ÖZLEM SÜER, RAŞİT BAĞZIBAĞLI, SELMA ÇİLEK, SELMA STATE, SUDI ETUZ ve TUBA ERGİN yer alıyor.Fashion Week Istanbul, İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB), Moda Tasarımcıları Derneği (MTD), Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) ve İstanbul Moda Akademisi (İMA) tarafından destekleniyor.

Bunlarda ilginizi çekebilir: