Adaletin olmadığı yerde haksızlık olur

Behlül Dana Hazretleri bir gün kardeşinin tahtına geçip oturur. Bir kaç dakika geçmeden sarayın hizmetkarları görürler ve Behlül Dana Hazretlerini tahttan indirdikleri gibi temiz bir dayak atarlar..

Hayattan

Behlül Dana ağlamaya başlar. O sırada saraya gelen Harun Reşit, Behlül Dana'nın neden ağladığını sorar.. Oradakiler Behlül'ün büyük ve affedilmez bir hata ettiğini, tahta çıkıp oturduğunu ve kendilerinin de tahttan indirip dövdüklerini söylerler..

Ağabeyinin ağlamasına üzülen Harun Reşit, "Böyle bir hata için dövülür mü?" der ve kardeşinden özür diler.. Behlül, Harun Reşit'e, "kardeşim ben dövdüler diye ağlamıyorum, bir kaç dakika tahta çıkmakla bu kadar dayak yedim, 'yarın senin durumun ne olur, ne kadar dayak yiyeceksin' diye düşünüyor onun için ağlıyorum" der.

Harun Reşit'in gözleri yaşarır ve "Öyleyse söyle nasıl hareket edersem kurtulurum?" diye sorar. Behlül Dana Hazretleri şu nasihatte bulunur; "Adaletle hükmet, kimseyi incitme, millet senden memnun olup sana dua etsin.. O zaman kurtulursun.."

Evet canlarım toplumsal yaşantımızda saltanatın her türlüsü geçicidir.. Adaletin olmadığı yerde haksızlık olur, huzurun yerini kargaşa alır. Adaletin kantarını bozanlar bir gün ona muhtaç olurlar. Gönlü yüce, imanı güçlü olanlara sahip çıkalım...
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: