Engel olacağımıza destek olalım!

Toplum nedir ve toplumu kimler oluşturur? Tabii ki bireyler. Birbirinden görünüşleriyle, fikirleriyle, davranışlarıyla farklı bireyler… Birbirimize benzemek zorunda değiliz, birbirimizi sevmek ya da anlamak zorunda da değiliz ama birlikte yaşamak için birbirimize saygı duymak zorundayız. Bu medeni hatta insan olmayı gerektiren bir durumdur.

Hayattan

Günümüzde sadece görüntüsü bizden farklı ve bize benzemiyor diye insanları yargılayan ya da acıyarak bakan o kadar çok insan var ki! Yargılananların çoğunu da maalesef engelliler oluşturuyor.

Fakat asıl engelli onlar mı gerçekten? Allah'ın yarattığı varlığı, engelli bir tarafı var diye yargılayan ve asıl engelleri koyan toplum değil mi? Zaten asıl onlara engeller koyan zihniyetler engelli bana göre… Onlar sadece herkes gibi yaşamak istiyorlar ve buna da hakları var. Etrafında engelli komşu ya da arkadaş istemeyen, mahallede onları dışlayan, psikolojisi bozulur diye çocuklarının engelli çocuklarla oyun oynamasını engelleyen, hatta sınıfta alay edip hor gören, küçük düşürülmesine sebep olan, işe almayan, onlara aşılmaz kaldırımlar, ulaşılmaz yollar, binilemeyen otobüsler sunan, bu yüzden dışarı çıkmalarını engelleyen, normal bir hayat yaşamalarını engelleyen bizim içinde yaşadığımız toplum değil mi?

Demek ki asıl engel bedende değil zihniyettedir. Engel olacağımıza destek olalım. Önlerine engeller koyacağımıza yollarını açalım. Acıyarak değil, sevgiyle saygıyla yaklaşalım. Çünkü engelli kardeşlerimiz de bu toplumun bir parçası, ailemizin bir bireyidir. Onlar biraz destekle kimselere ihtiyacı olmadan, bu hayatla kolayca başa çıkabilir, yeter ki gönlümüz engelli olmasın. Sonuçta engelli doğmamış olabiliriz ama bir gün bizim de engelli olmayacağımızın bir garantisi asla yok!
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: