DÜNYA MODA MERKEZİ!

Kenan Erçetingöz

İstanbul, dünyanın moda şehri oluyor.. Kenan Erçetingöz ve gecce.com olarak üstlendiğimiz eğlence sektöründeki misyondan sonra şimdi de bulunduğumuz konum itibariyle (Fashion TV Türkiye Genel Yayın Koordinatörü) İstanbul'un, dünyanın sayılı moda merkezi olması için çabalayacağız.

"İstanbul için, aya git" deseler, giderim.. O kadar çok seviyorum ve o kadar çok değerinin bilinmediğine üzülüyorum. O yüzden bu yaştan sonra elimden ne gelirse, ne yapabilirsem yapmaya hazırım.

İstanbul'un dünyanın moda merkezi olma yolundaki ilk adımımızı, bu öğle (20 Ağustos) açılışı gerçekleştirilen 5. IF Uluslararası Hazır Giyim Fuar'ına giderek yaptık. Kavacık-Beylikdüzü arası 75 km.'yi geçtikten sonra, açılışta Devlet Bakanı sayın Kürşat Tüzmen ve İTKİP Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu ile birlikte oturduk.

Fuarla ilgili ilk eleştirim, her zaman olduğu gibi maalesef konuşmaların çok uzatılması. Karşısında bakan gören yetkililer, konuşmalarını uzattıkça uzatıyor ve bakandan destek istiyor. Anlamadığım bu desteği, konuşmaları uzatarak yapacaklarına, konuşmalarının metnini bir zarfa koyup bakana vererek yapabilirler. Çünkü yan yana oturuyorlar ve bakan sorunların hepsini biliyor zaten!

Sırım gibi boyuyla kürsüye çıkan sayın Kürşat Tüzmen, mikrofonu elinde tutup konuşmak zorunda kaldı. Ve kendisinden yardım talep eden yöneticilere çok esprili cevaplar verdi.

Sayın bakan, dünya hazır giyim pastasının 200 milyar dolar olduğunu, Türkiye olarak bu pastanın sadece yüzde 10'unu alabildiğimizi söyledi. Pardon, "alabilecek güçteyiz" dedi.. Ama Çin olayını da gözardı etmedi. Çin, bu sektör için büyük tehdit.. IF Konsey Başkanı Umut Oran, "acil eylem planını devreye sokmamız lazım, dalgalı denizde yüzmeye çalışıyoruz" deyince, Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen de, "Tekstil sektörü en az benim kadar yüzmesini ve dalmasını biliyor" dedi. En kısa ve öz konuşmayı sayın bakan yaptı ve ondan sonra top model Esther Canadas ile fuarın açılışı yapıldı.

Fuar gezildikte sonra ise koregrafisini Uğurkan Erez'in yaptığı Arzu Kaprol defilesine geçildi. Aynı defileyi bundan bir ay önce Beşiktaş Kültür Merkezi'nde izlediğim için ben fazla kalmadım ve defileden ayrıldım.

Bu gecce ise Türk hazır giyim sektörünü temsil eden 11 derneğin sinerjisiyle hazırlanan, IF Uluslararası İstanbul Hazır Giyim Fuarı'nın yorgunluğunu atmak için bir tekne gezisi düzenlendi.

Tekne gezisine IF 2004'e katılmak üzere ilk kez Türkiye'ye gelen top model Esther Canadas'ın yanı sıra dünyanın önde gelen moda dergilerinin editörleri, IF Konsey Başkanı Umut Oran, IF Fuarı ana destekçisi ve sponsoru İTKİB'in Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, IF Konseyi üyesi derneklerin başkanları, dünyanın önde gelen moda fuarlarına imza atan ve bu yıl ilk kez IF kapsamında TÜYAP'la işbirliği yapan IGEDO'nun Yönetim Kurulu Başkanı Manfred Kronen, TÜYAP Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Ünal ve ulusal basınımızın siz değerli medya mensupları katılacak.

Bu fuarlar, bu yaklaşımlar, bu mantık, bu defileler, bu davetler inanın ülkemiz için güzel şeyler.. Ülkemiz için bu güzel girişimleri yapan, İstanbul'u dünyanın sayılı moda merkezlerinden biri haline getirmeye çalışan tüm yöneticileri kutluyorum. Ve her zaman destekliyorum. Çok yakında İstanbul'da "moda" konusunda neler yapacağımızı hepberaber göreceğiz.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: