Filipinler yolcusu kalmasın..

THY'nin ilk uzun uçuşlarında gurme gezisi yapmak bir gelenek oldu.. Fikir babası benim..

Kenan Erçetingöz

Bugüne kadar dünyanın birçok yerine gittik.. Hatta 8 günde dünya turu bile yaptık. İstanbul-Los Angeles-Hawaii, Tokyo, İstanbul...

Bu kez de direkt uçuşlara başlayan THY ile Filipinler Manila'ya bir gurme turu yapalım dedik..


Böyle turlarda dikkat ettiğimiz nokta, "anlaşabilir bir ekip" olması..

Güneri Civaoğlu, Ahmet Örs, Ali Esad Göksel, Sermet Severöz ve ben tam uyum içinde bir ekip olduk ve yola koyulduk. Tabii ki yanımızda 10 yıldır THY'de görevini başarıyla yapan Basın Müşaviri Dr. Ali Genç vardı.

Do&Co firmasıyla havada yemek konusunda çığır açan THY, bu kez de yenilenecek olan mönüsünden değişik seçenekler sundu bizlere..

11 saatlik Manila uçuşunda çok keyifli bir yemek şöleni yaşadık.. Mumlarla birlikte isme özel gelen mönülerde seçenek boldu.


Mango carpaccio üzerinde ızgara karides salatasıyla mükemmel bir uyum sağlamıştı. Alternatif olarak sunulan havuçlu nohut ezmesi veya balkabağı ve nohut çorbası ise gerçekten süperdi. Ana yemek olarak yeni mönüde kuzu incik, deniz levreği ve avcı böreği vardı. Benim seçimim kuzu incikten yana oldu.


Manila'ya uçarken havada kuzu incik servisi şahaneydi.. Kereviz püresi, közlü kırmızı biber ve kekik sosla harika bir tat bırakıyordu.


Yanımda oturan THY Basın Müşaviri Dr. Ali Genç'in seçtiği deniz levreği de şahane görünüyordu.. Avcı böreği daha çok meze olarak sunulmalı bence..


THY uçuşlarında yemek, bir şölen gibi keyif veriyor bana.. Ekranda istediğin bir film ile birlikte yapılan mumlu servis ve lezzetler gerçekten çok iyi. Uçan şefler havada adeta bir şov yapıyorlar ve insanın başını döndürüyorlar..


Yemeğin ardından gelen servis arabasındaki tatlılara bakmadan, tatmadan olmaz.. Sürekli "Manila'da yürürüm ve spor yaparım" deyip kendimi kandırdım ve özellikle balıkçılarda meşhur olan triliçe'yi Manila uçağında görünce çok sevindim.. Yanına da bir top naneli dondurma koydurdum. Aman Allahım şahaneydi..

Türk tatlıları, kahveli çikolatalı mus, elmalı strudel, ahududulu sütlaç, taze meyve ve peynir çeşitleri.. Ayrıca dilediğiniz zaman tavuklu pideler ve Demel'den pötifür servisi var..

Uçuşu keyfe dönüştüren, mumlarla romantik bir restoran havası yaratan, lezzetleriyle 5 yıldızlı restoranları aratmayan, uçan aşçılarıyla şov yapan THY'ye helal olsun..

Diğer koltuklarda oturan yabancılara baktım, çoğu kuzu inciğin tadına bakıyorlardı. Sonra da tabaklara baktım, keyifle yemişlerdi..

Semaverde çay servisi
Video

Kahve ve semaverde çay servisiyle birlikte herkes uykuya daldı, huzur içinde mutlulukla Manila Ninoy Aquino Havalimanı'na indik.


YARIN; MANİLA, TAAL VOLKANI VE BORACAY ADASI

Bunlarda ilginizi çekebilir: