Gezmek bahane, Venedik’te Türk’ün başarısı şahane!

Güzel Adana’mızdan sonra, gittiğim Venedik-Milano çok farklı geldi.. Gezilerimin ortak noktası, her zaman olduğu gibi Türkiye’nin güzellikleri ve başarılarını tanıtmaktır.

Kenan Erçetingöz

Bazen doğa, lezzet, kültür güzellliklerini tanıtmak için yurt içinde, bazen de başarılarımızı anlatmak için yurt dışında geziyorum.

İşte Venedik ziyaretimin sebebi de bunlardan biriydi aslında. Gezmek bahane, Türk’ün başarısı şahane..

Venedik bildiğimiz Venedik işte. En fazla 2 gün gezebileceğiniz, üçüncü gün sinirlenmeye başlayacağınız bir rota. Yazımın sonunda göreceksiniz Venedik notlarımı..

Ama konu, Gaziantep'teki 50 metrekarelik atölyeden Venedik’e uzanan bir başarı öyküsü olunca Venedik cehennem bile olsa giderim.

Bir çiftini almak için, üç ay harçlıklarını biriktirdiği İtalyan markasının fabrikasını satın alan Türk’ün hikayesi olunca ölürüm ben buna..


* * *


İtalyan markası Lumberjack’i satın alan Türk firması Ziylan Grubu’nun büyük başarısı var Venedik yakınlarında.

Treviso’daki artık tamamı bir Türk markası olan Lumberjack’in kapısında Mahmut Ziylan karşıladı beni.. O kadar hoşuma gitti ki anlatamam..


Mahmut Ziylan, Ziylan Grup FLO Mağazıcılık Yönetim Kurulu Üyesi, Ziylan Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve İtalya Brand Park Lumberjack Yönetim Kurulu Başkanı.

Brand Park adı altında kurdukları muhteşem binadan içeriye girince Türk Genel Müdür Erkan Emre “Hoşgeldiniz Kenan Bey” dedi.. İtalyan çalışanlar meraklı gözlerle arkadan izledi bizi.. Türk firması olan Brand Park’ı gezerken gurur duymamak elde değildi.

Video yüklenemedi...“Lumberjack İtalyan’dır, İtalyan kalacak” protestolarını aşarak büyük uğraşlar sonunda İtalyan ayakkabı devi Luberjack’i komple satın almak kolay iş değil..

Ama sonunda ne protesto kalmış, ne de olumsuz başka bir şey. Tüm İtalyanlar artık bir Türk firması olan Lumberjack için harıl harıl çalışıyorlardı.

Video yüklenemedi...Neden Brand Park? (Marka Parkı)..

Çünkü Ziylan Grup, yeni dünya markaları satın alacaklar ve Brand Park bünyesinde toplayacaklar.

Çünkü, bünyesinde Flo, Polaris ve Kinetix gibi markalar var. Ve bu Türk markalarını da zaman içinde Brand Park içine koyup dünyaya tanıtacaklar, Venedik yakınlarındaki ayakkabı devlerinin olduğu Treviso’dan dünyaya satış yapacaklar.

Brand Park, dünya markalarıyla birlikte Türk marklarını da dünyaya satma modeli.. Muhteşem bir düşünce..

İlk hedef, Lumberjack'in Türkiye'yle beraber şu anda 100 milyon Euro düzeyinde olan cirosunu gelecek 5 yıl içinde 250 milyon Euro'ya ulaştırmak.

“Odun Kesen Adam” anlamına gelen Lumberjack, daha bir başlangıç.

Ya sonra..

Ziylan Grup'un hedeflerinde, Türkiye'nin 2023 vizyonu doğrultusunda dünya üzerindeki 10 büyük ekonomiden biri olmak ve global markalar çıkarmak var.

Brand Park’ı gezerken dikkatimi çeken başka bir konu ise; Luberjack’in sadece ayakkabı olmadığı ve giyim, gözlük, saat, çanta vs. gibi ürünlerin olduğu uluslararası bir marka yolunda ilerlemesiydi. Gerçekten çok etkilendim ve bunları bizzat yerinde görüp yaşadığım için gurur duydum, Mahmut Ziylan’ı tebrik ettim.

Venedik güzel tamam anladık ama en güzeli işte bu yukarıda anlattığım hikayeyi yerinde yaşamak ve bilmeyenlere anlatmak.

Burunlarından kıl aldırmayan İtalyanlar'a Türk’ün başarısını göstermek..

VENEDİK’TE NE YAPTIK?

Venedik’te henüz sezon başlamadığı için, gecce tüm insanlar kayboldular.. Venedik gündüz güzel ama gecce yapacak bir şey yok maalesef..

Zaten bizim için Venedik 2 gün bilmedin 3 günlük aşk şehri olarak şekillenmiş durumda..

Gondola binip, seranatlar eşiliğinde kanalları gezmek, güzel yemekler yiyip, içmek, bol bol ara sokaklarında yürümek, San Marco meydanında Cafe Florian’da oturup nefis müzik eşliğinde kalabalığı izlemektir.


Venedik’i uzun uzun anlatmaya gerek yok. Bilen biliyordur zaten. Bilmeseniz de gittiğiniz zaman kendinizin keşfetmesi çok daha güzel. Ama not almak isterseniz ben gittiğim yerleri hemen söyleyeyim size;


Otel Bauer’de kaldık. İnanılmaz güzel bir otel.. Hele terası beni benden aldı.

Öğlen, kanal üstündeki Gritti restoranda nefis yemekler yedik.


San Marco’da Cafe Florian’da oturduk, taksi motorla bir Cipriani Hotel’e baktık ama sezon başlamadığı için boştu.


Akşam, en sevdiğim balıkçı olan Do Forni’de balık keyfi yaptık.

Sonra Harry’s bara geçelim dedik ama kapalıydı. Tavuk gibi 23.00 de yattık.


Bize bir gün Venedik yetti. Sabah arabayla Milano’ya geçtik.

Matteotti otelde kaldık. Milano’nun bir numarası Salumaio’da öğle yemeğimizi yedik. En baba restoran Briciola’da akşam yemeği ve tabi ki gecce de Just Cavalli Club..

2 günde Vendik-Milano derken, Türk firması Ziylan Grup başarısının gururuyla ülkemize döndük.

Bunlarda ilginizi çekebilir: