İŞTE 2002'NİN TOP 10'U..

Kenan Erçetingöz

Sizce renkli yaşamlarda 2002'nin Top 10 olayı ne? Düşünün, düşünün.. Ya da bu yazıyı okuyun, kendinize, ailenize, çoluk-çocuğunuza yarayacak dersler çıkarın..

Çocuktum, siyah-beyaz televizyonumuzda 'Uzay Yolu'nu izlerdim.. 'Yıl 1999.. Kaptanın seyir defteri..' diye başlayan diziyi seyrederken 'Oooh, 1999'u görecek miyiz?' derdim.. İki yıl önce bir asır bitmiş, takvimler 2000'i gösterirken şaşırmıştık. Şimdi de beş gün sonra 2003'e giriyoruz.. Yani zaman su gibi akıp gidiyor, hiçbirşeye aldırmadan, durmadan, duraklamadan.. Önüne ne gelirse silip süpürüyor, acı tatlı günleri öğütüyor, yaşlandırıyor, ağlatıyor, güldürüyor, öldürüyor, sakat bırakıyor, mutlu ediyor, mutsuz ediyor.. Ama hiç durmuyor.. Yıl 2003..

Peki 2002'de neler oldu? 2002'nin en önemli olayları ne? Hadi gelin, 2002'nin Top 10'unu sıralayalım.. Gündem olan, bomba etkisi yaratan, günlerce konuşulan olayları bir kez daha hatırlayıp, 2003'e daha tecrübeli, bilgili, ders almış şekilde girelim..

Patladığı anda bomba etkisi yaratan, günlerce konuşulan ama şimdi unutulan bu haberlerden gerçekten ders çıkarabilmek önemli.. 2002'de yaşanan bu 'Top 10' olaydan çıkan sonuçlar ne? Sonrasında ne oldu? Hangi olay, neye yaradı, neyi sağladı? Peki biz bunlardan ders aldık mı, alacak mıyız? Haydi buyrun başlayalım;

1 numara.. 14 Ekim 2002.. Derya Tuna'nın vurulması..

Hatırlıyorsunuz değil mi? Defalarca gösterilen Derya Tuna'nın vurulma kareleri gözünüzün önünde değil mi? 'Ayyy, ayyyyy.. Ne olur bırakmayın beni' feryadları.. Tetikçi Hüseyin Bozan yakalanmıştı, İbrahim Tatlıses suçlanmıştı, Derya Tuna hastane odasında İbrahim Tatlıses'le görüşmemişti.. Geçti, gitti.. Şimdi Derya Tuna ile İbrahim Tatlıses barıştı, Hüseyin Bozan delil yetersizliğinden dolayı dün beraat etti..
Çıkan Sonuç: Derya Tuna, bir daha sahneye çıkmayacağını açıkladı.. Yani, bir daha şeffaf kıyafet giyip, sahnelere çıkmayacak, çocuğunun anası olarak evinde oturacak.

2 numara.. 2 Ekim 2002.. Çağla Şikel'in tost mesajı..

Ne mesajdı ama.. Günlerce konuşulmuş, herkes birbirine tost mesajı çekmeye başlamıştı.. Hatta en iyi tostçular bile 'Çağla Şikel tostu'nu mönülerine eklemişlerdi.. Kocasına, sevgilisine kızan kadınlar da bu tip olaylarda hemen bir tost hediye edip, mesaj vermeye çalışmışlardı.. Yani dikkat et. Bu analitik olay magazin dünyasında 2002'nin Top 10'unda bence iki numara olarak yer aldı.
Çıkan sonuç: Çağla tost yememeğe yemin etti! Evli erkeklerin bir eşleri olduğunu hatırladı ve daha dikkatli davranmaya başladı.

3 numara.. 24 Kasım 2002.. Q kızı Reyhan ve Kaya Çilingiroğlu hikayesi

Ne olaydı ama.. Sen kalk Hülya Avşar gibi bir kadının kocası ol, ondan sonra da oruç başına vursun ve çirkin bir kızın evine gece yarısı gidip, şeytana uy.. Olacak şey değildi ama bu olayda Top 10'da üç numara olarak yerini aldı..
Çıkan Sonuç: Şöhret budalaları bu tip suçlamalarla bir yere gelinemeyeceğini, daha beter sürünüldüğünü kavradılar. Kaya Çilingiroğlu ise son şansını kullandığını anladı.. Evli kaldığı sürece ömrü boyunca bir daha kimsenin evine gitmeyeceğini belirterek, Türk halkından, Hülya Avşar ve kızı Zehra'dan özür diledi.. Yani, ne varsa evdeki hanımda var arkadaşlar.. Bir anlık zevk için, kurulu düzeni, aileyi bozmaya değmez..

4 numara.. 1 Mayıs 2002.. Sevda Demirel, Hande Ataizi'ni tokatladı!

Herkes 'Oh iyi yaptı' demişti. Çünkü Hande Ataizi o zamanlar çok şımarmış, konuklarına sürekli aşağılayıcı sorular sormaya başlamış ama kimse dersini verememişti. Sevda Demirel de 'Ne dedin sen, ne dedin sen.. Çattt' diyerek Osmanlı tokatıdını patlattı.
Çıkan sonuç: Nerede, nasıl konuşacağını bileceksin, büyük lokma yemeyeceksin.. Sanatçı duruşun hep dik olacak, kimseyi aşağılamaya kalkmayacaksın..

5 numara.. 3 Mayıs 2002.. Yasemin Kozanoğlu'nun gece kulübünde dayak yemesi!

Erol Derviş'le nişanlanan, nişanlandığı gün Derya Danacı ile Göcek'e giden güzel kızımız ailesini çok üzmüştü. Hala da üzmeye devam ediyor, çünkü hala Derya Danacı ile birlikte ama aile istemiyor.
Çıkan sonuç: Zamanında kızını dövmeyen dizini döver.. Ayrı anne-babaların çocukları zaman zaman böyle olabiliyor. O yüzden çok dikkatli yetiştirmek ve sağlam bir alt yapı kazandırmak lazım çocuklara.. Yanlışlar, doğrular tek tek zamanında anlatılmalıydı. 'Benim kızım yapmaz'dan annelerin kurtulması lazım. Her zaman yapacakmış gibi davranmak ve ona göre yetiştirmek lazım.

6 numara.. 22 Aralık 2002.. Ebru Gündeş, mahkemelik olduğu eski aşkı Ömer Durak'la evlendi!
Evet, 2002'nin son sürprizlerinden biri olan bu evlilik herkese çok ilginç geldi. Çünkü şimdiki kocası Ömer Durak ile zamanında para konularından mahkemelik olmuş ve 'iki kaşın arası' diye vasiyet etmişti. Ama 3,5 yıl sonra aynı kişiyle 'unutamadım' diyerek evlendi..
Çıkan sonuç: Aşkın gözü kördür lafı doğru mu acaba? Yoksa kör gözüne kör parmağım mı? Yani zamanında böyle bir polemik yaşadığı biriyle evlenince mutlu olunabilir mi? Herşeyi unutmak mümkün mü? Onlar evlenmiş bize birşey söylemek düşmez ama bence burada da zaman faktörü devreye girecek ve zaman gösterecek sonuçları.. Evlenecekler için iyi bir örnek..

7 numara.. 23 Aralık 2002.. Mehmet Ali Erbil boşanıyor!

Bu olayda 2002'nin son bombası..
Çıkan sonuç: Bazen güzellik işe yaramıyor! Yaş farkı ve hayat tecrübesi her zaman etkili olmuştur.. 'Ben sana demiştim' sözünün ne kadar doğru olduğu ortaya çıkıyor.. Allah'tan çocuk yoktu ve yolun başıydı.. 'Keşke çocuk yapsaydı, o zaman ayrılmazdı' da denilebilir.. Bazen iyi davranmak, biraz zaman istemek işe yaramıyor.. Aşkı güçlendirmek, birlikteliği sağlamlaştırmak için daha somut şeyler gerekiyor.. Aman dikkat, bu çok iyi bir örnek.. Siz siz olun, çocuklarınızı evlendirirken onlara doğruları tüm çıplaklığıyla anlatın.. Ve bu boşanmayı örnek gösterin..

8 numara.. 24 Aralık 2002.. Oba'ya müşteri olarak gidecek olan Tarkan için ilan verildi!
Bu bence dünya tarihine geçecek bir olay.. Dünyada bir ilk..
Çıkan sonuç: Fazla uyanıklık bazen işe yaramıyor. Bazı değerleri kötü kullanmamak lazım.. Değerleri rencide edecek hareketler yapmamak lazım.. Üç kuruş para, biraz daha reklam için değerleri harcamamak lazım. Sonra ortada kalırsın!

9 numara.. 9 Mayıs 2002.. Kadir İnanır'ın motiavsyon davası..
Sinema sanatçısı Kadir İnanır, manken Buket Saygı'ya ''sarkıntılık ve hakaret ettiği'' gerekçesiyle yargılandığı davada 5 ay hapis cezasına çarptırıldı. İnanır'ın cezası, 456 milyon 300 bin lira para cezasına çevrildi.
Çıkan Sonuç: Bazı şeyler karşısında susmamak, çıkıp konuşmak, hakkını aramak lazım. Sen doğruysan, inanıyorsan sonuna kadar mücadele etmen lazım.. 'Aman boşver' demekle hiçbir yere gelinmez.. Kim olursa olsun, herkesin kendine dikkat etmesi lazım. Kimse kimseden büyük değildir.

10 numara.. 21 Şubat 2002.. Deniz Akkaya'ya 300 bin dolarlık ahlaksız teklif!
Manken Deniz Akkaya, bir iş adamından 300 bin dolar karşılığı bir hafta birlikte olma teklifi aldığını iddia etti.

Çıkan sonuç: İddia etti ama kim olduğunu açıklamadığı için işin sonuçları kötü oldu. 300 bin değil, 3 bin dolar etmeyeceği konuşuldu. Bazen susmak lazım ya da olayı tam anlatabilmek lazım. Bu tip sansasyonların yarar değil, zarar getirdiğini anlamak lazım. Böyle bir iddia olduğu zaman zaten sen sensen, helal süt emmişsen, gülüp geçmen muhatap olmaman lazım. İnsanlara konuşacak malzeme vermemen lazım.

Bilmiyorum, siz hangi olaydan ne ders çıkardınız? Bence bir daha okuyun, tekrar okuyun..
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: