Kenan Erçetingöz’ün izlenimleri

Geçtiğimiz hafta Bodrum’dan araçla, 6 saat yol giderek Antalya Akra Hotel’e geçtim. Aslında gitmeyebilir, Bodrum beachlerinde keyfime devam ederdim ama konu caz olunca, hem de uluslararası sanatçılar çıkınca, ülkemizde yapılan bu güzel festivali yerinde yaşamak istedim.

Kenan Erçetingöz


Aslında bu 2’ncisiydi. Geçen yılkine katılamamıştım ve içimde ukde kalmıştı. Bu sene gitmek ve izlemek nasip oldu. “Şehirde Caz Var” sloganıyla Akra Hotel’in bahçesinde gerçekleştirilen festival tek kelimeyle şahaneydi. Çok profesyonelce düzenlenmişti.

Bence Antalya’nın en iyi şehir oteli olan Akra Hotel’den içeri girer girmez caz kokusunu her yerde hissedebildik. Yemyeşil bir ortamda, Bey Dağları’nın eşsiz manzarasıyla, doğal oluşturulan sahnede, caz müziğinin funk, rock, latin, soul ve elektronik tarzla harmanlandığı renkli bir müzikal gibiydi.

MONİCA MOLİNA


İlk gecce İspanyol ve Latin müziğin temalarını kendine özgü yorumlayan sanatçı Monica Molina’da 1800 seyirci vardı Akra Caz Festivali'nde. Yağmura rağmen bir kişi bile ayrılmadı konserden. Akra Hotel yağmura hazırlıklıydı ve 2 bin adet şık yağmurluk dağıtıldı anında.ROBERTO FONSECA


Ertesi gün, kendine has müzikal yorumunun yanı sıra, hem solo hem de sahnedeki diğer enstrümanlarla birlikte yaptığı harika doğaçlamalarıyla öne çıkan Kübalı Caz piyanisti Roberto Fonseca “Havana Geccesi” yaşattı.

IYEOKA


Cumartesi geccesi de, Soul ve rhtyhm’n blues’a getirdiği yenilikçi tarzıyla dikkat çeken, Simply Falling şarkısıyla uzun süre dünya listelerinde ilk sırada kalan Nijerya kökenli Amerikalı sanatçı Iyeoka festivalde sahne aldı. Iyeoka öncesinde ise; New Orleans ve New York sokaklarından gelen Amerikan Halk Müziği, Caz ve Blues müziğinin yüksek enerjili gruplarından Tin Pan Band sahne aldı.


Festivalin başka güzel tarafı ise, konser sonrası sanatçıların otel içindeki “The 251 Soul” adlı muhteşem Caz Kulübe çıkıp, eğlenceye sabaha kadar devam etmeleriydi.


İstanbul’a dönmeden önceki son geccemizde şahane bir caz festivali yaşadık. Sonrasında Pazar sabahı 07.05 uçağıyla İstanbul’a dönüp vatandaşlık görevimizi yaptık ve oyumuzu kullandık.

FESTİVAL DEVAM EDİYOR

Peki Antalya Akra Hotel’de Caz Festivali bitti mi? Tabii ki hayır.

26 HAZİRAN FAZIL SAY

26 Haziran’da dünyaca ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say, ikinci yılında da festivalde dinleyenlerle buluşacak. Say konserde, son eserleri arasında yer alan Truva Sonatı’nı ve İzmir Süiti’ni yorumlayacak.

28 HAZİRAN IGOR BUTMAN

28 Haziran’da, Rus saksafon sanatçısı Igor Butman, harika müzisyenlerden oluşan Moskova Caz Orkestrası ile birlikte festivalde muhteşem bir gecceye imza atacak.

29 HAZİRAN DEE DEE BRİDGEWATER

Festival, dünyanın en iyi caz vokalleri arasında gösterilen ve 2011 yılında “En iyi caz vokal albüm” dalında Grammy ödülü kazanan Dee Dee Bridgewater ile 29 Haziran’da veda edecek. Bridgewater’a Türkiye’nin en önemli virtüöz sanatçılarından oluşan Akra Big Band eşlik edecek.


FESTİVAL İZLENİMLERİM!

Buraya kadar her şey mükemmel. Yukarıda okuduğunuz tüm bu dünyaca ünlü sanatçıların katıldığı Antalya Caz Festivali’nde bilet fiyatı kişi başına 120 TL gibi sembolik bir rakam. Ve bir içecek dahil.

Eğer hepsine gitmek ve kombine bilet almak isterseniz, saydığım bu isimlerin muhteşem konserleri için ödeyeceğiniz rakam sadece 500 TL.. Sudan ucuz.

Sevindiğim taraf konserlere gelen seyircilerin bilinçli olması ve sanatçıya eşlik etmesiydi. Üzüldüğüm tarafa gelirsek işte orası fena!

Çünkü böylesine kaliteli ve uluslarası bir Caz Festivaline devlet makamından kimse katılmadı maalesef!

Başta Turizm Bakanı Mehmet Ersoy yoktu. Hadi kendisi gelemedi çok yoğundu diyelim, Antalya Turizm Müdürü bile katılmadı!

Antalya Valisi Münir Karaoğlu da gelmedi, Antalya’nın yeni seçilmiş Belediye Başkanı Muhittin Böcek de gelmedi!

Vallahi de billahi de pesss…

Sanki böylesine güzel konserler, böylesine güzel bir etkinlik Antalya’da yapılmıyor!

Oysa tam tersine olmalı, Antalya Belediyesi, kendi sitesinde, şehir bilbordlarında, her yerde tanıtımlar yapmalıydı, Antalya şehrinde yapılan bu çok önemli organizasyonu tanıtmalı ve yapanları da kutlamalıydı.

Onların yapamadığını ben yapayım. Başta Akra Hotel sahibi Haydar Barut’u tebrik ediyorum.

Böyle organizasyonları bilen biri olarak gördüğüm ve anladığım kadarıyla bu iş para için yapılmıyor, Antalya’ya farklı bir hava katmak, şehre gelen farklı turist kitlesine güzel etkinlikler yaşatmak ve Antalya’yı dünyaya tanıtmak için yapılıyor.

İkinci tebrik edeceğim kişi ise, kendisiyle ilk defa tanıştığım festivalin organizasyonunu yapan Kadir Dursun. Meğer ne dolu, ne tecrübeli bir insanmış Kadir Dursun. Çok profesyonel bir organizasyon yaptığı için kutluyorum.

Son teşekkürüm ise Akra Hotel’in tüm güler yüzlü personeline.. Başta Genel Müdür Gökhan Polat, Müdür Yardımcısı Tayfun Özdoğan ve kuş sütünü dahi eksik etmeyen Satın Alma Müdürü Remzi Özdemir’e.. Hepsini ayakta alkışlıyorum.

Antalya’da böylesine önemli bir organizasyon yaptıkları ve hiçbir eksikleri olmadıkları için tebrikler Akra Hotel..

26 Haziran Fazıl Say’a yetişebilir miyim bilmiyorum ama 29 Haziran kapanış geccesinde dünyanın en iyi caz vokalleri arasında gösterilen Dee Dee Bridgewater konserine koşa koşa gideceğim..

Video yüklenemedi...

YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: