Konsolos bu akşam açılıyor!

Gazeteciliğin en sevdiğim tarafı, olayları öncesinden yaşamak ve öğrenmek olmuştu hep.. Önemli haberleri herkesten önce duymak, yeni mekanları önceden keşfetmek..

Kenan Erçetingöz

İşte "Konsolos İstanbul" mekanında da böyle oldu.. Herkesin merakla beklediği mekan henüz açılmamışken, İzzet Çapa mekanın bitmiş bölümünü benim için açtı ve tadım yaptık..


Öncelikle Konsolos'un yeri ve hikayesi beni çok etkiledi. Pera’da tarihi Palazzo Corpi binasındaki eski Amerikan Konsolosluğu’nun tam da vize alınan bölümünde mekan.. Hani yıllar önce Amerikan vizesi almak için gittiğimiz, çile çektiğimiz yer.. Amerika vize verecek mi, vermeyecek mi diye kara kara düşündüğümüz yer.. O yüzden mekanın adı Konsolos olmuş.. Cuk oturmuş. Ben de öncesinde Konsolos'a giderek vize alıp alamayacağına baktım.. Vize alıp alamadığını yazının sonunda bulacaksınız..

İki girişi var Konsolos'un. Birisi gündüz servisi için, diğeri akşam servisi için kullanılacak. Önünde çok şık bir teras var yola bakan.. Pera'nın hareketliliğini yaşayan bir teras..

İçeriye girince, yüksek tavanlar ve duvarlardaki tablolar sizi sizden alacak nitelikte.. Paris'ten özel olarak getirilen Hybrid tablolarda çeşitli hayvanların değişik ve modern çalışmaları var. Mesela biz, İzzet ile birlikte "Rastalı Oğlak" tablosu önünde poz verdik iki Oğlak burcu olarak..


Konsolos'un mimari tasarımı Mahmut Anlar'a ait.. Koyu renk tercih etmiş, duvarlar ile masalar aynı mermerden yapılmış..

Girişte çok şık bir masa-bar var.. Bar değil, masadan bar.. İçkilerinizi barmen size o masada servis edecek.. Konsolos bar şefi Ali Deveci müthiş kokteyller hazırlamış. Bana servis ettiği dumanlı viski gerçekten bugüne kadar içtiğim en değişik viskiydi. Tebrikler Ali Deveci..

VİSKİ VİDEOSU

Gelelim yemeklere..

Yani İstanbul'da, fine dining yapıyorum diye yurt dışındaki bazı mekanları kötü taklit etmeye çalışanlardan değil Konsolos. Kendine özgü bir yorumlama yapmış mönüde..

ÇapaMarka’nın Mutfak Sanatları Akademisi’nden yeni transferleri Executive Chef Mehmet Güler ve Sous Chef Uğur Ekren, Türk mutfağının lezzetlerini dünya mutfağının mükemmel tatlarıyla harmanlayıp; farklı bir yemek deneyimi yaratmak istemişler.


Gittiğiniz zaman masanıza gelip tüm yemekleri detaylarına kadar anlatacak olan genç bir aşçı var; Uğur Ekren.. Yemekleri masal edasında sağa sola sallana sallana, elleriyle göstere göstere öyle güzel anlatıyor ki, dinlemeye doyamıyorsunuz. Yediğiniz anı düşünün bir de..

(Ara bir not; Uğur Ekren, rahmetli Turgut Özal'ın torunu.. )

KONSOLOS TASTING MÖNÜ

Paylaşımlıklarda; Steamed Bun (buharda pişmiş ekmek) sepetler içinde 4 parça olmak kaydıyla kemiksiz tavuk kanatlı, kuzu küşlemeli, ördek but konfili, cafe de Paris soslu ve kokoreçli mevcut..


Şu anda İstanbul'da çoğu mekanda bu Steamed Bun'lar çok meşhur.. Ve Konsolos'ta bunlar çok iyi yapılmış. Fakat ben tavuklu olanının gereksiz olduğunu belirttim. Beni dinledilerse mönüden çıkartmış olmaları lazım. Çünkü çok özel bir sosla hazırlanmış olan kemiksiz tavuk kanadı zaten ayrı olarak salatalarda mevcut..

Bunların dışında paylaşımlıklarda; humus, zeytinyağlı enginar (çok çok iyi), dana dil söğüş (iyi), mini tavuk setay (çok hoş servis ediliyor), kılıç karpacio (iyi)..

Pide ve makarnalarda; minicik konsolos pideleri var. Bir porsiyon 3 adet.. Görsel şölen..

Ragu soslu taglietellie, pazı dolgulu ravioli ve risotta sote deniz tarağı ile.. Çok güzeldi hepsi.. (Ben biraz daha diri risotto tercih ediyorum)


Ana yemeklerde ise; Izgara deniz levreği, parmesan kaplı piliç, ağır ateşte pişmiş dana incik. İşte bu olay bir şey.. Altta videosu var. 5 kişilik olarak ortaya geliyor ama yeme de yanında yat cinsinden..

İNCİK VİDEOSU

Ve benim favorim Konsolos Köfte.. 10 numara 5 yıldız olmuş..

Tatlıları burada yazmayacağım. Onlar da gittiğiniz zaman size sürpriz olsun.. Herhalde nasıl bir tatlı mönüsü olduğunu tahmin edersiniz.

Bu akşam kapılarını açacak olan ÇapaMarka Entertainment Group ve Şerbetçi ortaklığının son icadı olan Konsolos, İstanbul’un yeme-içme alışkanlığını değiştirmeye geliyor bence..

Ha, bir de eski Pera alışkanlığı olan ‘Five O’Clock Tea Party’leri, haftasonu keyfinizi renklendirecek ‘Champagne Brunch’larıyla çok konuşulacağa benziyor..

Ayrıca Soho House Istanbul’un yanında açılan mekana giriş için herhangi bir üyelik de gerekmiyor.

Ama bence siz rezervasyon yaptırmadan gitmeyin. Ne olur nolmaz..

Uzun bir süredir İzzet Çapa'dan yepyeni ve farklı bir bomba bekliyordum ama bu kadarını tahmin etmiyordum doğrusu.. İzzet Çapa ve tabi ki dinamik ekibini kutluyorum ve Konsolos'a vize veriyorum. Hayırlı uğurlu olsun..

Bunlarda ilginizi çekebilir: