MEHMET ALİ’NİN HAYATINDAKİ AKILLI KADIN; NERGİS KUMBASAR.. KENAN ERÇETİNGÖZ YAZDI

Kenan Erçetingöz

Şu güzel Pazar sabahı ‘aptallar ve akıllı kadınlar’ yazı dizimizden devam edelim isterseniz.

Mehmet Ali Erbil’in Nefise Karatay’ı tuvalet kağıdı gibi harcayıp, sifonu çekmesinin ardından, 21 yaşındaki Sedef Altıntaş’la sürpriz bir şekilde evlenmesi benim aklıma ‘aptallar ve akıllı kadınlar’ı soktu. Konuyla ilgili olarak ilk yazılarımı okumak için aşağıdaki arşivden faydalanabilirsiniz.
Peki bugün yine niye bu konuya değinmek istedim? Çünkü Mehmet Ali Erbil’in hayatında unutulan çok akıllı bir kadın olduğunu, bir haberin detayında gördüm; Nergis Kumbasar...

Evet Nergis Kumbasar, Mehmet Ali Erbil’in ikinci karısı ve çok akıllı. Nefise Karatay ne kadar aptalsa (Yanlış anlaşılmasın, Nefise çok iyi bir kız, saf bir kız. Aptallığı o anlamda kullanıyorum), Nergis Kumbasar da o kadar akıllı.

Şimdi bazı kadınlar evli oldukları erkeklerden ayrılınca, hayatlarını devam ettirmek için şöhretli ve zengin kocalarından alabildiklerince alırlar... Nergis de bunlardan biri. Mehmet Ali’den ayrılırken Emirgan’da bir villa aldı. İçinde havuz da var. Sonra Mehmet Ali’yle ilişkisini hiç kesmedi, dost oldu. Ne de olsa kızının babası, tabi olmalı. Akıllı kadın. Madem ayrılmak zorunda, o zaman herşey istediği gibi olmalı, cümbür cemaat geçinilip gidilmeli. Şimdi kavga etse ne olacak? Hiçbirşey. O zaman akıllı davranmalı. Mehmet Ali de aslında çok iyi biri. Zengin de. ‘Ee, niye kaybedeyim ki ben böyle bir adamı’ dedi..

Nergis Kumbasar’ın akıllı olduğuna, bugün Şenay Düdek’in yazısını okurken karar verdim. Şenay, yeni evlilerin evini ilk ziyaret eden gazeteci olmuş. Ulus’taki daireyi Nergis çok sade döşemiş. Nergis kim? Mehmet Ali’nin boşandığı eşi. Peki bu nasıl iş? Yeni gelin bu işe bozulmayacak mı? Hangi yeni gelin, eski eşi aynı ortamda kabul eder ki! Biz mi değişiğiz, devir mi değişti anlamadım!

Bir de yeni çiftin yatak odası resimlenememiş! Sebebi de ‘Sedef bakire, eline erkek eli değmedi’ sözlerinin çarpıtılmasından Mehmet Ali rahatsız olmuş!
Heryerde söyleyen Mehmet Ali, rahatsız olan Mehmet Ali! Bunlar nasıl iş anlaymadım.

Özlem Yıldız’la Nefise Karatay’da Mehmet Ali’ye birlikte olmadan önce bakireydi. İlk erkekleri Mehmet Ali’ydi. ‘Nereden biliyorsun?’ falan demeyin, biliyorum, öyle.. Konuşturmayın beni..

Mehmet Ali Erbil’in hayatındaki kadınlara bakarsak durum şöyle; İlk eşi, Mehmet Ali şöhret olmadan önce olduğu için ve aradan çok zaman geçtiği için hiç konulara girmiyor.
İkinci eşi Nergis Kumbasar, akıllı. Düzenini çok güzel kurmuş, dost olmuş, işi iş..
Özlem Yıldız, bu olayda Nefise daha yaralandığı için geri planda kalmayı tercih ediyor.
Nefise Karatay, hayatının en büyük tecrübesini yaşadı. İnşallah, bundan sonra da evlenmeden kimseyle olmam diyerek yanlış bir evlilik yapmasın.
Yeni gelin Sedef; Birşey söylemek çok erken.

Ama burada Sedef, Mehmet Ali’nin karısı. Nergis’in eskisi gibi Mehmet Ali’nin üstünde etkisi, sevgisi olacağını sanmıyorum.

Aslında o kadar çok yazacak şey var ki.. Siz de düşüncelerinizi bana yazın. Ama içinizden geldiği gibi yazın.. Nasıl olsa biryerlerde anlaşırız....
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: