MUSTAFA CECELİ’Yİ TANIMANIZ LAZIM!

Kenan Erçetingöz

Hoş, esprili, mütevazi tavırları ve duru güzeliğiyle de dikkat çeken başarılı oyuncu Ayçin İnci ve Mustafa Ceceli’nin katıldğı programda hızımı alamadım, eve geldim ve hemen yazmak istedim.

Mustafa Ceceli denilen bu nur yüzlü adam nasıl bir şarkıcı ve nasıl bir insanmış böyle, şaştım kaldım..

30 yıldır bu camianın içindeyim, “Mustafa Ceceli diye inanılmaz bir aranjör, şarkıcı, müzik adamı, mütevazi, hacı olmuş biri var” deseler asla inanmazdım.

“Hacı” ama sözüm meclisten dışarı “yobaz hacı” değil, gerçekten annesiyle beraber hacca gitmiş bir müzisyen..

Üniversiteli gençler, sömestr tatilinde Miami-New York’a giderken, bizim Mustafa Ceceli hacca gitmiş..

Babası, “Ben daha rakı içeceğim, benim için hac erken” deyince, Mustafa da annesini yalnız bırakmamış ve hacca gitmiş.. Dönüşte de elinden geldiğince namazını kaçırmamaya özen göstermiş.

Çok içten cevap verdi bu sorularıma Mustafa. “Bazen iş yüzünden kaçırıyorum ama olsun bu benimle Allah arasında olan birşey” dedi.. “Hacca gitmek ayrı, müzisyen olmak ayrı birşey” dedi.. “Hacı olsam da barda program yapabiirim, ben işimle, inancımı kesin olarak ayırdım” dedi..

İçten söyledi bunları.. Reklam yapmak,puan toplamak için söylemedi. Başka sanatçılar gibi de oynamadı! “Aaa gittim ama o konular konuşulmaz ki canım” demedi.. “Evet, annemle gittim, hacı oldum,iyi ki de gitmişim” dedi..

Yüz Yüze’de, Mustafa Ceceli bunları anlattıkça, birbirinden güzel şarkıları, canlı canlı piyano başında söyleyince hem ben, hemde Ayçin İnci, ağzımız bir karış açık izledik ve kendisine hayran olduk..

Mütevaziliğine.. Nur yüzüne.. oturuşuna,ceketinin düğmelerini ilikleyişine, saygılı ve seviyeli konuşmasına hayran olduk..

Bir yıl önce evlendiği Tasarım Mühendisi eşi Sinem için söylediklerine, hayranlarına bakışına, insanın içini rahatlatan sesine, şarkılarına hayran olduk..

Sezen Aksu’nun yarattığı bir isim Ceceli..

Yıllardır müzik piyasasının içinde olan ve tanınmış tüm ünlü şarkıcılara aranjörlük yapan Ceceli bir gün, Sezen
Aksu’nun başka sanatçılara verilecek bestelerinin demosunu seslendirmiş.

“Unutamam” şarkısını söyleyen Ceceli,plak firmasından gelen “Bu şarkıyı istiyoruz ama şarkıyı söyleyenle birlikte” demesiyle şarkıcılığa adım atmış.

İsim koyamadığı ilk albümüne, Sezen Aksu 8 şarkı birden vermiş..

Sezen Aksu’yu böyle bir insanı müzik piyasasına kazandırdığı, destek verdiği, yanından ayırmadığı için gerçekten kutluyorum..

Yayına telefonla bağlanan adaşım Kenan Doğulu da öyle güzel şeyler söyledi ki, Mustafa şekilden şekile girdi, utandı, kıvrandı.. Şımarmadı, hava atmadı.. Helal olsun..

Mustafa Ceceli denilen nur yüzlü, güzel sözlü, müthiş şarkılar söyleyen adam için yazacak daha o kadar çok şey var ki..Herkes okumalı, herkes duymalı, herkes görmeli bu adamı..

Özellikle, müzik piyasasında daha birşey olmadan, kendini bir b.k sananlar tanımalı Ceceli’yi..

Televizyoncular, gazeteciler, anlı-şanlı köşe yazarları tanımalı bu cevheri.. Boş işlerle uğraşanlar, dedikodu
yapanlar,kendini ulaşılmaz sananlar tanımalı Mustafa Ceceli’yi..

Ben iyi ki tanımışım..

Onu bugünlere getiren ailesine, eşine,sevgili Sezen Aksu, Kenan ve Ozan Doğulu’ya teşekkür ediyorum.

Tabii en büyük teşekkürü kendisi hakediyor. Yolun açık olsun Ceceli.. Çok kısa bir zamanda seni herkes tanıyacak ve bence sen, müzik dünyasının çok önemli mihenk taşlarından biri olacaksın..Ve yıllarca konuşulacaksın..
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: