ŞİDDET İÇEREN DİZİLER!

Kenan Erçetingöz


Diziler maganda dolu! Hani, olur olmaz yerlerde ateş eden, silah kullanan, çocukların eline tabanca verenlere kızıyoruz ya, işte onların hepsi maşallah tüm dizilerde var!

Bir zamanlar Kurtlar Vadisi'ne kızardık, oysa şimdi 3-4 tane Kurtlar Vadisi tipi dizi yayınlanıyor!

Sağır Oda'da silahlar susmuyor. Her türlü işkence, ceset, baskın, silah var..

Kod Adı'nda yine aynı hep silah, hep silah..

Bir de Arka Sokaklar var.. Onda da maşallah çocukların ellerinde silahlar patlıyor ama kimse bir mesaj vermiyor.. Bir de Arka Sokaklar'da çok küfürlü konuşuluyor.. Öyle ki bu küfür ve ağız bozukluğu çocukların diline de yansımış.. Bacak kadar çocuklar "Sana ulan", "Hadi lan" gibi kelimeler sarfederken, "naşla" (Gidebilirsin) gibi kelimeleri ağızlarından eksik etmiyorlar. İnternet cafe'lerde çıplak kadın fotoğrafları basıp, okulda para karşılığı satıyorlar! Bunu yapanlarda polis çocukları!

Tamam bu bir dizi ama dizi de olsa bazı toplumsal mesajlar atlanmamalı.. Dizide çocuk babasının silahıyla oynayıp ateşliyorsa, o sahnenin sonunda bunun ne kadar tehlikeli bir şey olduğu, polis de olsa silahların ortada bırakılmaması gerektiği vs. mesajlar verilmeli.

Dizi de olsa, polis çocukları internet cafe'lerden çıplak kadın fotoğraflarını basıp satıyorlarsa yine o sahnenin sonunda doğru mesajlar verilmeli.. O diziyi izleyen çocuklara doğrular ve yanlışlar anlatılmalı..

Bir de taktığım diğer bir dizi de "Acemi Cadı".. Kolejli kızların konuşmaları, bir karış giydikleri ve yırtmaçlı mini okul etekleri, makyajlı okula gitmeler, okulda çete kurmalar sinirime dokunuyor.. Neymiş, o komik bir diziymiş.. Siz öyle sanın.. Hangi okul o kadar kısa eteklere izin veriyor acaba? Hangi okul kızların makyajlı okula gitmesine izin veriyor acaba? Hangi okul, sınıfında erkek öğrencilerin çete kurup tesbih çekmesine izin veriyor acaba? Hangi okulda "Acemi Cadı"daki kadar salak bir müdür ile aptal bir öğretmen var acaba?

"Hababam Sınıfı" filmi de çok komik ama içinde yüzlerde ders alınabilecek mesajlar var..

Sonra bu dizilerde sahnelenen görüntüler aynen okullarda da yaşanıyor.. Kızlar evden çıkarken normal eteklerini giyerken, okul kapısında eteklerini içeriye doğru kıvırıp mini yapıveriyor!

Kızlar, okulda en iyi olabilmek için, en kabadayı çocuğa mavi boncuk veriveriyor! Çocuklar da kızları tavlayabilmek için çete oluveriyor!

Dizilerle gerçek hayatı karıştırmayalım.. Mesajları doğru verelim, gençleri, çocuklarımızı en azından ekrandan uyarmış olalım.

Dikkatimi çeken başka bir konu da yukarıda saydığım ve şiddet içeren, kötü mesaj veren dizilerin hepsi (Sağır Oda, Kod Adı, Arka Sokaklar ve Acemi Cadı) Kanal D'de yayınlanıyor!

Entresan bir durum!

Kanal D'nin Genel Müdürü olan Murat Saygı'nın konuyla ilgili cevabını çok merak ediyorum doğrusu...
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: