TEOMAN’IN MEKTUBU!

Müziği bırakmasıyla ilgili polemiklere son noktayı koymak için açıklama yapan Teoman’ın mektubu müzik ve sanat camiası için çok anlamlı ve çok düşündürücü bence.

Kenan Erçetingöz

Bugün Cengiz Semercioğlu yer vermiş köşesinde mektuba. Okuyunca o kadar hak verdim ki Teoman’a.. Yerden göğe kadar haklı hem de..

Ben mektuptaki bazı yerleri cımbızlamak istiyorum. Teoman’ın yazdığı bu “bazı” bölümler aslında tüm sanat camiasını ve de bu camiayla uğraşan biz gazetecileri de çok yakından ilgilendiriyor.

Aslında Teoman gibi cesur olmak isterdim. Aslında Teoman gibi kaçıp gitmek isterdim. Aslında Teoman’ın dediği gibi “angaryalarıyla uğraşmaktan sıkılmış ve eskiden aldığım zevki almamaya başlamıştım” diyebilmek isterdim.

Teoman tüm camia adına demiş ve gerçekleştirmiş. Helal olsun.

“Son zamanlarda işimi eskisi gibi sevgi ve aşkla değil, alışkanlık ve öfkeyle yapmaya başladığımı hissettim, hatta çalışma arkadaşlarıma bile gereksiz bir sertlik uygulamaya başladım. Sıkılmışım yaptığım işten. Halbuki müzik sevgiyle, arzuyla yapılması gereken bir şey.”

Böyle diyor Teoman..

Hangimiz işimizi eskisi gibi sevgi ve aşkla yapıyoruz ki..

Kim yapıyor?

Sezen Aksu mu, Tarkan mı?

Hülya Avşar mı, Gülben Ergen mi?

Kenan Doğulu mu, Serdar Ortaç mı?

Kim yapıyor? Ayağa kalksın!

Hepsi, Teoman’ın dediği gibi angaryalarla uğraşıyor ama çaktırmıyorlar. Mutluluk maskesi takıyorlar ama mutsuzlar.. Her şey para olmuş.. Organizatörlerin elinde oyuncak olmuşlar ama farkında bile değiller..

Ama hiçbiri Teoman kadar cesur değil.. Grubunu dağıtacak, konser anlaşmalarını iptal edecek kadar gönlü zengin değil..

Aslında hepsi Teoman gibi hayatını yeniden düzenlemek istiyor.. Çok iyi biliyorum bunu.. Ama şöhret denilen o hastalığa, para denilen o şeytana tapmışlar bir kere!

Yuvalarını dağıtıyorlar, çoluk çocuklarını anasız-babasız bırakıyorlar, belki de şöhret uğruna annelik duygusu, çocuk duygusunu bile yaşayamıyorlar! Mutsuzlar.. Ama kurtulamıyorlar..

Teoman şimdilik ara verdi.. Hayatını yeniden düzenlemekle meşgul.. Geri döner mi, dönmez mi?

“Olabilir. Ama canım isterse. Şu sıralar pek niyetim yok. Kaldı ki benim müziğe geri dönmemin veya dönmememin de abartılacak bir durumu yok zaten. Müziğe geri dönecek olursam, ben size söylerim ya da zaten siz anlarsınız... Durum budur.” diyor Teoman.

Aynen durum budur. Sanat camiası dediğiniz şey öyle abartılacak bir dünya değildir. Yeter ki istekli olun, yürekli olun, adam olun..

Şan-şöhret, para-pul.. Bunların esiri olmayın.. Yapacaksınız sevgiyle, aşkla yapın. Yapmayacaksanız bırakın gitsin..

Bunlarda ilginizi çekebilir: