THY, direkt Miami uçuşları başlıyor

Sabah 07.25 THY ile İstanbul'dan New York'a hareket ettik, Miami'ye 20 saat sonra varabildik. Bağlantılı uçağı beklemek ve fırtına yüzünden Amerikan Airlines uçağında 3 saat oturmak ızdırap gibiydi!

Kenan Erçetingöz

Sonunda, İstanbul'dan Miami'ye gitmek için, artık aktarmalı uçak ile gitmek zorunda kalmayacağız. THY, 25 Ekim'den itibaren İstanbul- Miami direkt uçuşlara başlıyor. Ben son kez THY ile İstanbul- New York ve Amerikan Airlines ile de New York- Miami uçtum.

Öncelikle uçuşlarım ile ilgili yaşadıklarımı size aktarayım belki size de bazı bilgiler lazım olur..

İst-NY, sabah 07.25..

Meğerse bu uçaklarda wi-fi yokmuş. Öğlen ve akşam uçuşlarında internet var ama sabah erken uçuşta yokmuş! Neden acaba? Yolcular sabah fazla mı internete giriyorlar? Anlamadım? THY Basın Müşaviri Ali Genç'e soracağım bu konuyu..

(Sordum: Uçakları yerde tutamadığımız için daha önce gelen uçaklara sistemi monte edemiyoruz" dedi).

Sabah uçağında internet olmadığını atladık. Bir daha uzun uçuşlarda internet var mı, yok mu diye sormak lazım. Bizim uçakta wi-fi olsaydı, ne güzel THY'nin yeni mönüsünü periscope'dan canlı yayın yapacaktım. 25 Ekim'de tekrar direkt uçuşla gidince gökyüzünde pericope canlı yayın yapacağım ama..

THY'nin yeni mönüsüne geçmeden önce yine sabah uçuşlarında business class pasaport polisi çalışmıyor! Kuyruğa girmek zorunda kalıyorsunuz!

Allah'tan bu Tavpassport var da, bizi kurtardı. Parmak izi biyometrik geçiş ile otomatik geçiverdik. Dünyada hiçbir havaalanı kartının özel pasaport polisi olduğunu görmedim. Sık uçanlara kesinlikle Tavpassport kart tavsiye ediyorum. Çok önemli ayrıcalıklar sağlıyorlar.


Evet gelelim THY, İstanbul-New York uçuşuna ve yeni mönüye.. Do&Co, mönüyü değiştirdi ve değişik lezzetler sunmaya başladı.

Bizim uçuşta sabah güzel bir kahvaltıyla başladılar. Semaverde çay ve simit süperdi.

Uyku arasından sonra sunulan mönü ve servis ise dört dörtlüktü.

Business Class için mönü şöyle;

Başlangıçlar servis arabasıyla geliyor ve siz istediğinizi seçiyorsunuz; Akdeniz usulü karides salatası, füme somon, tavuklu enginar graten, yaprak sarma, kuru patlıcan ve kırmızı biber dolması, semizotu ve bademli firik salatası, imambayıldı, humus tabule ve beyaz peynir roka..


Gökyüsünde özel mum ışığında romantik bir ortamda yemeğe başladık.

Arada gelen mercimek çorbasına bayıldım. Zeytinli kızarmış ekmek ile servis edildi.


Ana yemeklerde ise 3 seçenek var;

1- Izgara somon
2- Adana kebap
3- Mantı

Benim tercihim Adana kebaptan yana oldu. Acısı ve pişme kıvamı yerindeydi. Tabii harcı biraz daha yumuşak olmalıydı. Çok sıkıydı. Ve ayrıca yabancı yolcular için mönüde acı olduğu belirtilmeliydi. Adana acılı, Urfa acısız biz biliyoruz ama yabancılar nereden bilsin?


Tatlıları anlatamayacağım.. Servis arabasını görünce insan hangi tatlıyı alacağını şaşırıyor! "Tatlı yemeyeceğim" diye başlayan uçuşumda, çikolatalı mus, fıstıklı dürüm, kabak tatlısı ve çilekli dondurma ile şölen yaptım. Yerken de "Miami'de yürüyüş yaparım" diyerek kendimi kandırdım..


Business kabin ekibine, başta amir Kayhan Alpaslan olmak üzere Burak Arman, Ayşegül Özlü, Onur Kaytan, uçan aşçımız Ersan Karabulut ve tüm ekibe teşekkür ediyorum.


Hele hele NY-Miami Amerikan Airlines hosteslerini görünce bizimkilerin kıymetini çok daha iyi anladım.

Fırtınalı yağmur sebebiyle uçağın içinde 3 saat bekleyince AA hosteslerinin laubaliliği çok komikti. Uçak kalkma izni alınca tüm havacılık kurallarını unuttular!

25 Ekim'den itibaren THY İstanbul-Miami direkt uçuşuyla artık Amerikan Airlines ile muhatap olmayacağız. Teşekkürler THY..

Bunlarda ilginizi çekebilir: