THY’nın Sultanahmet’siz en güzel reklam filmi!

İstanbul’un ilk defa Sultanahmet’siz, Eminönü’süz reklam filmini seyrettim. Bayıldım.

Kenan Erçetingöz

THY çektirmiş filmi. Hemde dünyaca ünlü İngiliz yönetmen ve yapımcı Ridley Scott’a çektirmiş. Reklam filmi gibi değil, sinema filmi gibi... Sylvia Hoeks'in başrolde yer aldığı filmde kendisine ünlü oyuncu Aure Atika eşlik ediyor.
Konulu ve aynı zamanda da modern İstanbul’u gösteren bir reklam filmi... İstanbul Boğazı, Çırağan Sarayı, Ortaköy Meydanı ve yeni İstanbul Havalimanı gibi yerler kullanılmış.

Hep yazmıştım. “İstanbul sadece Sultanahmet Meydanı’ndan ibaret değildir. İstanbul’un reklamlarda kullanılması gereken yüzü Boğaz’dır” diye... Avrupa ile Asya’yı birleştiren büyülü bir şehirdir diye.. Bu tema kullanılmalı diye...
Ve ilk defa bu çağrıma THY’nin reklam filmi cevap verdi.

Ünlü yönetmen Ridley Scott da benim gibi düşünmüş olacak ki, "İstanbul denizle iç içe olan mükemmel coğrafi yapısı ile hakkında bir hikaye yaratmak için ilham veren bir şehir. İstanbul, benim hikayeme de çok güçlü bir arka plan oluşturarak, ana karakterleri heyecan verici ve olağanüstü bir şekilde birleştirdi. Tıpkı yüzyıllardır birçok medeniyete tecrübe ettirdiği gibi" demiş.


Filmin adı “Yolculuk”..

Avrupa ile Asya'yı birleştiren İstanbul'u havacılığın yeni merkezi olarak ele alan "Yolculuk" filminde 500 aktör ve aktrist görev alırken, İstanbul Havalimanı'nda çekilen sahnelerde ise 250 oyuncu görev aldı. İstanbul Havalimanı'nda geçen sahneler ayrıca THY'nin yeni kabin kıyafetleri ve yeni uçak içi kabin tasarımlarını da izleyici ile buluşturuyor.

6 dakikalık sinematik kısa filme ve Scott'ın kendi anlatımıyla tüm süreci detaylarıyla ortaya koyan kamera arkası çekimlerine ek olarak filmin dört ayrı versiyonu da bulunuyor.

Reklam filminin 6 dakikalık sinematik kısa film versiyonu ise, Super Bowl ile eş zamanlı olarak hava yolunun YouTube kanalından yayınlandı.

Tebrik ederim THY... Türkiye’nin modern yüzünü anlatacak, ülkemizin modern güzelliklerini tanıtacak reklam filmlerinin devamını bekliyoruz..

Bir de lütfen, kabin içi ekranlarda ülkemizin modern yüzünü gösteren turizm fotoğrafları yayınlansın. Bu filmden sonra, onlar da biraz demode kaldı..

Video yüklenemedi...

YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: