Turgut Özal'ın torunu Konsolos'a aşçı oldu!

Pazartesi itibariyle açılacak olan Konsolos restoranda, Turgut Özal'ın torunu olan, Zeynep Özal'ın oğlu Uğur Ekren Sous Chef olarak görev yapacak.

Kenan Erçetingöz

ÇapaMarka Entertainment Group ve Şerbetçi ortaklığının son icadı Konsolos, İstanbul’un yeme-içme alışkanlığını değiştirmeye geliyor. Önümüzdeki günlerde Pera’da tarihi Palazzo Corpi binasındaki eski Amerikan Konsolosluğu’nun tam da vize alınan bölümünde kapılarını açacak olan mekan ‘Haute Cuisine’i, “Türkiye’de fine dining yapılamıyor” diyenlere inat yeniden tanımlayacak.

Konsolos İstanbul, eski Beyoğlu Amerikan Konsolosluğu’nun tam da vize verilen yerinde açılıyor. Bu ismin seçilmesi bu nedenle tesadüf değil.


ÇapaMarka’nın Mutfak Sanatları Akademisi’nden yeni transferleri Executive Chef Mehmet Güler ve Sous Chef Uğur Ekren, Türk mutfağının lezzetlerini dünya mutfağının mükemmel tatlarıyla harmanlayıp; farklı bir yemek deneyimi için son hazırlıklarını yapıyor.

Uğur Ekren, Zeynep Özal ve Asım Ekren'in çocukları ve Turgut Özal'ın torunu.. Aşçılık üzerine uzman olduğunu bilmiyordum. Öğle ve akşam yemeklerinde farklı menülerle hizmet verecekmiş.

Nitrojenle yaratılmış sihirli kokteylleri, iş yemeklerini farklılaştıracak öğlen menüsü, eski Pera alışkanlığı olan ‘Five O’Clock Tea Party’leri, haftasonu keyfinizi renklendirecek ‘Champagne Brunch’ları, kendine has ‘cool’ duruşuyla Konsolos İstanbul, eğlence ve yemeğin en trend halinin vizesini vermeye geliyor.


Soho House Istanbul’un yanında açılan mekana giriş için herhangi bir üyelik gerekmiyor.

Konsolos İstanbul’un mimari tasarımı Mahmut Anlar ve şirketi GeoID tarafından yapılmış.

Rezervasyon yapılması öneriliyor. Çok yakında online rezervasyona da açılacak.


Bunlarda ilginizi çekebilir: