Lüks ve Konforlu bir Devr-i Alem : GEMİ SEYAHATİ (3) CÔTE D'AZUR

FRANSIZ RİVİERASI - CÔTE D'AZUR Denizde 3. günümüzde, çok sevdiğim tekrar görmek için sabırsızlandığım Güney Fransa kıyılarındayız. Bir önceki gece odamıza bırakılan bültenlere göre yine harika bir gün bizi bekliyor. Hava 27 derece, tam bir yaz havası. Günü dolu dolu gezerek tamamlayacağız akşama ise gemide ' Beyaz Gece ' var yani herkes bembeyaz giyinecek. Gecenin süprizi ise ABBA şov'u olacak.

Kentler ve Trendler


Fazla zaman kaybetmeden günü doyasıya yaşamak için hızlıca bir kahvaltı yapıyoruz, kaybedecek zamanımız yok zira geminin akşamüstü hareket saati biraz erken, saat 16:00 da gemiye geri dönmüş olmalıyız !
Sadece benim değil, dünya jet sosyetesininde gözdesi Fransız Rivierası (Fransızca Côte d'Azur, Güneydoğu Fransa ve Kuzeybatı İtalya'da Akdeniz kıyısında popüler turistik bölgeye verilen isim aslında. Bölgenin başlıca tatil merkezleri arasında Cannes, Nice, St.Tropez-Monaco -Monte Carlo ve La Spezia yer alıyor.
Kısaca Côte d'Azur Toulon'dan, Menton'a kadar olan bölgeyi kapsıyor.


İngilizceden gelen French Riviera sözüyle bilinen bu kıyı, Fransızcadaki adını şair Stéphen Liégeard'ın 1887'de La Côte d'Azur adıyla yayınlanan bir kitabından almakta. Yazar Liegeard, bugün dünya sosyetesinin gözbebeği bu kıyı şeridine çok yakışan bir isim vererek ('gökmavisi kıyı'), isim babalığını yapmış.

Video yüklenemedi...Fransız Rivierasında gemimizin ilk durağı 'VilleFranche-sur-Mer'.


Villefranche Cote D’Azur bölgesinde batıya doğru Nice ve doğuya doğru Monako Prensliği arasındaki koyda bulunan güzel mi güzel bir 'sahil kasabası.'

Bu 'sahil kasabası' bugün avrupa'nın en güzel ve en ünlü 5 koy'undan biri olarak tanımlanıyor. (Diğerleri Navagio bay -Yunanistan,The Bay of Kotor-Montenegro,La Maddalena-Italya,Korcula-Hırvatistan).
Villefranche-sur-Mer, derin denizi ile Akdenizin doğal limanı olma özelliğini taşıyor ve büyük cruise gemileri bu özelliği nedeniyle buraya yanaşabiliyor.

Cruise yolcuları gemilerinden botlarla karaya çıkarılıyor.

Biz de bu şekilde lüks botlarla karaya çıkartıldık.


Bu ünü dünyalara ulaşan güzel mi güzel koy ve balıkçı kasabası bu gün tüm Cote D'Azur gibi oldukça ünlü misafirleri ağırlıyor. Ancak tarihine bakıldığında bu sonradan olan bir özellik değil . 19.yy da bu liman Rusya'nın Karadeniz üssünü kaybettiği Kırım Savaşı yenilgisinden sonra Rus donanmasının üssü ve o zaman bile Rus aristokratlarının ve imparatorluk ailesinin üyelerinin ikametgahı haline gelmiş.


VillaFranche'ın eski şehri Vieille Ville ,rengarenk cepheleri, limanı ve kalesiyle büyüleyici bu kasaba hala ortaçağ'ın ruhunu taşımayıda sürdürüyor.Gezdikçe Fransa'nın kalbindeki bu bölgenin gerçek bir italyan kasabası havasını hissetmemenizin nedeni de yine tarihin bir döneminde buranın kutsal Roma İmparatorluğuna ait olması.


Gemi seyahatleri aslında 'özet' gibi.Gittiğiniz her yeri 'kısaca' görüyor gözlemliyor sonrasında uzunca seyahatler planlamak için size olanak sağlıyor.

Buraya gemi ile geldiğimiz için bu kısa zamanımızda detaylı gezme fırsatı bulamadık ancak eğer burada kalacak yeterli zamanınız varsa bu sokaklarda kaybolmanızı öneririm.

Özellikle 13.yy 'dan kalma Rue Obscure ( Karanlık Sokak), Rue du Silence ( Sessizlik Sokağı) öncelikli görmeniz gereken yerlerden.

Şık butikleri, tasarım mağazaları ve nefis lezzetleriyle deniz ürünlerinde iddalı restoranları ve cafeleriyle VilleFranche mükemmel bir yer.


Duyduğumuza göre buranın plajları da hem ücretsiz hem de pırıl pırılmış. 10'ar dakika uzaklıktaki Cannes ve Nice ile kıyaslandığında bu oldukça önemli bir avantaj.


Biz kısacık zamanımızda gezebildiğimiz kadarıyla VillaFranche'ı gezdik ve sonrasında buraya mutlaka tekrar gelmeliyiz diyerek hızlıca tren istasyonuna doğru yola koyulduk.
Sırada NİCE gezimiz var..

Haftaya Nice'de görüşene kadar, nice (ing: güzel,hoş,iyi) kalın, mutlu kalın!

YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: