Bir günde Sivas!

Sivas deyince aklınıza ne geliyor bilemiyorum; ama gastronomik anlamda ve Türk Tarihi anlamında en önemli kentlerin başında geldiğini ben de gidince öğrendim.

Marka Doktoru

Sivas Valiliği ve Kültür Turizm İl Müdürümüz’ ün daveti ile geçenlerde Sivas’a gitme imkânım oldu. Ramazan Ayı münasebetiyle herkes oruçlu olmasına rağmen muhteşem bir anlayış ile her mekan adeta benim için açıldı ve ağırladılar.


Kısa sürede çok nokta gezme imkânım oldu. Ama tadı damağımda kalan önemli mekanları sıralamadan önce Kirli Ahmet Köftecisi’ni belirtmek isterim.

Halkımız Sivas Köftesini pek bilmiyor olabilir ama süper lezzetli…

İçinde bolca sevgi var lakin daha da önemlisi ekmek vb. başka hiçbir şey yok; sadece etten yapılıyor. Kıyma gibi değil et gibi köfte …Ve bu konuda çok nitelikli mekanlar var. Biliyorsunuz; ben dekora takılmam, lezzet önemlidir ama yine de tertemiz çok şık mekanlar açılmış.

Sırf gastronomik lezzet için gidilir.


Ama daha da önemlisi Ulu önder Atatürk’ün Millî Mücadele Organizasyonu’nu 108 gün kalarak koordine ettiği, ülkenin her yerinden beyin takımını toplayarak birlikte stratejiye karar verdiği ve ülkemizin bu günlere gelmesi için harekâtın başlangıç noktasının Sivas olması hepimiz için çok kıymetli.


Hele Atatürk’ün odasını ve Sivas Kongresi’nin yapıldığı odada olmak insanın tüylerini ürpertiyor.

Sivas içinde yapılan butik oteller de temizlik ve sunum açısından Alaçatı ile yarışır.

Hangi mekanları gezdim; Has Döner-Özen Kebap-Meşhur Sivas Köftecisi-Kirli Ahmet –Yıldız Pastırma-Doğu HelvaÖzellikle köftede tadı damağımda kalan Kaan Usta Kardeşime ve Yenilebilir Sivas Tarihi yaratarak kente sahip çıkmasından dolayı teşekkürlerimi sunarım. Kaan kardeşimin yarattığı mini müzeyi görmeden de dönmeyin derim. Kirli Ahmet’in hikayesi şu anki zincir ‘steak’ mekanlarına örnek olacak bir hikâye.

Bu sebeplerden dolayı Kaan Usta’ yı GTD temsilcisi olarak görevlendiriyoruz. Ülkemize değer katacağına inanıyoruz.

Konaklama olarak da Malia Hotel de kaldım. Akın kardeşimiz ve kardeşi mükemmel ağırladı.


Gelelim Sivas’ ın Tarihine

Sivas’a farklı dönemlerde hâkim olan devletler, şehre kendilerine özgü değişik isimler vermişlerdir. Bunlar; Sebaste, Sipas, Megalopolis, Kabira, Diaspolis (Tanrı Şehri), Talaurs,Danişment İli, Eyalet-i Rum, Eyalet-i Sivas ve Sivas isimleridir.

Bugün kullanılan Sivas isminin kaynağı hakkında ise farklı görüşler bulunmaktadır. Bunların içinden ‘Sebaste’ Sebasteia eski Yunanca’da (Augustus Şehri) ismi, Pontus kralı Polemon’un hanımı Pitodoris tarafından verilmiştir. Romalılar, Pont Krallığını egemenlikleri altına aldıkları zaman şehrin yönetimini Pont Krallığı’nda bırakmışlardı. Pont Kralının hanımı ise, Roma Kralı Augustus’un sevgisini kazanmak ve ona bir şükran ve sadakat ifadesi olmak üzere Yunanca’da Ogüst şehri anlamına gelen “Sebaste” adını verdiği sanılmaktadır. Sebaste’nin zamanla “Sivas”a dönüştüğü ileri sürülmektedir.

Yine diğer bir görüş de, bugün “Sivas” olarak kullanılan ismin “Sipas”tan geldiğidir. Şehrin ilk kurulduğu dönemlerde, bugünkü şehrin merkezinin bulunduğu yerde büyük çınar ağaçlarının altında üç adet su gözesi (Kaynağı) bulunmaktadır. Bu gözelerden bir tanesi “Allah’a Şükür”ü ikincisi “ana ve babaya saygı”yı, üçüncüsü de “Küçüklere sevgi”yi temsil eder. Bu bölgede yaşayan insanlar, zamanla bu özelliklerini koruyamayıp yitirince, bu üç göze de kurur. Şehrin isminin de “üç göze” anlamına gelen “Sipas”tan kaynaklandığı ve zamanla bugün kullandığımız “Sivas”a dönüştüğü ileri sürülmektedir.

Programın içerisinde dünyada eşi benzeri bulunmayan Doktor Balıklar, Kangal Köpekleri, Gürün’ün Şuğul Vadisi, Gökpınar’ı, Zara’nın Tödürge Kuş Cenneti, Şarkışla’nın Aşık Veysel köyü eklenebilir. Sivas sahip olduğu köklü geçmişi ile sadece tarihi eserler açısından değil, zengin endemik bitki örtüsü, kuş çeşitliliği, gastronomik değerleri açısından da çok kıymetlidir. Sivas meydanda Buruciye Medresesi, Burucerdi Türbesi, Çifte Minareli Medrese, Şifahiye Medresesi, İzzettin Keykavus Türbesi ve Gökmedrese gezilebilir. Ulu Cami, İhramcızade İsmail Hakkı Toprak, Yılancık Baba, Ahi Emir Türbesi ziyaret edilebilir.

Sivas Valimiz Salih Ayhan ve Turizm İl Müdürümüz Teoman Karaca’ya özellikle yakın ilgilerinden dolayı teşekkürlerimi sunarım.


Benden bu haftalık bu kadar, kalın sağlıcakla…
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: