Geçen hafta nasıl geçti?

Sondan başlamak gerekirse "O Kadın" filmine gittim. Film çok enteresan, muhakkak izleyin. Kadın-erkek ilişkileri hakkında tahmin edilemeyen gelişmeler mevcut.

Marka Doktoru

Bu hafta Osmanlı yemekleri konusunda iki önemli haber beni mutlu etti. Biri Bolu Haşim Restoran Türkiye'nin en iyi 10 Türk mutfağı lokantası arasında yer aldı. Diğeri ise Feriye Lokantası şefi Aydın Şef ile "Türk Gastronomisini dünyada nasıl geliştirebiliriz" diye detaylı projeler oluşturduk. Ülkemizde işini ve milletini seven böyle insanlara ihtiyaç var. Buradan Bolu İnan Kalaycı dostumuza selamlar tebrikler.

Ülkesini seven işini aşkla yapanlar denilince bu hafta yine beni mutlu eden çok değerli kardeşimiz Bulut Bağcı ile olan kahve sohbetimiz çok değerliydi.

Bulut kardeşimiz çok değerli bir organizasyona imza atıyor. World Travel Forum. Bu etkinlik Türkiye çapında değil dünya çapında bir organizasyon. Geçen yıl sadece 22 ülkenin Turizm Bakanı bu organizasyon için ülkemize gelmiş. Cumhurbaşkanlığının ve Turizm Bakanlığımızn direkt desteklediği çok önemli bir etkinlik. Bunu yapan Bulut kardeşimizin vizyonu ve hızlı hareket kabiliyeti beni çok etkiledi. Bazen önemli bir etkinlik olur da başındaki torpille gelmiş veya hantal yapıda biri olur. Burada zıpkın gibi genç bir arkadaşımız olması ve tırnakları ile kazıyarak bu önemli organizasyonu tek tek sponsorluklar toplayarak yapabilmesi müthiş bir başarı.

16-18 Şubat 2017 de Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan, Twitter kurucusu Biz Stone, Manchaster United Teknik Direktörğ Jose Mourinho konuşmacılardan sadece bir kaçı. Bu önemli organizasyona yıllardan beri başarı ile imza atan Bulut kardeşime ve dinamik ekibine sevgiler.

Yine bu hafta Türkiye’nin en yoğun çalışan bürokratlarından Türkiye’nin gururu Turizm İl Müdürü Nedret Apaydın ile mutfağa girdik ve Gastronomi Turizmi konusuna dikkat çekmek amaçlı müdürüm yemek yaptı. Hem de Kastamonulu olduğundan Anadolu mutfağından süper bir menü ortaya çıktı. Kendisini tebrik ediyorum. Biz sadece gurme bilirdik ama hem yemek yapabilen hem de yemekten anlayan bir Turizm İl Müdürü, İstanbul için büyük bir şans.


Aynı anda Hostech Horeco sektörü için çok önemli bir fuarda Gastronomi Turizmi Derneği olarak stand açtık. Bu standımız dostlarla doldu taştı. En son Hongkong'tan gelen vardı. İşte sinerji ve dostluk bu demek.


Ondan önceki günlerde de İzmir'de Karşıyaka Belediyesi tarafından düzenlenen Gastronomi Lezzet Festivali'nde ev hanımları tarafından yapılan en iyi sarma yarışmasında jüri heyetinde oldum. Bu etkinlikte sadece tadım yaptım yoksa Cem Yılmaz’ın dediği gibi tabakları sıyırmadım. Çarşı esnafına ve halkına standlar ve yerel lezzetlerle değer katan bir ortam yaratılmıştı. Öncelikle organizasyonda emeği geçen başta Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, Neşe Kokmaz ve Sibel Önbaş’a içten teşekkürler.


Bu hafta da benden bu kadar, kalın sağlıcakla…
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: