Haftalık gelişmeler!

Bu hafta neler yaptım neler, Hilton Bosphorus'ta düzenlenen GTD Adana temsilcimiz Sevgili Tayyar Zaimoğlu katkılarıyla hazırlanan Adana geccesine katıldım.

Marka Doktoru

Türkiye Belediyeler Birliği ve UCLG Wald organizasyonu kapsamınsa Şanlıurfa Eyyübiye Belediyesi ev sahipliğindeki
"Sürdürülebilir Turizm Konferansı" ve Gastronomi Panelinin moderatörlüğünü yaptım.

Göbeklitepe ziyareti yaptım.

İstanbul’da Gelişen lokasyon Beylikdüzü içinde Gürpınar ‘da yeni Gastronomik Lezzet Noktalarını keşfettim.

Türsab (Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği) yeni başkanı Firuz Bağlıkaya dostumuz ve Yönetim Kurulu arkadaşlarımızı ziyarete gittim.

Polonezköy’de yeni lezzet noktaları keşfetmek için güzel hava eşliğinde doğal ortamda çimlerde çorapsız dolaştım.

Ya millet soruyor nasıl kilo almıyorsun diye? Çok basit hareketli bir yaşantım var.


Dünya Kadınlar Günü sebebi ile Adana’da 3 köylü kadınımızın yaptığı özel (kebap hariç) yemekleri tadımlama imkanı buldum. Bu organizasyonda emeği geçen Şule Kadak (Sade İletişim) başta olmak üzere Esin Müftüoğlu (Hilton Halkla İlişkiler) Tolga Aytan (Hilton Bosphorus Müdürümüz), Hasan Sabuncu (Yiyecek içecek müdürü) ve Tayyar Zaimoğlu’na içten teşekkürler.

Çok ciddi bir emek ile çok nitelikli bir topluluğu toplayan bu ekip; Gerek Şehirlerin Markalaşması gerekse Gastronomi Turizmi gerekse ülkemizin değerlerine sahip çıkılması konusunda çok önemli bir organizasyona imza attılar.


Gastronomi Turizmi Derneği olarak biz de elimizden geldiğince desteklemeye çalışıyoruz.Eskiden Peru gecesi,İtalyan gecesi modaydı; Şimdi 5 yıldızlı otellerde Gerçek Anadolu Mutfağını keşfetti;Adana Gecesi-Şanlıurfa Gecesi-Mardin Gecesi moda olmaya başladı.Kendi Kültürümüzü doğru sunarsak aslında ciddi alıcı var.Şimdi bu konuda sıra Alışveriş merkezlerinde. Bu konuda güzel haberler vereceğim sizlere…


Şanlıurfa her gidişimde beni benden alıyor. Bu hafta Mozik Mizesine vuruldum. Belediyelerimizin Gastronomik Anlamda Markalaşması için Sevgili Başkan Mehmet Duman ve Eyyübiye Belediye Başkanımız Mehmet Ekinci muhteşem bir gayret içerisindeler. Böyle iyi niyetli ekibe destek vermek GTD nin borcu.Herzaman yanlarında olmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu gezimde Açıkhava müzesi olan Urfa’da farklı lezzetler de keşfettim.Bunların başında Oduncu Et restoranı gelmekte.K adın başına adanadoluda başarılı olmak kolay değil Münire Maral hanımı içten tebrik ederim. Eşinin desteği ile ilerlemiş ve önemli bir et lokantası sahibi olmuş.


Yine Girişimci bayanlardan Cevahir Sahibi (avm değil lezzet merkezi)de Asuman Yazmacı’yı yazmadan geçemem.Asuman Hanım da çok önemli bir girişimci.


Çok ilgimi çeken önemli diğer çağdaş girişimcilerden Zaman Ciğercisi Mimar Erhan Kılıç ve Darık’s Steak House sahibi Mustafa Ayaz.


Bu arkadaşlarımız pırılı pırıl muhteşem mekanlar kazandırmışlar yöreye.

Kendimi Nusret’te et yiyorum sandım.Tertemiz ve kaliteli mekanlar. Ben yerli turist olsam sırf bu mekanları keşfetmeye atlar uçağa gider bir gece kalır dönerim. Ama dönüşte sağlam bir diyetisyene gitmeniz lazım. Bu arada Et şişmanlatmaz o konuyu da tekrar hatırlatayım. Darık’s da özel bir tel tatlısı var ki Antakya’lılar gelip künefenin rakibini merak ediyorlarmış.


Bu hafta en büyük kazanacım Gastronomik Kentlerden biri olan vizyonlu hemşerimiz Urla belediye Başkanı Sibel Uyar ve değerli ekibi oldu.Tam aradığım kadını buldum. İş bitirici icraatçı herşeyden önemlisi Atatürk’çü çağdaş.Bu ekip neler yapmış neler…Enginar Festivali; yeter. Bir şehrin Gastronomik ürünleri ile ön plana çıkartmak ve burada köylü kadından; sosyetik villa sahibi kadına kadar fayda sağlayabilmeyi gösteren ;esnafa da dokunan en delikanlı Belediye başkanımız Sibel Başkana buradan tebrikler. Ekibi de muhteşem özellikle Elvan Karanfil vizyonu da süper. Eee her güçlü kadının arkasında başka güçlü bir kadın vardır.

Darısı diğer belediye başkanlarımıza, Gastronomi Turizmi önemini 81 vilayet anlayacak da ben yaşarken anlasın istiyorum…

İstanbul’da Beylikdüzü ziyaretlerimde her seferinde etkileniyorum. Ama Gürpınar'da bazı özel mekanlar var ki ağzım açık kaldı.Şöyle düşünün Yat limanındasınız Önünüzde 50 milyon Usd lik yatlar, arkada bir milyon USD'den başlayan villalar; deniz sıfır oturmuşsunuz;canlı müzik var ;masaların isimleri var;canlı müzik var 100 çeşit meze hazır ve sevimli mavi beyaz dekorasyon içindesiniz ama bölge Beylikdüzü…

Detayları aktarmak için GTD Bölge Sorumlumuz Adem Kuyumcu ile daha dolaşacağız. Ama güne çok aç başlamak lazım…

Bu haftalık benden bu kadar kalın sağlıcakla…
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: