Ne tatilmiş arkadaş?

Sorsan ekonomi kötü dolar patladı çatladı. Eee millet nerede? İstanbul’u sanki bir ben bekliyorum. Gelir seviyesi yüksek olan İstanbul ahalisi zaten yurt dışında. Bu sene moda olan yurt dışı lokasyonları size yazayım.

Marka Doktoru

Peru, Hindistan, Colmar, Alsace, New York, Los Angeles, Miami, Yunan Adaları, Selanik, Paris, Fiyortlar, Küba, Montenegro, İspanya (Bask bölgesi), San Sebastian.

Yurt içinde ise; Çeşme, Bodrum, Göcek, Antalya... Yazlıkçılar zaten tüm kıyılarda. Bu arada gerçek zenginler zaten yatlarında yatın boyutu çok önemli. İşlevi değil…

Şimdi gelelim İstanbul’a ben işim gereği çok gezerim hatta bana araba ve şoför dayanmaz, artık alıştım.

Az önce Arnavutköy'deydim restoranlar full Etiler'deydim, full Çengelköy'deydim, full Beylikdüzü'ndeydim, full Bebek'deydim, full Nişantaşı zaten full Cihangir'de 5.kattaki balıkçıdan kahve dükkanlarına kadar neredeyse millet Firuzağa camiisine girecek.

Ben anlamıyorum arkadaş para yok pul yok diye herkes ağlıyor bu balıkçıları lüks restoranları kim dolduruyor?

Şimdi bu İstanbul zenginliği sanki diğer illerimiz çok mu fakir, hayır...

Bursa Uludağ, ekonomi zirvesi yapıldı. Bursalı iş adamları kalkıp Uludağ’a çıkmadı. Ne gerek var 25 dakika çıkıp yorulacak kartvizit verecek belki iş çıkar, sonra kim uğraşacak o işle? Yukarı çıkan iki Bursalı iş adamı gördüm; Ömer Kızıl ve Hasan Eker, takdir ettim.

İzmir... İzmir ile ilgili söylenecek çok şey var da bereket İzmir Karşıyakalıyım. İzmirli iş adamı Mazhar Zorlu elimde olsa Çeşme’yi yakardım dediğinde ne demek istiyor demiştim. Ama yıllar sonra daha iyi anlıyorum. Perşembe akşamından iş adamları Çeşme'de, Foça'da pazartesi öğlen işe gelirler. Balık lokantasında 150 TL'nin pazarlığını yaparlar, 3 ay iş yapacak gariban balıkçının ekmek parası derdindeler ama Çeşme’de tapu dairesinde milyon dolarlık villa alırken elleri titremez. Toplasan da sekiz hafta sonu kullanır o evi… Bereket Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener kardeşim oldu da ticaret tabana yayılacak.

Antakya; gerçek zengin ne demek Antakya’da ağırlanınca anlıyorsun.

Adana; gerçek Adana zengini gerçekten zengindir. İstanbul’a iş için geldiğinde 2 günde harcadığı paradan anlarsın.

Kars; çalışkandır zaten İstanbul’da boğazda balık lokantaları sahiplerini sorun bakalım kimlerin. Arnavutköy Balıkçısı’ndan taa Çengelköy Villa Bosphorus’a kadar…

Şanlıurfa; Göbeklitepe’den sonra misafirperverlikler ile dünya buraya akacağından değeri çok artmakta.

Konya; Konya’da fabrikaları bir düşün hayal edin…

Karadeniz: Tüm en iyi pastahane sahipleri nereli? Örnekler çoğaltılabilir;

Türkiye’mizin her köşesi cennet ama şunu da bilmek lazım; bu ülkemizde insanların gelir seviyesi rahatı refahı gösterişi hat safhada… 2019 yılı bence tutum ve biriktirme yılı olmalı, üretim ile harcama arasındaki farktan gol yememek için…


Gelelim haftanın filmine; benim oğlan geçen hafta Los Angeles’da izlediği Tom Cruise’nin yeni filmi Mission İmposible/Yansımalar’ı ben az önce izledim. Çekimler ve aksiyonu çok beğendim. Normalde sıkıcı filmlerde uyuyorum, bunda uyumadım. Motorla ve araba ile kovalamaca sahneleri 8 dakikanın üzerinde olması sebebi ile azıcık kabak tadı verse de oyuncularla kendimi artık akraba gibi hissediyorum.

Özellikle helikopter sahnesindeki abartı gönlümü aldı. Ama kendime almayı düşündüğüm helikopteri de erteleme kararı aldım. Bazı riskleri yakından görmeme imkan tanıdı. Düşebiliyor…

Gelelim sinemanın fiziksel detayına; Levent'te bir AVM'ye gittim. Zaten Levent'te bir AVM GTD üyemiz. Sinema bileti fiyatını yazmak istemiyorum ama özel salon GOLD’dan memnun kaldım.

Hani havalimanlarında masaj koltuğu var ya 1 TL ile çalışan o formatın aynısını sinema izlerken oturduğunuzu düşünün.

Bazı hataları belirtmeden geçemeyeceğim; sağ cebimdeki bozukluklar kaykılınca cebimden düştü ve bir daha alabilmem mümkün olmadı. Hatta yerlerde bozuk para arayabilecek bir zemin yok koltuk yere sıfır. Mecazi anlamda da yok. Oraya gelenler ile göz göze geldiğimde yerde bozuk para arayan bir GTD başkanı olması Salim Kadıbeşegil’in itibar yönetimi kitap ve eğitimlerinden hiç mi feyz almadığımı gösterir dedim.

Klima, klasik ilk yarıda hiç çalışmadı. Bu artık Cinemaximum klasiği oldu. İlla çıkıp uyaracaksın. Neyse Levent'te bir AVM'de yine iyi; bir önce Sarıyer'deki bir AVM'de 3 kez uyarmak zorunda kalmıştım. Sanırım şirket politikası; 25 dk reklam izlet Cem Yılmaz ile Müge Boz ile kanka ol ama sonra klima çalışmasın…

Neyse sağlıklı ürünlere daha fazla teşvik ve fiyat politikası olursa çok sevineceğim. Hatta bunu bakanlıkla da görüşmek lazım. Artık sinemadan sorumlu bakan kimse…

Mesela okul kantinlerinde kola, popcorn yasak. Bizde niye 35 TL ve var? Ben su istesem 5 TL diyorlar. Sanki New York Havalimanı'ndayız? Amaç nedir?

Bu sorunları aşacağımıza inancımla bu haftalık tatil yapanlarla yapamayanlar arasındaki kıskançlık farkını anlatan bu yazımı benimle İstanbul’u bekleyen tüm Arap ve Suriyeli ve hafta içi plazalarda yaşayan iş insanı kardeşlerimiz için yazıyorum.


Bu haftalık da bu kadar kalın sağlıcakla ….

Bunlarda ilginizi çekebilir: