Sadece Ekim'de, Kasım'da değil, seveceksen 'Aralık'sız sev beni!

Eylül, Ekim gibi değil Aralıksız sev beni demiş şair.

Marka Doktoru

Evet Eylül, Ekim'de geçiyor; hava buz gibi ve yağışlı olacak ben hala Taksim'de ve Beşiktaş'ta sokaklarda yatan insanlar görüyorum.

Bu konuda kime iş düşüyorsa acilen yapmalı. Belediye veya Valilik sorumluluk kimdeyse o insanlarımıza sahip çıkmak lazım.

Bu yatanlar 15-20 yaş aralığında çocuklar da var. Gerçekten çok üzülüyorum.

Bu konu haricinde ukala taksicilere çok üzülüyorum. Hatta kızıyorum. Hareket şöyle başlıyor. Kapyı açıyorsun taksici den ilk soru "Nereye’’ yani ona göre alacak yoksa almayacak. Hatta Türk’sen genelde almayacak da sırf ayıp olmasın diye alıyor. Hadi aldı; içerde sigara içmeler, yüksek sesle müzik dinlemeler neyse yazdıkça sinirim bozuluyor. Bir de oda başkanı demiş ki "Yüzde 30 zam bize az tekrar yapacağız." Ee o zaman kabul etmeseydin.


Bu konuda devlet işe el atmaya başladı. En azından Turizm Bakanlığımız ve İçişleri Bakanlığı çalışmaya başladı. Turizm İl müdürü taksicileri eğitime almaya başladı. Rehberler odası dahil pek çok konuda değerli bilgiler aktarılıyor. Özellikle İçişleri de denetlemeleri arttırdı. Taksici kartı olmayanı men ediyorlar artık. Burada bir çok teste kadar şoförün seceresini sorgulayan bir sistem başladı. MademUber yok Uber kalitesini Taksilerde görelim.


Bu konu haricinde beni bu hafta heyecanlandıran Vali Yardımcımız ile yaptığım toplantı oldu. DR. Hülya Kaya kimdir ve neyden sorumlu biliyor musunuz?

CUMHURBAŞKANLIĞI
1. Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı
2. Kıbrıs ile ilgili Koordinasyon İşleri

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI
1. Protokol Genel Müdürlüğü
2. İstanbul'da bulunan Yabancı Ülke Konsoloslukları
3. Dışişleri Bakanlığı İl Temsilciliği
4. İstanbul'da Temsilciliği Bulunan ülkelerin ulusal günlerini takip ve Valiliği temsil
5. Türk Akreditasyon Kurumu
6. Avrupa Birliği Başkanlığı

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI
1. İl Protokol Şube Müdürlüğü

KÜLTÜR ve TURİZM BAKANLIĞI
1. Medeniyetler İttifakı Projesinin yürütümü ile ilgili işler
2. Atatürk Kültür ve Dil Tarih Yüksek Kurumu
3. Tanıtma Fonu Temsilciliği
4. Radyo Televizyon Üst Kurulu İstanbul Bölge Müdürlüğü
5. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü
6. Deniz Turizmi (24.07.2009 yönetmelik hükümleri)
7. Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlükleri
8. İstanbul Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü
9. İstanbul Senfoni Orkestrası Müdürlüğü
10. İstanbul Yenileme Alanları Koruma Bölge Kurulu
11. İstanbul Restorasyon Konservasyon Merkez Laboratuarı Müdürlüğü
12. İstanbul Devlet Tiyatrosu Müdürlüğü1
13. İstanbul Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü
14. Müze Müdürlükleri, Güzel Sanatlar Galerileri
15. Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı İstanbul Bölge Müdürlüğü
16. Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA)
17. Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı
18. Valilik Türk Dünyası ve Akraba Toplulukları Koordinatörlüğü
19. Yurtdışında Yaşayan Türk Vatandaşlarının Sorunları
20. Yurt Dışında bulunan Türklerin sorunlarıBunun haricinde kendisi süper bir anne ,kızıyla da tanışıyorum. O da annesine layık olmak için çook çalışkan bir Hukuk öğrencisi.


Bu görevleri yazmak bile beni yordu bir de sorumluluk sahibi olarak çalışmak nasıl yorar siz düşünün.

Artık hayatta 2 tip kadın tanıyorum. Sadece güzelim ben deyip koca parası ile süzülenler ve topluma ve kendisine fayda sağlamak için adım atmadan sadece toplumda tüketici olanlar. Bir de gerçekten ülkesi vatanı ve Dünya için bir şeyler yapmak isteyen kadınlar. İşte sayın Hülya valim böyle vizyonlu biri ve Türk mutfağının değerini çok iyi biliyor. İsmail valim İstanbul için çok büyük kayıp diye düşünüyordum ama Hülya valime bayrağı bırakması yüreğime su serpti. İşi bilen böyle Valiler oldukça İstanbul her zaman Dünya metropolleri ile aşık atar. Bizim tarihimiz ve kültürümüz başka ülkelerde olsa nasıl da paketlerlerdi. Neyse biz Gastronomik anlamda Valimle güzel işlere imza atıyor olacağımıza inanıyoruz.

Böyle insanlarla tanışınca gurur duyuyorum. Zaman kum saati gibi hepimiz için işliyor. Sonuçta hepimiz ölüp gideceğiz. Ama topluma faydası olanlar arkalarında hoş bir seda bırakacaklar.

Kenan Erçetingöz, İstanbul’a ilk taşındığımda bana bir ağabey nasihatı vermişti. Etrafında olan insanların sana (maddi olması anlamında değil) muhakkak faydası olanlardan seç. Seni beslesinler.

Ben elimden geldiğince yanımdaki arkadaşlarımı öyle seçmeye çalıştım. Ben de elimden geldiğince yanımdakileri beslemeye ve bilmedikleri bir şeyleri onlarla paylaşmaya çalıştım.

Kimileri tapu biriktirdi ben ise dost….

Haftanın önemli olaylarına kısaca göz atalım: Verimli kadınlardan ve gerçek Türkiye sevdalısı Gamze Cizreli Birleşmiş Milletlerde konuşma yaptı. Bence bu çok önemli bir konu hatta basında yeterince yer almadı diye düşünüyorum. İşte verimli kadın örneği daha. Gönülden tebrik ederim. Gamze amaçlarına ulaşan hedefi olan bir iş insanı.


WWF Türkiye Direktörü Aslı Pasinli çok güzel bir konuşmaya imza attı. O da ülkemiz hatta Dünya için çalışan özel bir iş insanı. Rauf Ateş’in düzenlediği ‘’Sıfır Atık Zirvesi’’nde konuşmacı olarak katıldı. Hatta Engin Altan Düzyatan Karşıyakalı kardeşimiz ile ve Banu Yargı ile aynı sahnede idi. Ama Aslı her zaman özel bir insan. Daha Atık konusunda yıllar önce daha kimsenin wwf den haberi bile yokken ilk kez kendi restoranında Belediye ile anlaşarak mükemmel bir geri dönüşüm sitemini başlatmıştı. Hatta sonra diğer restoranlara da bu sistemi öğretti ve belediye yi harekete geçirmişti. Hep gurur duyduğum kadınlardandır.


Bu aralar yine birçok Gastronomik Etkinlik yapıldı ama artık kendilerini geliştiren etkinliklere zaman ayırmak arzusundayım. Farklı bir şey yapmıyorsan şehrin ve sponsorların zamanını ve parasını almayacaksın. Bu hafta Gastroantep-Kastrofest-Adana Lezzet Festivali- aklıma gelenler. Umarım bu etkinliklerin emekleri karşılığında bölgelere yabancı turist ve yerli turizm hareketi istenen noktaya ulaşır. Ölçülebilir olmayan her hareket maalesef uzun yaşamıyor. Kaç para harcadığımız belli ama şehre kaç para kazandırdığımız belli olan işler ile ilerlemek ve uluslararası tanıtımlara ağırlık vermek gerektiği inancı içerisindeyim. Amaç biz çalıp biz söylemek olmamalı.Şehir bu işten ne kazandı nın altını dolduracak raporları görmemiz lazım. Hatta tüm bu işler artık Kültür Turizm Bakanlığı onayı ile başlanması gerekmekte diye düşünüyorum. Ortalığa saçılan paraların hesabını ya Cumhurbaşkanı veya Turizm Bakanı sorması gerekmekte. Bir bakıyoruz her için arkasında aynı ajanslar aynı adamlar para kazanıyor. Belediye başkanlarımız iyi niyetli çabaları karşılığında yanlış yönlendirmeler yapılıyor olmasın istiyorum.

Çinliler ülkemizde 70.yıl kutlamalarını geçenlerde muhteşem bir şekilde gerçekleştirdiler; bizim ülkemizde Çin Kültürünü öyle güzel tanıttılar ki ben hayran kaldım.Ne güzel kültür tanıtımı yapılır dedim. Amaç bu olmalı kendi kültürünü başka kültürlere tanıtmak. Yoksa biz çalıp biz söyleyeceksek fayda kime?

Bende bu haftalık bu kadar kalın sağlıcakla …..
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: