Toscana anıları!

Toscana daveti gelince gideyim dedim. Bakalım abarttıkları kadar var mı diye.

Marka Doktoru

Bologna'ya indikten sonra beni Maria karşıladı. Eşi Mario ile birlikte beni alıp mükemmel bir havada yolculuğumuza başladık.

Özellikle yemyeşil yollarda ilerlerken sağlı sollu kendimi karadenizde hissettim. Burada dik tepeler yerine yatay genişleme olmuş.Bu arada bağ rotaları ve tadımlamalar için ilk durağımız "Conde" oldu.


Conde için otel veya bağlar demek yeterli olamayacak 190 hektar alanda; önünde sade bir kapı var içeri girdikten sonra kendi içinde ayrı bir dünya yaratılmış. Nazik Genel Müdürümüz bizi karşıladı ve derin Gastronomik sohbetlere başladık önce double espresso ile başlayan diyalog derine inince kendi aracı ile bizi Vip restorana geçirip tadımlamalara başlattı.


Bu tadımlamalarda beni kalbimden yakalayan ürün el yapımı makranalar (pasta diyoruz) ve özellikle hayatımda yediğim en iyi süt danası oldu diyebilirim.

Bunun adı Fileto di Vitello aklınızda olsun buraya gidince isteyeceğiniz tabağın adı bu.

Pastalarda ise Strozzapreti al sangionese, Pappardelle, tagliatelle ve şapka gibi olan capellacci ye bayıldım.


Yaklaşık 10 tabak sonrası yola çıktık.

Bu arada ülkemizde de özellikle Trakya ve urla gibi noktalarda da özel bağ rotaları mevcut ama bu noktalarda gerek sade dekor gerekse samimi yaklaşımlar dikkatimi çekti.


5 gün boyunca gezdiğimiz tattığımız detaylara girersem yer kalmaz ama konakladığım ve bana özel hazırlanan Toscana villası "Terme di Sorana’’ güleryüzlü ekibine ve kişisel gelişimde kendini aşmış alçakgönüllü patronuna buradan selam olsun. Kardeşi ile ayakkabı üretirken Çinliler gelip iyi bir para ödüyorlar patron da bu 100 villalık içinde thermal suyu olan içinde özel kilisesi olan içinde kaldığım Dünya güzeli huzur merkezini satın alıyor. (parasının bir kısmı ile) Düşünün siz Çinliler ne para verdi.


Bu arada Otelde benden bıkmadan usanmadan her sabah Hale abla ile beni kapının önüne kadar almaya gelen ve tüm gün VIP şekilde tüm kasaba köy gastronomik lokasyonlar zeytinyağcıdan, etçiye nostaljik restoranlara kadar üşenmeden gezdiren tatlı kız Sabrina Vetrano ya özellikle teşekkürler.


Dikkatimi çeken önemli Gastronomik noktalar; peynir üreticisi Caseificio di Sorano,en iyi butik zeytinyağ tadım evi (gerçekten ev Corte del re( Paoli Francesco) ve maremma bölgesinde Villa Corano bağları sahibi Di Stefano Formiconi, Fidalma Restaurant, rimo 8, muhteşem Etrüsk uygarlığı manzaralı butik restautant olan Hosteria del borgo, 100 yıllık Locanda dell Arco (ve sahibi) diyebilirim.


Ama bir nokta var ki uğramadan dönmeyin derim: 26 kuşaktan beri üretici olan Fattoria Aldobrandesca; Chianti ailesi… 190 hektar bağlarını gözümüzle sadece 30 hektarını görebildim. Beni mükemmel ağırladılar. İçerdeki temizlik ve sunuma hayran kaldım.


*İtalya ‘da Margarita Makarna çeşidinin nerden çıktını biliyor musunuz? Çok basit; İngiliz Kraliçe kardeşi adına napolide Margaritayı ürettirmiş.

*Neden Chianti ünlü? Böğürtlen –çikolatalı meşe fıçılarında bekletildiğinden.

*İtalyanların en çok hoşuna giden bizdeki kuru fasulye pilava alternatif: barbara fasulyesi

*Hayatta yediğim en iyi taze peynir: Stracchino

*Yediğim en farklı ekmek: karbonlu ekmek (en sağlıklı )

*Tadımladığım en iyi zytinyağı: Bio zeytinyağı (Margarita poli Francesco)

*Hayatımda en çok huzuru bulduğum Gastronomik nokta Musolini’nin doğduğu Masera Conde

Tüm bu detayları özellikle sizlerle paylaştım hatta bitmedi döndüm Gastronomi Turizmi Derneği üyeleri ile paylaştım.


Gelirken de Doğal üreticilerden 2 michellin yıldızlı danışman şefimiz Michael Rimenschneider sizlere daha leziz yemekler yapsın diye el yapımı pasta (makarna ve buğday) ürünlerinden getirdim.


Bu arada Roma havalimanından dönerken Lounge için TAV Passportcard’ın geçtiğini öğrenmem bana sürpriz oldu. Teşekkürler Bora İşbulan,teşekkürler Sani Şener.İstanbul havalimanında olmadı ama Roma da oldu.


Artık ilk açacağı restoranda İtalyan esintilerini de hevesle bekliyorum.

Ama varsa yoksa Türk mutfağı diyorum.


Bu akşam mesela Beykoz belediyesi Yoğurt Yarışmasında jüri olacağım.

Bu değerli gezide tüm koordinasyonda çok iyi bir organizasyon çıkaran; Atalier Rustico firmasına ve özellikle başta Hale Tokmakçıoğlu ve Maria ve Mario ya buradan selamlar sevgiler iletiyorum.

YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: