Unutulmaması gereken başlıklar!

Geçen günler bize sonbaharı getirdi. Herkes kendince tatilini bitirdi şehre döndü. Ben ise zaten sabit şehri bekliyordum. Okullar açıldı trafik arttı işler açılacak. Herkes instagramdaki mayolu fotoğrafını unutup iş insanı moduna geçecek.

Marka Doktoru

Ama bugünlerde unutulmaması gereken önemli anektotların altını çizmek istiyorum...

*Birleşmiş Milletlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan önemli bir konuşma yaptı.

*Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu Bomontiada’da 70.yıl Çin Kültür Günü organizasyonu düzenledi. Bu değerli organizasyonda Çay Kültüründen ,Gastronomiye ,Çince öğrenilmesinden Kungu fu sanatına kadar pek çok başlık Türk Halkı ile buluşturuldu. Bu değerli etkinliği koordine eden başkonsolos CuiWei, Bomontiada Kurumsal iletişim müdürü Şelale Sertaç, Direktör Emrah Yamaç’a vizyonlarından ötürü teşekkür ederim. Özellikle GTD çay danışmanı Nilgün Yalçın’a da Çin ve Türk kültürleri arasında köprü olduğu için teşekkürler.

*Dünya’nın en büyük seyahat acentelerinden İngiliz operatör battı 50.000 kişi açıkta kaldı. Kendi ülkesi uçak yollayarak her ülkede kalan yolcuları (tatizede) geri topluyor. Bu bize ne gösterdi kitle turizmi yerine Münferit gelmeyi tercih eden turizm çeşidi daha makbul. Hem daha fazla para bırakıyor hem de daha nitelikli turist geliyor.Mesela Gastronomi Turizmi ile gelen Gastronomi Turisti …

*Gastroantep organizasyonu gerçekleşti duyduklarıma göre; 5 miyon TL harcandı. Gaziantep Gastronomide markalaşmaya devam ediyor. Tebrikler Fatma Şahin.


*Özbekistan Turizm Bakanlığı resmi heyeti ülkemize geldi. Türsab sonrası Gastronomi Turizmi Derneği olarak bu heyeti ağırladık ve 5 yıllık bir sözleşme yapıldı. Ülkeler arası kültürel gastronomi diplomasi trafiği artıyor olacak.


*Ülkemiz için en önemli sanat etkinliklerinden Contemporary Ali Güreli kaliteli bakış açısı ile nitelikli bir şekilde gerçekleştirildi. Bu sene de 1600 den fazla çok değerli sanatçı ürünlerini sergileme imkanı buldu.Ama en önemlisi sanattan uzaklaştığı iddia eden yeni jenerasyon dahil ve bizler dahil min 50.000 kişi bu önemli etkinliği ziyaret etti.Giriş fiyatı kişi başı 120 TL den başladığı düşünülürse ,aslında ülkemiz adına Ali Güreli ve değerli ekibinin ne kadar önemli bir organizasyona imza attığı daha iyi anlaşılır.Gelen kitle sadece İstanbul değil Dünya’dan sırf bu organizasyonu görmeye geldi.Helal olsun Ali ağabey.

*GTD Tat dedektifi eğitimleri başladı.

*Dünya’nın en önemli Gastronomik Etkinliklerinden Worldfood Organizasyonu Tüyap’tagerçekleşti.Bu etkinlik içinde yer alan üretici firmalar –şefler-Şehirler hepsi çok mutlu ;içinde çok önemli konferanslar olması organizasyona değer kattı.İngiliz İTE fuarcılık liderliğinde yapılan bu organizasyonda Gastronomi Turizmi Derneği ve Favori Lezzetler ana partnerler arasında yer aldı.Katkıda bulunan tüm değerli üyelerimize teşekkür ederim.Başta Zeynep Gülşen, Erman Türkmen ve ekibe içten teşekkür ederim.

*Gastronomik etkinlikler hız kazanmaya devam ediyor.Bu hafta sonu Bodrum’da Gastronomi ile ilgili Rusya’nın bir organizasyonu var. Aynı tarihlerde Kastamaonu’da Kastrofest adı altında nitelikli bir organizasyon gerçekleşecek. GülşenKırbaş’ın bu organizasyonu ile bana göre San Sebastiandan daha önemli olan Kastamonu için ciddi bir farkındalık olacağı inancındayım. Ardından Haftaya Tayyar Zaimoğlu önderliğinde Adana’da, Adana lezzet festivali gerçekleşecek. Tayyar Bey in çok büyük emekleri ve Valilik destekli bu organizasyon ülkemiz ve Adana için çok önemli sakın kaçırmayın derim.


*Geçenlerde kongre konferans sektörünün genç dinamik hareketli derneği İ -mice ‘ın başarılı organizasyonu ile boğazda muhteşem bir yat gezisi ile tüm turizm sektörü çalışanlarını ve yöneticilerini toparladı. GTD Başkanlık danışmanı Bülent Akarcalı ve Başkan Yardımcısı Koraltan Saygın da bu organizasyona katıldı. Kaliteli gecenin mimarı İ Mice Derneği başkanı Hüseyin Kurt kardeşimizi tebrik ediyorum. Bu arada gecenin sunuculuğunu üstlenen Seda Çelik’i de tebrik etmek lazım. Hep canlı ve birleştirici olmaya devam ediyor.


Bende bu haftalık bu kadar kalın sağlıcakla
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: