Yükselen değer Urla ve Göbeklitepe!

Urla’dan yeni geldim .Neden mi? Sibel Uyar başkan çağırdı; hemen programı koordine edip gittim.S ibel başkan çağırıyorsa önemli bir konu vardır. Gittikten sonra aslında çok önemli konular olduğunu gördüm.

Marka Doktoru

Herkesin bildiği gibi Sibel başkan Urla’yı özellikle Gastronomik anlamda uçurmuş bir belediye başkanı.

Katmer, Enginar, Susuz Kavun, Kınalı, bamya, Hurma zeytin, Bamya Kızartması, Çalkama ürünleri önemi artacak.

Neden mi? "ENGİNAR FESTİVALİ’’ desem size yeterli olur mu?


Biz kendisi ile Şanlıurfa’da tanıştığımız Sibel başkan Gastronomik marka kent olmanın kıymetinin farkında olan vizyoner bir başkan. Bu anlamda yıllardır uğraşıp didinip ortaya Enginar Festivali ile gastronomik bir marka kent yaratmış durumda. Ben orada olduğum süre içinde Dünya Yerel Yönetimler Birliğinden Urla ‘nın kardeş kentlerinden Fas Şafşavan Belediye Başkanı Abdelkarım Ben Yacoub, Şehircilikten sorumlu Başkan Yadımcısı Khalid Rıssounı ve Başkan Danışmanı Firdous Oussidhoum ile birlikte olma imkanım oldu. Muhteşem bir dostluk kuran Sibel başkan onlarla birlikte 2019 da önemli projelere imza atacak. Bazı önemli haberleri şimdilik özellikle saklıyorum; ama çok önemli gelişmeler olacağını bilgilendirmek isterim.

Beni daha çok ilgilendiren Sibel başkanın değerli eşi… Her güçlü kadının arkasında bir erkek vardır derler ya işte bu söz sanki Günay Uyar için yazılmış. Kendisi pozitif yedi düvelle barışık, gün görmüş geçirmiş halktan biri. Gerçek Urla’lı. Yemek boyunca Urla Köylü Poşuhu ve muhteşem anıları ile tüm masanın ilgi odağı oldu. Şaka bir yana başkan bu kadar başarılı ise eşinin anlayışı ve desteği ile olduğu aşikar.Tüm kadın yöneticilerin böyle değerli eşleri olsa ne kadar güzel olur.


Bu konu haricinde Gastronomi Yılı kapsamında Göbeklitepe Şanlıurfa’dan da çok önemli haberler geliyor. Ferit Şahenk, Doğuş grubu sağolsun Göbeklitepe’e sponsor olması ardından ülkede farkındalık arttı. Cumhurbaşkanının 2019 Göbeklitepe Yılı ilan etmesi ardından tüm dikkatler buraya çevrildi. Bu anlamda kendi derneğim diye demiyorum ama atak ve icraatçı davranan Gastronomi Turizmi Derneği. Geçenlerde Türsab, Valilik dahil tüm önemli makamları toplayıp Göbeklitepe'de 2019'da Gastronomi Yol haritası çizildi. Bu noktada GTD Şanlıurfa Temsilcisi Abdurrahman Acar’a teşekkür ederim. Tüm Şanlıurfa Yönetim kurulu gerçekten çok aktif. Her ay yapılacak icraatlar şimdiden belli.

2 Milyon turist Göbeklitepe’ye gidecek ama ne yiyecek ve nerede yiyecek? İşte o iş Gastronomi Turizmi Derneği’nin işi…

Benden bu haftalık da bu kadar kalın sağlıcakla..
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: