Hatay Mutfağı; Akdeniz Hatay Sofrası’ndan sorulur!

Güney Doğu Mutfağı’nın bitmek tükenmek bilmeyen lezzetlerini keşfetmeye devam ediyorum.. Bu hafta Hatay Mutfağı’nın derinliklerine ineceğiz. Hatay Mutfağı’nın lezzetlerin şimdi keşfetme zamanı!

Mekan Delisi

Akdeniz Hatay Sofrası ile yolculuğuma başlayalım..

Daha önce hiç tatmadığım Hatay Mutfağı oldukça zengin ve gözterişli. Menüyü açtığınız ilk anda afallayabilirsiniz. Bunun nedeni ise; Menüde ki farklı lezzet isimleri. Her zaman görüp ve tattığınız lezzetlerin dışında bir şeyler yiyeceğinizi henüz menüyü incelemeye başladığınız an anlayacaksınız.Humus, Mumbar, Kabak Borani, Muammara, Yeşil Zeytin, Sarma İçi (Kısır), Sürklü, Oruk Haşlama, Aşur, Kaytaz Böreği, Maklube, Çiğ Köfte ve Deveci Tuzda Tavuk. Bunlar sadece tatmış olduğum Hatay Muftağı’nın lezzetleri. Menü tabi ki bunlardan ibaret değil. Oldukça geniş yelpazeye sahip bu menüsünü yakından keşfedin derim.

Hatay Mutfağı diğer Güney Doğu Mutfak’larına yakın gibi olsa da bende çok başka bir dünyası var. Tattığım lezzetlerin sunumları birbirinden özel ve lezzetli.Daha önce oldukça sık yediğim fakat ilk defa böylesini yediğim bir lezzete değinmek isterim. Bu lezzetimiz ‘Çiğ Köfte’! Çiğ Köfte deyip geçmeyceğimi de söylemek isterim. Çünkü bu çiğ köfte bizim her zaman yediklerimizden biraz farklı. Çiğ Köfte’nin etlisini de etsizini de ayrı bir severim fakat kıymalısını daha önce hiç tatmamıştım. Kıymalı çiğ köfteyi benim gibi bilmeyenlerin şaşkınlığını tahmin edebiliyorum. “Kıymalı nasıl yenir?” diye soracak olursanız; Çiğ Köfte’nin üzerine kıyma serpiştirerek yeniliyor. Bu lezzetli kelimelere dökmem imkansız diyebilir. Lokum kıvamında olan kıymalı Çiğ Köfte’yi yerinde keşfetmelisiniz.Gelelim hikayesi kadar lezzeti de muhteşem olan ‘Sarma İçi’ne...

Sarma İçi aslında görünüşü açısından kısıra benziyor. Hatta menüsünde kısır olarak da geçiyor. Fakat eskiden ev hanımları ‘Sarma İçi’ ile dolma doldururmuş. Geriye kalan içi yani ‘Sarma İçi’ni de afiyetle yerlermiş. Daha sonra ise dolmanın dışında da kısır olarak tüketmeye devam etmişler. İnce bulgur, taze yeşil soğan, maydanoz ve taze nane ile sunular ‘Sarma İçi’ne bayılacaksınız.Hatay Mutfağı’na özel bir başka lezzet ise;

Deveci Tuzda Tavuk...

Özel iç pilav ve özel baharatlarla doldurularak ve kaya tozu ile kaplanarak yapılıyor. Deveci Tuzda Tavuk yaklaşık olarak 3-4 kişilik. Oldukca lezzetli ve doyurucu. İç pilav sevenlerin de vazgeçilmezi.Akdeniz Hatay Sofrası’nın lezzetleri saymakla ve tarif etmekle bitecek gibi değil. Önemli bir şeye değinmek isterim. Porsiyonlar oldukça büyük. Sofradan doymadan kalkmanız imkansız. Ağzının tadını bilenlere Akdeniz Hatay Sofrası şiddetli tavsiyem!

YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: