Çakma gurmelerden mekanlar da çok dertliymiş!

Dün yayına aldığımız "Çakma Gurmelere Dikkat" isimli yazımız büyük ses getirdi. Meğersem bu olaydan mekanlar da çok dertliymiş!

MEKAN TİLKİSİ

Yazı yayına girdikten sonra çok sayıda mekan sahibi, bizi arayarak "İnanılmaz güzel bir konuya parmak basmışsınız. Vallahi kim gurme, kim değil biz de şaşırmış durumdayız. Öyle isimleri kullanıyorlar ki, biz de davet etmek zorunda kalıyoruz. Ama bir bakıyoruz o bahsettikleri isimler dışında herkes mekanda. Nazikçe mekanda ağırlanma isteklerini reddettiğimiz zaman da tehdit ediyorlar. Gerçekten ne yapacağımızı bilemiyoruz. Lütfen bu konunun üzerine gidin; kim gerçek kim sahte ortaya çıksın, biz de kime nasıl davranacağımızı bilelim" şeklinde yorum yaptı.

Kimse merak etmesin. Bu konuyu yakından incelemeye aldık. Ve kısa zaman içinde tehditçilerin, sahtekarların, sözde gurmelerin ve yalandan marka danışmanlarının ipliğini pazara çıkartacağız.

Okumayanlar dün yayınladığımız yazı aşağıda...

*****

“Son zamanlarda yeme – içme ve eğlence sektörü inanılmaz bir ivme kazandı İstanbul’da!” cümlesi bu ara hepimizin ağzında evet ama büyük tehlikenin de farkına varmak lazım. Bu iş önemli bir iş. Ciddi yatırımlar yapılıyor. Mekanlar kendini geliştiriyor. İşini iyi yapanlara saygımız sonsuz ama bir çok mekan büyük bir yanılgı içinde.

Nedir o yanılgı? Yeme içme ve eğlence sektörünün gelişmesiyle birlikte ortaya çıkan para yiyici blogerler, marka danışmanıyım diye hava atan boş gezenin boş kalfaları.

Her meslekte çürük elmalar var. Ve ne yazık ki bizim sektörde de oluşmaya başladı. Gurmeyim diye ortada dolanıp, “Ben mekanınızı uçururum, öyle paylaşımlar yaparım ki herkes sizi tanır, rezervasyon patlaması yaşarsınız, yalnız bunun karşılığında şu kadar bin TL alırım” diyen arkadaşlar dolanıyor aramızda. Ve ne acı ki buna inanan, iş teslim eden mekan sahipleri var.

Sorsan yediği balığın türünü bilmeyen, hangi ette hangi sosun kullanıldığından habersiz olan, içtiği şarabın markasından haberi olmayan, yemek terimlerinin uzaktan yakından kıyısından geçmeyen bu boş gezen kalfalarına lütfen inanmayın.

“Instagramda şu kadar takipçim var, bu kadar kişiye ulaşırım, şu kadar like alıyorum, size şu kadar gurme getiririm” diyenlere kanmayın. Evet mekanınızda yemek organize edebilirler, onlarca kişiyi o yemekte sizin masanıza oturtabilirler. Ama o masadaki kaç kişi gerçekten gurme, düşünün bakalım! Elbette ki çoğu değil, bizim çok bilmişlerin arkadaşları! Ve yeme-içme dünyasıyla alakası yok!

Geçtiğimiz günlerde böyle bir yemekte bulunan bir arkadaşımız yaşadığı olayı şöyle anlattı; olayın vahametini varın siz düşünün. Yemeği düzenleyen kişi yine sözde gurme bir arkadaş. Atıp tutmuş, size şu kadar gurme getiririm diye. Ve dediği sayıda insanı da getirmiş. Aralarında gerçek olanlar da var, fake olanlar da! Konu konuyu açmış, mekan değerlendirmeleri yapılmaya başlanmış masada. Gerçek gurme olanlardan biri demiş ki, “Sunset menü ve dekorunu değiştirdi; bence çok başarılı olmuş!” Fake’lerden biri atlamış. “Sunset mi? Yeni mi açıldı o? Ben hiç duymadım, nerede açılmış!” Tabii o sırada masada esen soğuk rüzgarı telaffuz etmeye gerek yok. Bunu söyleyen kişi sizlerin masasına gurme kimliğiyle oturan bir kişi!

Yani şunu anlatmaya çalışıyoruz. Çok para kazanmak uğruna bu işin adını kötüye kullanan kişi sayısı artmaya başladı. Kendilerini zorla etkinliklere, davetlere ve basın gezilerine davet ettirip; orada bulunan gazetecilerle resimler çektirip iki cümle yazı yazmakla gurme ya da marka danışmanı olunmuyor. Hele mekan yazarı hiç olunmuyor! Hayatında kalem ile kağıdı birlikte görmemiş kişiler ben mekan yazıyorum, mekan yazarıyım diye aramızda dolaşıyor.

Kimse parayı kolay kazanmıyor. Hepimizin parası çok kıymetli. O nedenle sosyal medya danışmanlığına tonla para akıtmayın. Tarabya Bahçe isimli mekan, bu deneyimi yaşayan mekanlardan biri. Sosyal medya danışmanlığına tonla para vermişler ama sonuç sıfır! Sadece Tarabya Bahçe değil, bunun gibi bir çok mekan var!

Bu nedenle işlerinizi teslim etmeden önce iş yapacağınız insanların geçmişlerini araştırın; ne yapmışlar, ne yazmışlar, nasıl yazmışlar; bakın! Gözü kapalı olaylara atlamayın. Sizlere bu işin ehli bir kurum olarak tavsiyemiz bu.

Tabii ki herkes iş yapsın, para kazansın. Sektör iyi yerlere gelsin. Gecce.com olarak 15 yıldır belki de tek başımıza savaş verdiğimiz konu bu. Amacımız mekanlar hak ettiği değeri görsün, sektör canlansın, herkes iyi yerlere gelsin, dünyada bizden övgüyle bahsetsinler! Ama bu işi kirletmeye kimsenin hakkı yok! Biz buna müsaade etmeyiz. Sektörü geliştirmek sözde gurmelerle, yalandan marka danışmalarıyla olmaz!
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: