Bir lezzet mirası, Develi restoranları..

Sene 1912. Antep’te bir kebapçı kuruluyor. Daha cumhuriyet kurulmamış dikkatinizi çekerim. Tam 102 sene dile kolay. Yakaladığı başarıdan sonra sıra geliyor ikinci şubeyi açmaya, ama nerede? İstanbul’a gitmeye karar veriyor Arif Develi’nin dedesi. Ve gelip Samatya’da ikinci şubesini açıyor. İşte bu önemli adımdan sonra üç, dört, beş ve altıncı şubelerde hizmete giriyor. Biri balık ve deniz mahsulleri üzerine, Kalamış’ta. Ben kebaplarını denemek için adını çok duyduğum Florya Develi restoranı tercih ettim…

MS. GURME


Bu restoran, mekan olarak bilindik kebapçıların aksine çok şık ve romantik. Bir kebapçı ne kadar romantik olabilir ki demeyin, çalan müziklere kulak kabartıyorum. Develi’ye gidip Frank Sinatra, Norah Jones eşliğinde fıstıklı kebap yiyin, bana hak vereceksiniz.


Kebapçıdan beklenti nedir? Tertemiz bir mutfaktan çıkan, kaliteli et ve lezzetli kebaplar. İşte bu yüzden Develi’de yemek yemenin bir ayrıcalık olduğunu anlıyorum. Çünkü her yerde bu kaliteyi bu temizliği bu uygun fiyatlarda bulamazsınız. Şu an yönetimde olan üçüncü kuşak titizlikle işin başında. Sanki çalışan garsonundan tutun, şef ustasından, aşçı yamağına kadar tüm personel, işletme müdürü dahil, akraba. Öyle güçlü bir bağ oluşmuş çalışanlar arasında. Çalışan kişi değil büyük bir ailenin ferdi olarak hizmet veriyor herkes. Şef usta, Dinçer Akbaş tam 15 yıldır Develi çatısı altında efsane kebaplara imzasını atıyor. Soruyorum; -“favori ilk 3 kebabınız nedir?” Arif Develi’nin buluşu olan “Fıstıklı kebabı” bir numaraya yerleştiriyor şef. İkinci sıra “Şaşlık kebabı” ve üçüncü “Kuzu külbastı” ’nın oluyor. Eklemeden geçemiyor mevsimlik kebapları. Onlarda favorisi Keme kebabı. “-Keme mi, o da ne ?” diyorum. Bahar aylarında Güney Doğu Anadolu’dan toplanan özel bir mantar olduğunu söylüyor ve ekliyor, “-ben favorilerimi 3 ile sınırlayamayacağım galiba.” Bakalım benim favori ilk 3’üm ne olacak diyorum ve denemeye başlıyorum teker teker kebapları.


Fıstıklı kebap geliyor ilk önce. Gizemli, biraz da sürprizli bir kebap. İkiye kesince anlaşılıyor. Kebabın adını fıstık şelaleli kebap olarak değiştirmek istiyorum. İçinden bildiğin antep fıstığı akıyor. Fıstıklar bütün bütün. Tabi ki Antep’ten geliyor. Özelliğiyse ilk mahsül oluşu. Bütün bütün ilave ediliyor kebaba çünkü kuş gözü diye tabir edilen cinsten, çok iri değil. Zaten fıstığın makbulü ufak olmasıdır, bunu da dip not olarak geçiyor şef usta. Gerçekten dediği kadar var, satır et ile yapılan kebapta fıstıklar adeta dans ediyor. Eti de fıstığı da çok lezzetli. Mönüde “Fıstıklı kebap” 30TL’ye servis ediliyor. Ödediğiniz parayı hak eden cinsten. Lezzet olarak gayet başarılı buluyorum.


İkinci tabağım “Kuzu külbastı”. Daha önce tatmadığım bir kebap değil ancak işin içinde 102 yıllık bir deneyim olduğu vakit, beklentimde büyük oluyor haliyle. Eti gayet yumuşak buluyorum. Yanında babagannuş sos, közlenmiş domates ve biberiyle servis ediliyor. Sosun içerisinde közlenmiş patlıcan, az sarımsaklı süzme yoğurt var. Yeme de yanında yat cinsinden bir lezzet. Kuzu külbastı beklentilerimi karşılıyor.


Üçüncü tabağım “Şaşlık kebabı”. 30 adet 1-2 cm kalınlığında dilimlenmiş etleri düşünün. Aralarda soğanın cücüğü denilen iç kısmı. Soğan terletilmiş, iyice karamelize olmuş. Yanında “Firik pilavı” Et ve soğandan birlikte bir çatal alıyorum. Terbiyesi mükemmel. Dana eti olmasına rağmen yumuşacık, lokum kıvamında. Firik pilavı da lezzetli. Antep’in yöresel yemeklerindenmiş firik pilavı, tıpkı yuvalama ve şiveydiz gibi.


Bu arada ara sıcaklar da birer birer tadılıyor. İçli köfteyi kızartma olarak deniyorum. Karabiber, pul biber ve tuz kattıklarını fazla baharat koymadıklarını söylüyor şef. Ama ben biraz karanfil biraz da tarçın tadı alıyorum sanki. Doğru bir tespit diyor şef. İşte az da olsa eklediği o karışık baharatın zenginliği hemencecik geçiyor içli köfteye hem de tüm lezzetiyle. Kızartma olarak gayet başarılı. Adet olarak 6TL’ye servis ediliyor. Çiğ köftenin de tadına bakmak gerek değil mi? Es geçmeden deniyorum hemen bir tane. Sonra bir tane daha, bir tane daha… Bir porsiyonda 8 adet var, 14TL tabağı. Yanına Antep’in meşhur “Avrad salatası” geliyor. Genelde böyle sulu salataları tuz gölüne çevirirler bu aksine tuz gölünün yanından geçmiyor. İnce kıyım domates, soğan, kırmızı dolmalık biber (al biber), nane ve maydanozun enfes karışımı. Ekmeğini suyuna ban ban ye bitir… Geleneksel “Kuru patlıcan dolması” kuzu etinden çekilen kıyma ve yöreye özel baharatlarla çeşnilendiriliyor. O güzel ve ekşimsi tadı nar ekşisinden. Tane olarak 5TL’ye servis ediliyor. Kebapçıların dert ortağı “Lahmacun”u da denedim tabi ki. Cevizli, nar ekşili ve kıyması bol, soğanı hissedilemeyecek kadar az bir lahmacundu. Yeni çıkarmışlar ve hemen popüler olmayı başarmış. 6,5TL fiyatıyla hem leziz hem de hesaplı. Denemenizi tavsiye ederim.


Kebap fiyatları 24-29TL arasında değişmekte. Ben şaşlık ve fıstıklı kebabı tek geçerim. 100 yılın hakkını veren kebaplar ve servis. Tatlıyla sonlandırıyoruz akşamı. Baklavalarını günlük Samatya şubesinde üretiyorlar. Porsiyonu 10-12TL. Ben yaprak şöbiyeti deniyorum. Tablo gibi. 12 kat incecik yufkanın arasında Antep fıstığı tozu ya da antep fıstığının arasında kaybolan 12 kat yufka mı desem :) ikiye bölünce öldüren darbe açığa çıkıyor. Kaymak.. Ama her şey bir yana, işin püfü Urfa’dan getirilen özel tereyağındaymış.


Bu kadar tatlıya ve enfes lezzetlere dalmışken gözüme masanın üzerindeki mini bir prizma kartonet ilişiyor. Ve o an 102 yıllık tarihi bir Türk kebapçısı olmasının yanı sıra bu kadar incelikli bir işletme olduğu için gurur duyuyorum bu restoran zinciriyle. Evet tüm artık etler, güzelce ayrılıp İstanbul’un çeşitli merkezlerindeki barınaklardaki canlara gidiyor. İşte, işin sırrı sadece kebap yapmakta değil, bunu bir efsane haline dönüştürüp daha da güzel ve yenilikçi bir yaklaşımla nesilden nesile aktarabilmekte. Develi restoranları bu misyonu taşıyan en başarılı işletmelerden biri olmayı başarıyor.

YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: