Alya: Yılmaz Morgül'ün bir yorumu her şeyi değiştiriyor!

Rising Star yarışmasına katıldı ve herkesi kendisine hayran bıraktı. Seslendirdiği "Kıyamam" şarkısı ile platformu kaldırmayı başardı ve üstüne jüriden büyük övgü aldı. İkinci turda ise aldığı yüzde 92 oyla Rising Star'ın bu yıl ki rekorunu kırdı. Sanırım yarışmanın takipçileri kimden bahsettiğimi hemen anladı. Alya ile GECCE.com ofisinde buluştuk. Rising Star'ı öncesini ve gelecek için planlarını konuştuk....

Özel Haber


Rising Star’a karışmaya nasıl karar verdin? O süreci bize biraz anlatabilir misin?

Bundan 1 sene önce İstanbul’a geldiğimde arkadaşlarım hep bana “Katılsana yarışmaya” diyordu. Ben de bunun üzerine geçtiğimiz yıl O Ses Türkiye’ye başvurdum. O dönem 3 kere aradılar beni. Gitmeyi çok istedim ama babam kalp ameliyatı oldu. O sebeple gidemedim. O zaman olmadı.

Bu sefer evde otururken arkadaşlarım “Sen bunlardan çok daha güzel söylersin katılsana yarışmaya” dedi. Ben de o gazla hemen internete girip başvuruda bulundum. 2 gün sonra aradılar beni ve seçmelere davet ettiler. Cumartesi seçmelere gittim. Pazar akşamı aradılar ve canlı yayına çağırdılar. Salı günü de canlı yayına çıktım.

O kadar çabuk mu oldu her şey. Başvuruda video gönderebiliyor musun? Videolarından etkilenmiş olabilirler mi?

Videolarımı gönderdim ama hiç biri canlı kayıt değildi.

Demek ki sesinden çok etkilenmişler..

Zannediyorum ki Amerika’nın da etkisi olmuş olabilir. Orada müzik eğitimi almam ve albüm çıkarmamın etkisi olmuş olabilir.

Dur oraya geleceğiz. Önce yarışmaya katılmanı konuşalım. Sonra canlı yayına çıktın. Şarkını söyledin ve platform kalktı. O an ne hissettin?

Aslında hiç heyecanlı değildim. Açık konuşmak gerekirse arkada çok rahattım. “70 milyonu düşünme, sen kendi şarkını söyle” diyerek kendimi motive ediyordum. Sonra sahneye çıktım. 3-2-1 diye sayınca “Eyvah” dedim “Ben ne yapıyorum!” Tüm sakinliğim kayboldu. Çok fazla heyecanlandım. İlk 15 saniye çok fenaydı. Sonra kendi kendime dedim ki “gözlerini kapat, hiç bir şeye bakma, platform kalktı mı, kalkmadı mı diye düşünme.” Sona gözümü kapadım ve şarkımı söyledim.

Nasıl yani söylerken platformun kalktığını fark etmedin mi?

Hayır fark etmedim. Ne zaman spot ışıkları gözüme vurdu. O zaman fark ettim. O sırada platformun yüzde 70’i kalkmıştı zaten. Oradaki ortam gerçekten çok farklıydı. İnsan hazırlıklı olduğunu sanıyor ama gidince aslında hiç de hazırlıklı olmadığını anlıyor.

Bir de şarkın bittiği zaman Mustafa Sandal ve İrem Derici ayağa kalkarak elleriyle seni gösterdi.

Mustafa Sandal’ın orada yaptığı bir yorum vardı. “Evde oturup müzikle hiç ilgilenmeyen bir insana bile “bu kıza bir albüm mü yapsak acaba” dedirtebilirsin. Benim içindeki prodüktör duygularımı harekete geçirdin” şeklinde bir yorumda bulundu. Mustafa Sandal’ın böyle bir yorumda bulunması tarif edilemeyecek kadar güzel bir duyguydu.

İşte o performans:

Video yüklenemedi...İnşallah Mustafa Sandal sözünü tutar ve sana bir albüm yapar... Sonra ikinci tura geçtin. Burada bir rekor var. Sen anlat istersen?

Çok sevdiğim bir şarkı “Yalnızlık Senfonisi.” Sertab Erener de benimle aynı okuldan mezun olduğu için çok yakından takip ettiğim birisi. Çok hakim olduğum bir şarkıydı. Onun yanı sıra o gün duygusal olarak da çok doluydum. Babam gelecekti, gelemedi. Annem, Bozcaada’dan geliyordu, yetişemedi. Kuzenimin bir işi çıktı o da gelemedi. Orada erkek arkadaşım Ozan’la tek başımıza kaldık. O beni duygusal anlamda çok etkiledi. “Böyle bir şey yaşıyorum ve kimse yanımda değil” dedim. Söyleyeceğim şarkı da “Yalnızlık Senfonisi.” Sahnede sanki söyleyen ben değildim.

Tüm bu duyguların birikimi sonucu sahnede patladın..

Ben ne yaşadığımı şarkı bittiğinde anladım ve ağlamaya başladım. Sahnede çok yoğun duygular yaşadım.


Şimdi 3 tur kaldı, iddialısın. Şampiyonluk için ne düşünüyorsun, olabilir misin?

Ben bu 2 performansımdan oldukça keyfi aldım.

Senin açından açıkçası tuhaf da bir durum var. İlk performansın çok iyi. İkincisi bana göre daha iyi. Oylamada onu gösteriyor. İkinci performansında rekor kırdın. Şimdi onun da üzerine çıkman lazım. Sanki daha zor olacak senin için.

Evet ben yarışmacılardan çok kendimle yarışıyorum gibi bir durum oluştu. Bu daha da stresli. Ben de kendi kendime “Evet Alya böyle bir performans yaptın. Şimdi bunun da üzerine çıkman lazım” diyorum. Şimdi yarışmacıların yanı sıra bir de kendimle yarışıyorum. Bu daha stresli bir durum.

Yarışmadan önce neler yapıyordun? Mimar Sinan mezunusun sanırım.

Mimar Sinan Konservatuar mezunuyum. 6 sınıfta girdim. Flüt eğitimi aldım. Klasik müzik üzerine. Yarışma flütçüsüydüm. Avrupa’da dereceler aldım. Türkiye’ye döndüm, Türkiye’de de dereceler aldım. Sonra ben bunun bir tık üzerini istiyorum dedim. Bu sefer 2 yıl opera okudum. Sonra sesimle ilgili bir problem yaşadım. Ben de müzikle ilgili başka bir şeyler yapmaya karar verdim ve Amerika’ya gittim. Hem dil eğitimi de almak, İngilizce mi geliştirmek istedim. Orada Los Angelas Film Akademisi’nde günlük tura gittim. Görünce okula aşık oldum ama “babam burs almazsan, gidemezsin” dedi. Oraya yaptığım şarkıları gönderdim, yaptığım işleri gönderdim ve bursu aldım.


Bursu okul mu veriyor?

Evet. Sadece Yurtdışı öğrencilerine açtıkları bir sınav var. O sınav sonucunda veriyorlar. Sonra okula girdim. Ses mühendisliği ve müzik prodüktörlüğü üzerine. Orayı bitirdim. Ama o süre zarfında orada bir ses yarışmasına katıldım. Brandy’nin jüri üyesi olduğu bir ses yarışmasıydı. Ödül olarak da eyalet turuna çıkarıyorlardı. İlginç bir deneyimdi. Bir yabancı olarak orada şarkı söyledim. Yarışmaya da kendi şarkımla katıldım. Hiç umudum yoktu aslında ama yarışmayı kazandım ve eyalet turuna çıktım. Ses mühendisliği okuduğum için. Kendi şarkılarımı kayıt etmeye başladığım bir dönemdi. Ve bu eyalet turunda kendi şarkılarımı okumaya başladım. Ve bu turun sonunda albüm teklifi aldım. Ama albüm çıkarmak için hazır olduğumu düşünmedim. Çünkü henüz 5 şarkım vardı. Düşündüm ve bu 5 şarkıdan başka yapacak bir şeyim yok. Anlaşma imzalasam üstüne bir şey yapmam gerek ve bunun için zamana ihtiyacım var. Sonra onlardan zaman istedim. “Bana biraz zaman verin bunun üzerine biraz daha çalışayım” dedim. O arada Ozan’la çalıştım. O orada bir kısa film çekiyordu. Filmde ben de rol aldım. Yönetmeni Merve Tekin’di. O bana yazdı ve o şekilde dahil oldum. Sonra aşık olduk. Ozan, İstanbul’a döndü. Ona “sen gidersen ben de gelirim” dedim ve ben de İstanbul’a döndüm.

Ee albüm ne oldu?

Bıraktım her şeyi.

Çıkarmadın mı?

Bir şirketten çıkarmadım. Sonra kendim çıkardım. Şu an da hepsi internette mevcut.

Bu bestelediğin 5 şarkıda var mı?

Evet var.

Hepsi İngilizce mi?

İngilizce.

Türkçe bestelerin yok mu?

Var Türkçe bestelerim de var ama onları hiç çıkarmadım. 10-15 tane Türkçe şarkımda var.

Hazırlıklısın yani. Bir gün Mustafa Sandal sana albüm yapmak isterse şarkıların hazır.

Evet ama sıfırdan yazmayı tercih ederim. Mustafa Sandal’la oturup bir şarkı yazmak çok daha güzel bir şey olur diye düşünüyorum.


Aşkın için her şeyi bıraktın ve İstanbul’a geldin. Şimdi Rising Star’dasın. Jüriyi nasıl buluyorsun. Onlar için neler söylemek istersin?

Yılmaz Morgül gerçekten çok severek dinlediğim bir isim. Annemden dolayı da dinlemeye gittiğimiz bir isimdi. Açıkçası dürüst davranmam gerekirse Yılmaz Morgül’ün orada güzel bir şey söylemesi aldığım puandan da daha güzel bir şey.

O kadar çok seviyorsun yani Yılmaz Morgül’ü?

Çok bilgili bir insan, sesini inanılmaz kullanan bir insan. Teknik kalitesi de eminim çok yüksektir. Ondan aldığın güzel bir yorum orayı çok daha keyifli bir hale getiriyor.

Onun dışında İrem Derici aynı yoldan geçmiş bir insan. Yarışmaya katılıp bir şeyleri başarmış ve kendisini kanıtlamış bir insan. Jüri üyelerinin dönmemesine rağmen çabalayarak buralara gelmiş birisi. Bu sebeple ondan güzel bir şeyler duymak çok önemli.

Emina Sandal yurtdışında bir kariyer yapmış ve buraya gelmiş bir isim. O daha farklı bakabiliyor. Bence hepsinin kattığı çok farklı şeyler var.

Gelecek için planın nedir? N’olur bundan sonra?

Hiç bilmiyorum ama bir single çıkarmayı istiyorum.

Oyunculuk tarafında varmış. O konuda bir şeyler yapmayı planlamıyor musun?

Bir kaç filmden teklif aldım. Müziklerini seslendirmem için. Eğer onlar olursa sinema filmlerinin müziklerini seslendirebilirim. Daha önce Öğretmen Kemal dizisinde rol aldım, bir içecek reklamında oynadım sonra Cem Yılmaz’la bir reklam filminde rol aldım. Aslında eğlence sektörüne dahil her şeye varım.

Oyunculuk da var aklında o zaman?
Evet var.

Bunlarda ilginizi çekebilir: