Rio Olimpiyatları'nda bir Türk modacı...

Zeynep Kartal. Bu ismi daha önce duydunuz mu bilmiyorum ama bundan sonra sıkça duyacağınıza eminim.

Özel Haber

Kendisi Türkiye'de yetişmiş ve burada 19 yıl modacılık yapmış biri. Daha sonra eşinin işleri dolayısıyla mecburen İngiltere'ye gitmiş ve orada hayatı değişmiş. 5 yıl içinde dünya starlarını giydiren bir tasarımcı olmuş. Hatta giydirmekle kalmamış albüm kapaklarını ve marka logolarını da tasarlamış. Ama Türk olduğunu da hiç inkar etmemiş ve her zaman bununla gurur duymuş, her yerde dile getirmiş.


15 Temmuz geccesi gerçekleştirilmeye çalışılan darbe girişimini öğrenince de ilk uçakla Türkiye'ye gelmiş ve meydanlara inmiş. Meydanlarda konuşmacı olarak yer almış ve halka seslenmiş bir isim.

Zeynep Kartal'ı Londra Moda Haftası'nda vereceği defile öncesi İstanbul'da yakaladık ve moda üzerine bol bol konuştuk. Buyurun...

Biraz kendinizden bahseder misiniz?

Evliyim, 2 çocuğum var, Manchester’da yaşıyorum.

Manchester’a gidiş hikayenizi merak ediyorum. Türkiye’de de modacılık yapabilirdiniz. Neden İngiltere’yi tercih ettiniz?

Ben 19 yıl Türkiye’de çalıştım. Aslen Konyalıyım ama Bursa’da büyüdüm. Moda-Tasarım bölümünden mezun olduktan sonra Bursa’da çalışmaya başladım. 19 yıl çalıştıktan sonra İngitere'ye taşındım. Eşim bir Amerikan firmasında çalışıyordu. Onun işleri nedeniyle geçici olarak İngiltere’ye gittik. 3 yıl sonra dönecektik. Sonra şartlar değişti. Eşimin projesi uzadı ve oraya yerleştik. Ben oraya gittiğimizde oranın modasını tanımak adına hem dilimi geliştirmek için hem de CV’m de bulunsun diyerek orada yeniden Moda Tasarım okudum ve bitirdim.

Hem Türkiye’de hem de İngitere'de Moda Tasarım okuyup mezun olduktan sonra mı kendi markanızı kurdunuz?

Evet. Mezun olduktan sonra kendi şirketimi kurdum.

Ne kadar oldu marka kurulalı?

5 yıl oldu. Ama tabi öncesinde 19 yıllın birikmiş bir tecrübesi de var.

Bu 5 yıl içinde neler yaptınız, kimlerle çalıştınız?

Bir çok ünlü isimle çalıştım. Sayması zor gerçekten..

Bir kaç isim veremez misiniz?

Cheryl Cole ile çalışıyorum mesela. Onun kıyafetlerinin yanı sıra parfüm markasının logosunu ve albüm kapaklarını da ben tasarladım. Game Of Thrones dizisinin oyuncularının kırmızı halı kıyafetlerini de bana ait. Lady Gaga var. Dediğim gibi çok isim var.

Rio Olimpiyatları oldu. Oralarda tabi bizim sporcularımız da vardı. Pek bilmiyorduk ama bir de modacımız varmış. Rio Olimpiyatları için de tasarımlar yaptığınız doğru mu?

Evet. Rio Olimpiyatlarında yayın yapan BBC kanalının sunucularının kıyafetlerini ben tasarladım. Onlar Rio’ya gitti ve oradan yayın yaptı ve Rio’da benim kıyafetlerim ile boy gösterdiler. Aslında bu olay İngitere'de oldukça konuşuldu.


Londra Moda Haftası kapsamında defileler yaptınız. Bu yıl yapılacak olan bir defileniz daha var ve bu defilede bir ilk gerçekleşecek.

Evet. Bir defilem olacak ve bu defile İngiliz Parlamentosu’nda yapılacak. Bu yönü ile bir ilk.

Daha önce bir defileniz de Işıl Reçber podyuma çıkmıştı. Bu defilenizde de Türk bir manken olacak mı?

Yok hayır bu kez Türk mankenler olmayacak..


Ne gibi sürprizler olacak. Türk ezgileri olacak mı, geçmiş dönem mi olacak, modern kıyafetler mi olacak?

Modern kıyafetler olacak. Sürprizler de olacak ama onları şimdi açıklamayalım.

İngiltere'de parlamentoda defile yapabilecek kadar büyük bir modacı oldunuz.. Mezun olduğunuz okul herhalde gurur duyuyordur sizinle.

Manchester’da mezun olduğum kolej bu yıl tüm şehirde yer alan billboard'lara benim fotoğraflarımı yapıştırdı. Üstünde de “Bu star bizim okulumuzdan çıktı” yazıyordu.

Benim ilk dilim İngilizce değil. Ben Manchester’da okula başladığımda hiç iyi İngilizce konuşamıyordum. Ben hem okudum, hem başardım hem de İngilizce öğrendim. Mezun olduktan sonra da starları giydiren bir tasarımcı oldum. O yüzden önemsiyorlar. “Ana diliniz İngilizce olmasa bile başarabilirsiniz ve starları giydiren bir tasarımcı olabilirsiniz”
diyorlar.


Orada sizi Türk tasarımcı olarak mı tanıyorlar?

Ben Türk’üm ama ayrıca İngiltere vatandaşıyım. O sebeple ilk başlarda İngiltereli tasarımcı olarak tanıyorlardı. Fakat ben sonuna kadar ülkemi destekliyorum ve hep arkasındayım. Her yerde Türk olduğumu belirtiyorum. Şimdi artık yeni yeni Türk tasarımcı olarak da söylemeye başladılar.

Başarılarınızın devamını diliyorum..

YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: