Televizyonda dizi karmaşası!

Bu yıl televizyonda ilginç bir karmaşa yaşanmakta. Yeni reyting sistemiyle birlikte iddialı bir çok dizi ekranlara veda etmek zorunda kaldı. Hazal Kaya'nın "Son Yaz Balkanlar"ı Nurgül Yeşilçay'ın "Sultan"ı Fahriye Evcen ve Mehmet Aslantuğ'un "Veda"sı Oktay Kaynarca'nın "Ustura Kemal"i Çağatay Ulusoy'un "Emir'in Yolu" derken son olarak da Gökçe Bahadır'ın "Kayıp Şehir"i de ekranlara veda etti.

Özel Haber

Bu sezon neredeyse her hafta bir dizi yayından kaldırıldı ve her hafta yeni bir dizide yayın hayatına başladı. Televizyon ekranlarında yaşanan bu sirkülasyon bir çok izleyiciyi de doğal olarak rahatsız etti. İzledikleri dizilerin yayından kaldırılmasına kızan ekran başındakiler sosyal platformlarda dizilerine destek için imza kampanyaları bile düzenledi.

İşte ben de yaşanan bu karmaşayı bu sektörün içinde yer alan insanlara sordum ve sektörün durumunu onlarla konuştum..


ŞÜKRÜ AVŞAR-YAPIMCI (LALE DEVRİ-YER GÖK AŞK)

Sektörde normaldir. Bu hep böyle oldu. Diziler girer çıkar. Her sene aynısı oluyor. Bu sene sadece daha hızlı ve biraz daha fazla oldu. Bana göre sektörde çok vahim bir durum yok.


HİLAL SARAL - YÖNETMEN (AŞK-I MEMNU-FATMAGÜL'ÜN SUÇU NE-KUZEY GÜNEY)

Bence birbirine benzer hikayeler çok fazla tutmuyor. Artık yeni bir şeyler yapılmalı. Değişik hikayeler çekilmedi, farklı şeyler üretilmeli. Ve bu konuda yapımcı, yönetmen söz sahibi herkes bir kez daha düşünmeli.


FAHRİYE EVCEN-OYUNCU (YAPRAK DÖKÜMÜ-YALANCI BAHAR-VEDA)

Bence TV sektörü kabuk değiştiriyor, her bir kaç yılda olduğu gibi. Ve bunun için doğruyu bulmaya çalışıyor. Bunu en çok tetikleyen de yeni reyting sistemi dediğimiz durum olsa gerek. Reytinge dayalı kazanç itibari ile de henüz anlaşılmamış ve oturmamış yeni sistemi anlayıp yeni kitleye hitap eden neyse onun bulunması şart gibi gözüküyor.

Biten işlere ben de çok üzülüyorum. Fakat eğlence sektörüne hizmet veriyoruz ve talep neyse onu üretmek ve bunun içinde sektörün kurallarına uymak zorundayız. Tek anlaşılmayan şey bazı devam eden işlerle kaldırılan işlerin aldığı reyting yakınken neye göre devam ettiriliyor ya da kaldırılıyor olmaları bana göre.


ECE YÖRENÇ-SENARİST (KUZEY GÜNEY)
"Kayıp Şehir" dizisinin yayından kaldırılacağının açıklanmasının ardından ünlü senarist konuyla ilgili Twitter'dan şöyle bir açıklama yapmıştı.

"Kayıp Şehir"e gerçekten yazık oldu, Çok canım sıkıldı çok. Hiç olmazsa reyting aldığı eski gününde bir kere daha denenmeliydi.. Reytingi iyiyken günü değişti, ve kan kaybetti.

Bunlarda ilginizi çekebilir: