Yetenek Sizsiniz sezona nasıl başladı?

Geçtiğimiz sezon Star TV ekranlarında izlediğimiz Yetenek Sizsiniz Türkiye programı yeni bölümleri ve yeni jürisi ile ilk kez tv8’de yayınlandı. Jüri ile birlikte yarışmada da köklü değişikliklerin yapıldığı ortaya çıktı.

Özel Haber

Yayınlanmaya başladığı günden bu yana 3 jüri üyesi ile devam eden programda jüri sayısı 4’e çıkarıldı. Hatırlasanız ilk yayına başladığında jüri de Acun Ilıcalı, Oylum Talu ve Ali Taran vardı. Sonra jüriye Oylum Talu’nun yerine Hülya Avşar katıldı. Daha sonra Ali Taran’la yollar ayrıldı yerine Sergen Yalçın geldi. Sergen de jüriden ayrılınca Eser Yenenler kadroya dahil oldu. Yarışmanın son jürisi Acun Ilıcalı, Hülya Avşar ve Eser Yenenler’den oluşuyordu. Bu sezon jüriden Hülya Avşar ayrıldı ama iki yeni isim kadroya dahil oldu.. Murat Boz ve Özgü Namal da jüriye katılınca sayı 4’e çıktı. 3’lü jüri zamanında 2 Evet alan yarışmacı bir üst tura çıkabiliyordu. Şimdi yarışmacıların üst tura çıkması için 3 evet alması gerektiği açıklandı. Eğer oy sayısı eşit kalırsa yani 2 evet ve 2 hayır denilmişse jüri üyelerinin yarışmacının performansını yeniden değerlendireceği ve hayır diyenlerden biri görüşünü değiştirmezse yarışmacının eleneceği söylendi.


Yarışma Acun Ilıcalı’nın yeni jüri üyelerini takdim etmesi ile başladı. Sahneye sırasıyla Eser Yenenler, Murat Boz ve Özgü Namal çağrıldı. Acun Ilıcalı, Eser Yenenler’i “Geçen sezon herkese evet dedi, kalbi yumuşacık” sözleriyle anons etti ama bu kez karşımıza daha sert ve kendine güvenen bir Eser Yenenler çıktı. Eser geçen sezon Acun Ilıcalı ve Hülya Avşar’ın yanında çok sessiz kalıyordu. Bu yıl ise geçen sezondan edindiği tecrübe ile daha baskın bir Eser Yenenler vardı. Esprileri ile salonu kahkahalara boğan Eser yer yer yarışmaya da etki edecek yerinde müdahaleler yaptı. Sahneye vücut şov yapan grup çıktığında Murat Boz’u sahneye alıp onunla hareketler denedi. Papağan şovunda ise Alp Kırşan’a susamı azından yedirmesini söyleyen yine Eser Yenenler’di. Bu iki sahnenin programın en çok konuşulacak anlarından olacağı kesin. Büyük ihtimalle yarın manşetlerde çoğunlukla bu iki sahneyi göreceğiz. Bu bakımdan Eser oldukça başarılıydı.


Murat Boz da Yetenek Sizsiniz’de ilk programı olmasına rağmen oldukça rahat ve enerjikti. Eser Yenenler’e güzel ayak uydurdu. Eser sürekli Murat Boz’la uğraşınca ilginç diyaloglar ortaya çıktı ama bu durum abartılınca da izleyiciyi sıktı. Sanki O Ses Çocuklar’da Oğuzhan Koç ile Murat Boz arasında yaşanan atışmaları izliyormuşuz hissi verdi. . Şarkı söyleyen küçük kızın yanına giden Murat Boz’a Eser Yenenler’in “Oğlum burayı O Ses mi sandın” diye ayar vermesi güzeldi. Sanırım önümüzdeki bölümlerde bu iki ismin birbiri ile uğraşmasını sıkça izleyeceğiz.

Özgü Namal ise aşırı ciddiydi. Bir televizyon programında değil de Altın Portakal’ın jürisinde gibiydi. Bir ara gelen hiçbir yarışmacıya evet demeyecek sandım. Neredeyse herkesi “Türkiye’nin yeteneği olmak için daha çok çalışman lazım “ diyerek kırmadan, tatlı bir dille gönderdi. Acun , Eser ve Murat’ın evet dediği ve eğittiği papağanlarla çoğumuzun daha önce izlemediği bir şova imza atan yarışmacıya da “hayır” deyince bu duruma jüri de güldü. Özgü Namal da “Şimdi burada yetenekli papağan mı yoksa adam mı bu bir şov gösterisi bence yetenek değil “ diyerek kendini savundu.


Program genel olarak eğlenceli ve güzel başladı ama bu durum reytinglere nasıl yansır bilemiyorum. Çünkü son yapılan değişikliklerle Cumartesi oldukça zor bir gün haline geldi. Kanal D ‘Güllerin Savaşı’ dizisini Fox TV’de ‘Kiraz Mevsimi’ni Cumartesi’ye çekti. Yazın başlayan bu iki dizi de yayınlandıkları günlerde hep birinci oldu. Herkes bu iki dizinin çarpışmasının nasıl sonuçlanacağı merak ederken işin içine bir de Yetenek Sizsiniz girdi. Geçtiğimiz sezonların reyting rekortmeni yarışması Yetenek Sizsiniz’in ilk bölümüne bakarak bu yıl daha enerjik ve daha eğlenceli başladığını söyleyebilrim. Bu sebeple ilk bölümüyle istediği reytingleri alamasa bile ilerleyen zamanlarda yükseleceği görüşündeyim. (Yetenek Sizsiniz Türkiye programı tv8'de yayınlanan ilk bölümü ile hem AB hem de TOTAL katagorilerinde 6. sırada yer aldı.)

Bunlarda ilginizi çekebilir: