Karadeniz'i bir de Kaçkar'da yaşayın

Karadeniz mutfağının bendeki yeri çok ayrıdır, herkes bilir. Kültürünü, sıcaklığını, samimiyetini severim her şeyden önce. Karadeniz’in muhteşem doğası, insanının misafirperverliği yansımıştır mutfağına. Nerede bir Karadeniz yemekleri yapan restoran görsem, hemen girerim. Ama, İstanbul’da Karadeniz lezzetlerini en iyi yiyebileceğiniz restoran neresi derseniz Kaçkar Restoran derim. Sloganları da bu savımı destekler nitelikte “Karadeniz’i İstanbul’a getirdik” diyorlar. Bu iddiayı da sofranıza sundukları her tabakta ispatlıyorlar.

Özlem Şef

Kaçkar Restoran 2008 yılından bu yana Ataşehir’de hizmet veriyor. Tüm Karadeniz lezzetlerini, tıpkı Karadeniz’deymişsiniz gibi hissettirerek sunuyorlar. Yani gözünüzü kapatsanız, Rize’deyim, Trabzon’dayım derseniz.


“PİDEDE DEVRİM”

Karadeniz’in yöresel lezzetlerini en güzel haliyle sunan restoranın spesiyallerinin başında, meşhur Karadeniz’in Kaçkar pidesi yer alıyor. Artık özel ateş seviyeleri ve tamamen kendine has pişirme yöntemlerinden mi kaynaklanıyor bilinmez, mekan gerçekten tabir yerindeyse, pidede devrim yapmış. Bunda, malzemelerin hepsinin Karadeniz’den geliyor olmasının da etkisi büyük şüphesiz. Kavurmasından, tereyağına, peynirinden, baharatına varana kadar her şey kaynağından temin ediliyor. Mekan sahibi ve aynı zamanda bir gurme olan sevgili Galip Camadan, her konuda olduğu gibi, bu konuda da özenle davranıyor. Kendisini takdir etmemek imkansız.

Gelelim damak çatlatan diğer Karadeniz lezzetlerine. Karadeniz kahvaltısı denince akla ilk gelen mıhlamadır. Kolot peyniri, mısır unu ve tereyağının bir araya gelişi ile ortaya çıkan efsane bir tat. Bende mıhlama ile başlıyorum. Bir sahan mıhlama yanında rahat 2 ekmek yedirir. Ben kendimi frenliyor, mıhlamanın ağzımda dağılan nefis tadıyla idare ediyorum. Kahvaltıda önünüze gelen her bir tat, Karadeniz’in doğasının, toprağının ürünü.

“ÇAYELİ FASÜLYESİ VE SEVGİLİSİ TEREYAĞLI PİLAV”


Herkes ayrılır ama onları bugüne dek kimseler ayıramadı. Taş fırında, hem de odun ateşinde pişen Çayeli’nin meşhur fasulyesi yanında Karadeniz’in has muhlis tereyağıyla pişen pirinç pilavı. Nasıl bir lezzet şöleni anlatamam. Yanında biraz da turşu. Aman diyeyim, tadına doyamayıp ikinci porsiyonu zorluyorsunuz. Ben menüm zengin olduğundan, süzme mercimek çorbasından sadece bir iki kaşık tattım ama siz mutlaka bir kase için, nefis. Kaçkar kavurmayı atlamak istemem. Karadeniz’in eti çok başkadır, o yüzden kendinize karışık bir tabak hazırlatabilirsiniz.
Ve pide, ah o pide… Kıymalı, peynirli, kavurmalı, yumurtalı, uzunu, yağlısı… Hepsinden tatmak istiyorsunuz. Benim favorim tabii ki, Rize kavurmalı pide oldu. Ama diğer çeşitlerde parmak yedirtiyor. Burada, damak tadınıza hitap eden, hatta damak tadınızı değiştiren onlarca pide çeşidinden birini denemeden, adımınızı atmayın. Tereyağın malzemelerle bütünleşerek, fırından çıktığında bıraktığı koku bile doyuruyor insanı. Bir küçük tüyo, bu restorana giderken çok aç olun. Çünkü menünün yarısından fazlasını, hiç farkında olmadan sipariş ediyorsunuz.


“TURBO” BİR TATLI

İyi ki bol bir şeyler giymişim üzerime diye şükrettim. Yoksa tatlı için yer kalmayacaktı. İnanılmaz leziz bu ziyafeti, Kaçkar Restoran’a özel efsane bir buluş olan Turboyu tatmadan ayrılamazdım mekandan. Tam anlamıyla bir fenomen abartısız ifade ediyorum. Türk mutfak kültürünün iki vazgeçilmez tatlısı kadayıf ve sütlaçın buluşması sonucu icat edilen bu tatlıyı tatmazsanız, ne derece bir tattan bahsettiğimi ben ne desem anlayamazsınız, öyle bir lezzet yok.
200 kişilik geniş salonu, otoparkı ve huzurlu ambiyansı ile özellikle ailelerin rahatlıkla vakit geçirebileceği bir restoran olan Kaçkar Restoran, logosunda dahi, işin sırrı fırın motiflerine yer vermiş. Sevgiyle, aşkla yapılan her iş başarıyı ve kaliteyi getirir, eğer, bu ayrıcalığı yaşamak istiyorsanız, en doğru adres Kaçkar Restoran olacaktır. Afiyette ve bendenizin gözlemleriyle kalın...


YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: