Dizi sektöründeki dolandırıcılık!

Bu kez şikayet dizi sektöründen geldi. Okuyun da dizi sektöründe neler oluyormuş, oyuncular, ünlüler nasıl kandırılıyormuş görün. Ünlü isimler bile kandırılıyorsa, taşradan İstanbul'a oyuncu olmak için gelen gencecik kızların başına neler geliyordur kimbilir?

Pazarlıkçı

Aşağıdaki mailde adı geçen ve dolandırıcılıkla suçlanan Dilek Şahzade Öztekin'in cevap hakkı vardır.

* * *

Merhaba Gökhan ben, size bu maili bir sinema tv sektörü çalışanı olarak yaşadığım bu mağduriyetin başkaları tarafından da yaşanmaması için yazıyorum.

Argos Produksiyon Kurt ve Kurt Yapım adı altında yapımcı sıfatıyla Dilek Şahzade Öztekin tarafından TRT televizyonuna çekileceği söylenen Ayıkla Pirincin Taşını adlı dizi için geçtiğimiz Ocak ayında bir ekip kuruldu (ne yazık ki ben de bu ekipte makyör olarak yer almış bulunmaktayım).

Yönetmenliğini Tülay Kocatürk'ün yaptığı, başrollerinde Levent Yüksel, Buket Dereoğlu, Kamil Güler, Melih Ekener, Hüseyin Köroğlu, Barış Küçükgüler ve Hasan Küçükçetin'in yer aldığı dizinin çekimlerine Ocak ayı içinde başlayıp 3 bölüm çektikten sonra Ankara'ya gidip TRT Genel Müdürlüğü'yle görüşeceğini söyleyen Dilek Şahzade Öztekin İstanbul'a döndükten sonra bütün ekip ve oyuncu kadrosunu toplayıp TRT ile 52 bölüm anlaştığını söyleyerek kutlama yapmış, montajı tamamlanmış 3 bölümü tam kadro izletmiş (ki ortaya çıkan iş tatmin edici olmasa da izlenebilir nitelikteydi) ve hepimizi kendi inandığı bu oyuna alet etmiştir. Bunun yanısıra ikna çabalarına devam ederek üzerinde TRT yazılı 4-5 sayfalık bir sözleşmeyle gelip ekip çalışanlarına bir de sözleşme imzalatmayı da ihmal etmemiştir.

Bu kutlamadan sonra ben de dahil olmak üzere oyuncu kadrosundan bir kaç oyuncu Ankara ile bağlantılara geçerek dizi hakkında bilgi edinmeye çalıştık zira 52 bölüm anlaşma yapmış olması hiç birimize inandırıcı gelmemişti (tabii bu süreçte çekimler devam etmiş ve 6 bölüm çekilmişti bile).

TRT'den aldığımız haber ne yazık ki kötüydü çünkü böyle bir proje ne konuşulmuş ne de onaylanmıştı! Bu aldığımız kötü haberin üzerine oyuncuları gönderen Tümay ajans sahibi Tümay Özokur, Dilek Şahzade Öztekin'i arayarak eğer bir bölüm ödeme yapmazsa oyuncularını göndermeyeceğini söyledi ve doğal olarak olmayan dizinin olmayan parası ödenemedi ve çekimler durdu (iyi ki de durdu zira şu an hala çekimlere devam ediyor olabilirdik).

Çekimlerin durmasından 2 hafta kadar sonra ben de dahil olmak üzere ekipte bulunan bir çok kişiyi arayarak yönetmenin değiştiğini yeni yönetmenin de Özer Kızıltan olduğunu ve çekimlere devam edileceğini söyledi (ki yönetmenin değiştiği doğruydu çünkü bu haberden iki gün sonra prodüksiyon ve reji ile toplantı yapılmış Özer Kızıltan'la tanıştırılmıştı). Tabii bu geçen süre zarfı içinde bir çoğumuza yeni isler gelmiş fakat hiç birimiz bu işleri almamıştık çünkü sözümona zaten çalışıyorduk...

Gelelim sonuca; 13.04.2013 tarihinde gelen bir telefonla Dilek Şahzade Öztekin'in çekimlerin yapıldığı ve kendisinin de oturduğu evin önünde bulunan bir kamyona eşyaları yükleterek kaçmaya teşebbüs ettiği ihbarını aldık (yüklettiği bu eşyaların çoğu kiraladığı ev sahibine ve bir çoğu da sponsor firmalara ait eşyalardı).

Hemen avukat Özlem Hatice Bakırcı aranmış ve polis eşliğinde taşıma işlemi durdurulmuş ve Dilek Şahzade Öztekin de polis nezaretinde emniyete alınmıştır. Sarıyer Şeker Aktaş Polis Karakolu'da yapılan soruşturma sonucunda eşyalara el konulmuş ve sponsor sorumluları, sanat yönetmeni ve ev sahibi eşyalarını almak üzere mekana yollanmıştır.

Dilek Şahzade Öztekin ifadesinde 3 bölüm çekildikten sonra Ankara'ya gittiğini fakat diziyi TRT'ye satamadığını, ekibin zaten bunu bildiğini, ortada bir dolandırıcılık olmadığını söyleyerek kendini aklamaya çalışmış ve buna emniyet görevlilerini de inandırarak hayatına devam etmek üzere evine yollanmıştır. Avukatımız ne yazık ki hiç bir şekilde paralarımızı alamayacağımızı, aksine Dilek Şahzade Öztekin'in ikna kabiliyetinden yola çıkarak borçlu bile çıkmamızdan korktuğunu söylüyor (şaka yapıyor tabii yani inşallah öyledir). Bu arada avukatımız savcı dava açılmasını gerekli görürse ekip çalışanlarını çağırıp ifadelerimize başvuracağını ve adli sürecin başlayacağını söyledi...

Biliyorum çok uzun bir mail oldu ama hiç bir şeyi atlamak istemedim. Bütün bu yazdıklarımla alakalı olarak tüm oyuncu kadrosunda bulunan isimleri arayabilir ve teyit edebilirsiniz, avukatımız Özlem Hatice Bakırcı da size bu konuda bilgi verme yetkisine sahiptir....

Umarım yazdığım bu maili dikkate alır ve haber yaparsınız, biz mağdur olduk diğer sektör çalışanları da mağdur olsun istemem zira günün birinde malum şahıs yine bu işe soyunabilir ve insanları dolandırmaya kalkabilir. Bu konuyu haber yaparak en azından başka kötü niyetli kişilerin de bu yola başvurmalarını engellemiş olabiliriz. Bir mağdur olmanın dışında sektör çalışanı olarak bunu yapmam gerektiğini düşündüm, sizin de gereğini yapacağınıza inanıyorum...

(Ekteki fotoğrafta görünen kırmızı elbiseli şahıs Dilek Şahzade Öztekin'dir, diğer fotoğraf ise setten alınmıştır; Levent Yüksel ve Buket Dereoğlu)

Saygılarımla
Gökhan Depmeoğlu

YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: