Tasarım bir dünyadır...

Moda Haftaları ciddi bir ekonomisi olan her anlamda yaşamımızı etkileyen güçte bir mabed gibidir. Sadece tasarımcılar ve defilelerden oluştuğunu düşünmek haksızlık olur. Sadece moda konuşulmaz yada bir sonra ki sezonun trendleri belirlenmez bu haftalarda şehrin nabzı değişir, katılanların vizyonu renklenir, akımlar, beklentiler, farklı bakış açıları yeniden tanımlanırken çok ciddi bir mesleki platformda size sunulur.

Royal and Loyal

“Dünya nereye gidiyor”un hissedildiği yaşayan sanat ortamı olmakla birlikte yarattığı iş hacmi ilerde ciddi bir ekonomik platformdurda. Örneğin New York Moda Haftası’nın şehre senede katkısı 466 milyon dolar. İlk New York Moda Haftası, 70 yıl önce (o zamanlar ki adıyla Basın Haftası) dünyada modayla ilgili düzenlenen ilk etkinlikti. İkinci Dünya Savaşı sırasında Paris’e seyahat edemediği için defileleri seyredemeyen moda dünyasının sakinlerini düşünerek hazırlanmıştı. Şimdi Londra, Paris, Milano ve hatta Madrid gibi “moda başkentlerinde” yılda 2 kez kadın modasına yönelik 2 kez de erkek modasına yönelik ayrı ayrı düzenleniyor .

Geçtiğimiz hafta Londra'daydım. Çok fazla tasarımcının defilesine katıldım ancak Türk tasarımcıların defileleri beni benden aldı.. Sadece vatansever bir gurur değil bu sektöre yön verecek kadar etkin, başarılı ve yaratıcı olduklarını hissetmek, görmek bu mesleğin bir temsilcisi olarak ayaklarımı yerden kesti.


2 genç tasarımcının, Neslişah Yılmaz ve Nur Çağlayan, Barrus (Latince'de binlerce yıldır Anadolu, Orta Doğu ve Uzak Doğu’da bolluk, sadakat, bereket ve kısmeti simgeleyen “fil”demek ) Barrus adı ile Nişantaşı'nın renkleriyle ruh bulan kolleksiyonları, Londra'nın puslu havasını dağıtırcasına çok etkileyici bir mekanda otoritelere sunuldu. Uçuşan renkler, kadınsı çizgiler ve Anadolu'nun zenginliklerini yansıttıkları kolleksiyonda şıklık yeniden tanımlanıyor gibiydi.

Ve Bora Aksu, bir çok projemde birlikte yol aldığım büyüsüne inandığım bir tasarımcıdır Bora.. Sanırım 15 yılı buldu geçmişimiz. Romantizme kattığı yücelik, 17 YY. saraylarından fırlamışcasına narin ama bu yüzyila yön verecek kadar güçlü duran kolleksiyonu ve her defilesinde kullandığı Türk müziği tınıları kalabalık izleyicide hep aynı mistik duyguyu oluşturuyor. İngiltere modasına yaptığı katkılardan dolayı teşekkür etmek için Kraliçe’nin iki kez sarayda ağırladığı bir tasarımcı o ve ayrıca annesinin Kraliçe Elizabeth için dantel örmüşlüğü de vardır. Bu yıl ki kolleksiyonunda da ilhamı yine İzmir'e dayanan köklerinden ailesinden ve hatıralarından aldığını vurgulmayı ihmal etmedi. Defileden çıktığımda yağmur çiseliyordu içimdeki muhteşem duyguyu biraz daha yaşatabilmek için olsa gerek ayaklarım beni Londra Tasarım Bienali'ne götürdü.


Tartışmasız en etkileyen bölüm Türkiye ye aitti.. Tasarımla Ütopya tanımıyla düzenlenen biennale 30'un üzerinde ülke kendi tasarımlarıyla katılmıştı . Autoban tarafından hazırlanan dilek makinesi hem görselliği, hem hayaller uyanduran cazibesi hem de en ihtiyaç duyduğumuz “umudu” bize hatırlattığı için çok özel ve anlamlıydı. Konumuz şu anda moda olduğu için Dilek Makinesini bir başka yazıma saklamak istiyorum.. Duygusu bende saklı …


Ve Zeynep Kartal... Bursa'dan Manchester'a uzanan bir hikayesi var tasarımcının… Ama ben peri masalı kıvamında ki kolleksiyonundan ve defilesinden bahsetmek istiyorum. Tarihi 1800'lü yıllara dayanan ve Thames nehrinin hemen kıyısında Londra'nın simge binalarından Big Ben'ide kapsayan parlamento binasındaydı defile.. İngiltere tarihinde ilk kez bir Türk tasarımcının defilesi düzenlendi bu mistik mekanda. Koridorlarda yürürken “ülkeler sadece savaşla değil sanatla da fethedilir “ sözü alt yazıydı zihnimde. Pudra, haki ve beyaz renklerinden oluşan kolleksiyon danteller, volanlar ve ipeğin ihtişamıyla sunuldu. Kendine özgü zerafet ve narinlik her bir parçada ruh bulmuştu sanki. Kültürel zenginliğinin modaya yansıması sanırım Türk Modasını dünyada ilk sıralara taşıyacak.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: