Del-mare’den Ege lezzetleri..

10 yıldır klasik bir balık restoranı olarak tanıdığımız Del-mare Restaurant radikal bir değişiklik yaparak Cunda’dan özel olarak transfer ettiği şef Mehmet Yorulmaz ile anlaştı. Ben de bu harika haberi alır almaz, özel teknelerine atlayıp soluğu Çengelköy’de aldım.

TREND GURMESİ

Bu muhteşem haberi Geccerestoran farkıyla Trend Gurmesi olarak ilk benden duymanızı istedim; bu yaza Del-mare damgasını vuracak diyorum..


Menüleri komple değişmiş klasik lezzetlerin yerini özgün spesiyaller almış. Şef Mehmet Yorulmaz bu işin doğmuş diyebilirim. Cunda’dan özel olarak getirttikleri otlar, zeytinler, kalamarlar her şeyiyle tam bir Ege balık restoranı olmuş Del-mare. Menüde sayfalarca çeşit çeşit mezeler, ara sıcaklar, ana yemekler ve tatlılar var. Hepsinin olmasa da bakabildiğim kadarının tadına baktım ve bayıldım. Hep bu büyük menüler gözümü korkutmuştur ama Şef Mehmet Yorulmaz bu konuda o kadar bilgili ki ne seçmeniz gerektiğine hemen yardımcı oluyor.

Az pişmiş bakla, kabak çiçeği dolması, çiğden enginar

Karidesli balık mantısı

Peynir şelalesi

Izgara ahtapot

Yoğurtlu dil balığı

Güveçte jülyen kesilmiş kalamar

Kalamar yumurtası

Bu tattıklarımın hepsini tavsiye ediyorum, özellikle kalamar yumurtası damakta hem balık hem de kalamar tadı bırakan çok özel bir lezzet. Belki deneyimlediğiniz tatlar ama burada pişirme yöntemleri, sosları sayesinde farkı hissediyorsunuz.

2 asırlık Del-mare'nin tarihçesi…


Tarihi bir yapıya sahip olan Del-Mare Ristorante 1800'lü yılların başında fil ambarı olarak kullanılıyormuş. 1900'lü yılların başında yeniden düzenlenerek baca eklenmiş ve ispirto fabrikasına dönüştürülmüş. 200 yıllık tarihiyle Boğaz'ın kıyısında duran iki katlı tarihi taş bina; büyük emek harcanarak kısa bir sürede şimdiki görünümüne kavuşmuş.

Evlilik teklifleri için, private room


Del-mare'nin özel odalarını yemek-toplantı yanı sıra evlilik teklifleri için de kiralayabiliyorsunuz. Manzaraya karşı romantik bir teklife kim hayır diyebilir ki ;)

Bunlarda ilginizi çekebilir: