Fantezi, cesaret ve yaratıcılık: FAUCHON

Tüm seksiliği ve havasıyla İstanbul’da yeni bir trend yaratacak olan Fauchon Akasya AVM’de açıldı.

TREND GURMESİ

Macaronlarının, ünlü eklerlerinin, çikolatalarının, Fransız ekmeklerinin ve pastalarının resimlerini görüp iç geçirdiğim Fauchon’un Eksen Group tarafından İstanbul’a getirilmiş olması ne kadar güzel diye düşünürken kendimi tam da yerinde buldum. Akasya’dan tamamen bağımsız iki katlı, geniş, yüksek tavanlı ferah ambiyansı ve siyah & pembe ağırlıklı dekorasyonuyla Fauchon (okunuşu, Faşon) gerçekten cezp edici bir mekan olmuş.

1886’da Paris’te bakkaliye olarak açılan Fauchon bugün, 20 şehirde ve 60 noktada bulunuyor.
Fauchon'un sahibi Michel Ducros, Ceo'su Samy Vischel'in, Konsept Müdürü Zeynep Ağaoğulları ve Mutfak Şefi Batu Anlı olarak güçlü bir kadroya sahipler.

Zeynep Ağaoğulları ve ben

Fauchon,, beş farklı konsptte aynı çatı altında hizmet veriyor; Fauchon Le Cafe,French Fine Chocolate, French Fine Bakery, French Fine Pastry ve French Gourmet Gift.

Fransız zerafetiyle kırıta kırıta önüme gelen kokteyllerini, dilerseniz alkollü ve alkolsüz tercih edebilirsiniz


Fauchon’un menüsünde Fransız lezzetleri ağırlıkta, beklediğimin çok üstünde bir deneyim yaşadım özellikle salatalarını denemenizi tavsiye ediyorum. Yemeklerde ki soslara da dikkat edin, çok özel ve uyumlu.


Fauchon'un klasikleşmiş salatasının adı kuruluş tarihi: 1886 Fauchon

Yengeç, avokado salatası

Milföylü somon

Susamlı Tuna tatlı ekşi sosla marine edilmiş havuç ve mango salata eşliğinde

Kuzu pirzola

Somon Plancha

Kahvaltı ve Türk damak tadına uygun lezzetler de mevcut; örneğin pastırmalı etli kuru fasulye bile var.


Ve şu meşhur eklerleri, Türk damak tadına uygun hale getirilen şuanda en popüler ekler, kaymaklı antep fıstıklı eklerleri bakınız.. İçinden fıstık parçaları çıkmadığına üzüldüm biraz :(


Pastry bölümünden alacağınız ürünleri yemeye kıyamayacaksınız. Gurme pastanede ürünler hem lüks hem de zevkli bir işçilikle hazırlanmış. Hepsi mevsimine uygun, taze, otantik ve dengeli.


Ekmekleri, ekşi mayadan çeşit çeşit.. Bostock ekmeği de çok meşhur, sütlü brioche ekmeği, badem kreması ve fındıktan yapılıyor..

Fauchon'da bulabileceğiniz özel 'Choc Made in F' çikolataları ise ünlü çikolata üreticisi ve Fransa'nın Meilleur Ouvrier de France ödüllü sahibi Pascal Caffet tarafından yaratılmış.

Mükemmellik peşinde koşan Fauchon gelenekselliğini kaybetmeden bu işin hakkını vermiş. Siz de mükemmellik peşindeyseniz hemen gidip burayı yaşamalısınız..

Bunlarda ilginizi çekebilir: