Selanik 1881 ve Birramisu!

Hafta ortası iş çıkışı kendimi Bosphorus Brewing Company’de buldum. Gayrettepe’de trafiğin ve gökdelenlerin arasına konuşlanmış tek katlı bahçeli bir mekan. Çöldeki vaha gibi.. Daha önce de gitmiştim, kendi özel yapım içkilerinin tadına bakmıştım, lezzetli atıştırmalıklarından yiyip dostlarımla sohbet etmiştim. Ama bu seferki gidişim muhteşem oldu.

TREND GURMESİ

Mekanda ufak tefek değişiklikler yapılmış, bahçe kapanmış daha fazla kapalı alanda oturma alanı oluşmuş. Tabi yazın kabak çiçeği gibi açılacak bu gizli bahçe.


Bosphorus Brewing Company, alternatifi olmayan özgün bir pub.

Kağıt menüden, tablet menüye geçiş yapmışlar. Yurt dışında çok yaygın olan bu ipad menüler Türkiye’de yeni yeni yaygınlaşmaya başlıyor. Sosyal medya ile yatıp kalkan insanlar olarak digital çağı burada da yakalamak gerektiğini düşünüyorum. Nedenlerinden en önemlisi; menüde olmayan bir şeyi istemek zorunda kalmıyorum, görselleri capcanlı görüyorum, garson arkadaşlarımızı fazla bunaltmadan rahatlıkla seçiyorum.


Bosphorus Brewing Company’nin menüsü de yenilenmiş. Sadece içki içmeye değil, tadından yenmez lezzetli atıştırmalıkları için de gidiyordum buraya. Chef Çiğdem Alagök, kadın ruhundan anlıyor. Pub’lar her ne kadar erkek mekanı olarak görülse de kadın dokunuşuyla her şey değişebilir ve kadınlar erkeğin midesine gidecek yolu da iyi bilir. Tıpkı Çiğdem Chef’in yaptığı gibi.. Bir tatlı yapmış adı Birramisu. Evet Tiramisu gibi adından da anlaşılacağı üzere, tek farkı konyak yerine karbon birası kullanılmış olması. Kelime oyunlarını da, farklı lezzetleri de severim..


Menüye yeni eklenenler arasında etli taco, cheddar soslu patates kızartması, fırında somon ve lokum da var. Bunları da mutlaka denemenizi tavsiye ediyorum. Tabi mutfağı her daim taze ve iyi kılan da arkalarında Sardunya gibi profesyonel bir catering şirketinin olması. Sedat Zincirkıran Sardunya’nın sahibi olduğu gibi BBC’nin de ortağı.


Kimyacı Philip Hall’un yarattığı içki: Selanik 1881. Siz ona kısaca 81 diyebilirsiniz.
Selanik ve 1881’den bir bağlantı kurmuşsunuzdur umarım.
Evet bu içkiyi yapmak için Ar-Ge çalışması yapılmış.

Bu arada ekmekleri de muhteşem.


BBC’ye giderseniz ortaya söyleyebilecekleriniz;

Paprikalı mini sosis 15 TL
Izagara Kıbrıs hellim 12 TL
Zeytinyağlı fava 14 TL
Etli Taco 23 TL
Balık köftesi 19TL
Çıtır tavuk kanatları 18 TL
Tavuk ciğeri pate 14 TL
İngiliz çiftçi tabağı 27 TL
Midye tava 15 TL
Kalamar tava 24 TL
Deniz ürünleri 35 TL (karides, kalamar, midye)
Combo tabağı 45 TL (karides, kalamar, midye, karides cips, kestane mantarı ve soğan halkası)

Porsiyonlar büyük ve doyurucu paranızın karşılığını fazlasıyla alabiliyorsunuz. Ortaya karışıklar kesmezse ana yemekler, salata ve sandviçler de devam edebilirsiniz..

Bosphorus Brewing Company’nin başarılı müdürü Mustafa Akyurt ve tüm ekip sayesinde pub kültürünü İstanbul’da yaşatan ve özel kılan bir mekan olamaya devam edecekler.

YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: